Artist's Core

... Sign in!
Artist's Core

Forum pentru arta. In special scris, literatura, rpg. Fuck this mental prohibiton.

Game of Thrones - South

Distribuiţi
    Alyce Norquist -Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 22/10/2011
    Varsta : 106
    Localizare : Greenwich

Re: Game of Thrones - South

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Joi Ian 19, 2012 9:44 am

Loras se holba ca un copil in ochii lui Renly, apoi vazu oameni in mantii albe ca un nor apropiindu-se de el, asteptand sa-si termine conversatiile. Vroia sa vorbeasca cu Renly, vroia sa-l mai vada, sa-l mai atinga...
    - Fratii mai ma asteapta, Lord Renly, dar ar fi frumos daca m-ati insoti sa bem un dulce vin de Arbor la castel. spuse Loras, apoi isi dadu seama ca nu el vorbise, nu, nu...se va face de ras acum...

Cand soarele apune nici, o lumanare nu-l poate inlocui
    Katya Anjoux - Admin
    The Ultimate, Incontestable Queen.

Data de inscriere : 20/10/2011
    Varsta : 97

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Ian 19, 2012 9:50 am

Renly zambi din nou, si incuviinta incet. Arbor, deci.
    - Dupa. Cauta-ma dupa.
    Il batu pe umeri si se desprinse de el, pierzandu-se in multime.

Myrcella se ridica pe varfuri, curioasa sa vada dincolo de capetele oamenilor. Chiar daca era in primu rand si se considera inalta, asta nu o ajuta prea mult la un eveniment atat de important ca numirea unui cavaler din Garda.
    Cand in sfarsit privirea ei gasi unghiul potrivit, prinse o frantura din noul cavaler.
    - Ce chipes e, ingaima ea, sub privirea atenta a pazitorul ei, Ser Oarys.
    Isi ascunse un zambet jucaus, si il privi pe Joffrey pe sub genele ei lungi si blonde.

The infinite in me honours the infinite in you.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Joi Ian 19, 2012 10:30 pm

Joffrey isi lua ochii de cavalerul cel nou si se uita la Myrcella...Te-am auzit.
    - Nu vad cine stie ce frumusete, draga sora. Probabil halucinezi din cauza caldurii. Ser Oarys, du-o pe sora mea la castel. spuse Joffrey mieros, dar intelesul era total altul.
    Sedesprinse de sora si de fratele lui si se lipi cu bratul de Cersei.
    - Nu mi se pare potrivit, mama. Nu-mi place de el. ii sopti Joffrey, cautandu-l cu privirea pe Ser Loras.

Loras Tyrell il ajuta pe un alt cavaler sa-i lege Mantia alba si apoi altul se apropie de el:
    - Stii ce se face ca semn de umilinta, asa e Ser Loras?
    Cavalerul Florilor se incrunta si zambi, deschizand gura ca sa faca o gluma dulce, dar celalalt il opri.
    - Trebuie sa mergi descult cativa pasi prin fata Fortaretei lui Maegor.
    Lui Ii pieri zambetul, darse lasa condus intr-acolo si toata curtea il urma.
    Fortareata se inalta rosiatica si sangerie, impunatoare. Nu-si amintea de vreo cladire de la Highgarden care sa arata precum aceasta.
    Isi dadu cizmele de calarie jos si pasi pe pamantul batatorit, ud, simtind durere. Se uita dupa cavaleri, dupa fratii sai si acestia incuviintara. In ciuda durerii, Loras se plimba ca peiarba proaspata.
    Diseara,pe vremea acesta o sa beau vin de Arbor cu Renly...

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 20, 2012 11:16 pm

Renly Baratheon isi retinu un zambet plin de blandete ; Loras arata foarte curajos, infaptuindu-si "umilinta" necesara Cavalerilor Albi, dar probabil ca durea ca naiba. Pamanturile pline de sticla, pietricele si alte gunoaie mai rele de atat din fata Septului lui Baelor nu erau exact cele pe care sa fi "umil".
    Zambi intr-acolo, sperand sa-i prinda privirea.

Cersei isi dadu ochii pese cap, facandu-si vant cu evantaiul din Lys pe care-l tinea in mana. Se simtea aproape sa lesine ; singura ceremonie pe care o suportase vreodata fusese botezul copiilor ei. Nici chiar cand Jaime isi rostise juramintele nu suportase sa priveasca, stiind ca prin acele juraminte lasa dreptul la Casterly Rock, la aur, la ea. La ea.
    Privi in urma lui Myrcella, si ea fiind de accord sa o stie la racoare si adapost intr-asa o zi infernala. Avea timp sa se comporte ca o regina. Apoi se intoarse spre Joffrey, sincer curioasa.
    - Si de ce-ar fi asta? De ce nu-ti place de el, Joff?

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Sam Ian 21, 2012 8:58 am

Loras simti cum un ciob mic de sticla ii strapunge pielea si scanci, dar apoi se gandi la Renly. Se intoarse instinctiv si il vazu zambindu-i. Un zambet care facea soarele sa exlipseze, care facea focul sa se stinga si durerea sa piara ca un contrabandist lyseean.
    Ii zambi si el, inabusindu-si un suspin de durere cand ciobul intra tot mai adanc, si abia apoi isi dadu seama ca zambetul lui arata ceea ce simtea. Zambi multimii, dandu-si seama ca incepea sa devina demn de mila.
    Iesi de pe pavajul si pamantul batatorit, nepasandu-i daca ar mai fi trebuit sa faca cativa pasi.
    E de ajuns, daca imi stric picioarele pentru un simplu obicei atunci de ce Zei mai sunt cavaler?

Joffrey isi privi mama si ii spuse, in dreptul urechii.
    - Are ceva prefacut, teatral. Are ceva... ceva ce eu nu pot intelege. spuse Joffrey, apoi continua: De aceea nu-l sufar.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Ian 23, 2012 9:21 am

- Exagerezi. raspunse Cersei cu blandete. Isi aranja delicat coroana groasa de aur, care-i statea fixa intre cozile rasucite ca doua toarte de amfora, si astepta rabdatoare pana cand ceremonia se termina. Nu dura mult. Apoi, rezistand tentatiei arzatoare sa-l apuce pe Joffrey de mana si sa-l traga lipit de ea pana la castel, o lua grabita in faza, sub sabiile incrucisate a doua Mantii Albe, lasandu-si Printul in spate, cu protectorul lui.
    Unde Sapte Iaduri e blestematul de Rege, Pezevenghiul, tata, si cel mai important, unde naiba e Jaime ?

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Lun Ian 23, 2012 9:28 am

Jaime Lannister isi puse sabia in teaca, dupa ce o ascuti. O vazu pe Cersei plecand, si zambi, luandu-se dupa ea.
    Era la doar cativa metri in spatele ei, si o privea unduindu-se ca o leoaica spre castel, soldurile-i inguste starnindu-l. Se apropie si mai mult de ea si ii trecu o mana rece peste umarul dezgolit, neasteptand sa-i vada expresia, apoi ii duse cealalta mana peste buze si o lipi de sine:
    - Pe cine cautai cu atata inversunare, surioara?

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Ian 23, 2012 9:34 am

Cersei zambi in sinea ei - invatase sa zambeasca nevazut dinainte sa invete sa vorbeasca. Il calca pe Jaime pe picior, rasucindu-se in bratele lui, ferita de coloanele de piatra rosie ale intrarii in Fortareata lui Maegor.
    - Fi blestemat. Cum ar fi trebuit sa-ti raspund daca eram tintuita de tine si cu o mana ma obligai sa tac?
    Isi dadu ochii peste cap si isi smuci una din cosite, prefacandu-se nervoasa.
    - Ce maniere de Robert ai!

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Lun Ian 23, 2012 9:40 am

Jaime rase, apoi ii astupa gura cu a lui, mangaind parul pe care tocmai il daduse la o parte.
    - Robert nu are maniere, Cersei. Robert are madular si...madular? Aproba-ma tu, nu eu m-am culcat cu el. Si nici eu nu i-am purtat copiii...dar stai...este ceea ce cred eu? rase Jaime, in timp ce puse o mana pe soldul ei perfect.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Ian 23, 2012 9:43 am

Nici chiar ea nu avu de gand sa-l loveasca. Chiar nu avusese. Palma ei fu cea care-si lua avant si i se lipi lui Jaime de obrazul perfect, iar ochii ei verzi il cantarira pe jumatate amuzati, pe jumatate maniati. Isi aranja rochia verde, curioasa daca o va lovi inapoi.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Lun Ian 23, 2012 9:47 am

Jaime se incrunta, dar nu cu adevarat, caci buzele ii erau inca arcuite a zambet:
    - Ce te astepti sa fac, Cersei? Stiu ca asta pe Robert l-ar intarata ca pe un mistret la taiere, dar nu pe mine. Intr-o zi ai sa vezi, am sa-l omor pentru tot ceea ce ti-a facut. Si acum ce? Vrei sa te lipesc de perete, sa te bat si apoi sa te am aici si acum? Prefer sa nu, insa camerele tale se vad foarte bine de unde stau eu aici, spuse Jaime Lannister, uitandu-se la fereastra acoperita de perdele de brocart, si ma ispitesc dureros de mult. spuse el, apoi ii lua palma si i-o saruta, apoi i-o inchise, pastrand sarutul inauntru.
    - Tine-l bine, sa nu scape.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Ian 23, 2012 10:02 am

Lui Cersei ii scapa un suras, care tara alt zambet dulce dupa el.
    - Pe tine te ispiteste tot, Jaime. Indrazneste doar sa spui ca nu-i asa.
    Isi deschise o catarama micuta, aurie, care-i tinea jumatate de decolteu, si isi atinse delicat podul palmei de linia sanilor.
    - Nu a scapat.
    Intra inauntru continuand sa rada.

Myrcella descalci nervoasa si ultimul calt al papusii de portelan, cu parul din spic filat cu aur, imbracata in matase alba si cu buze rosii, de ocru.
    Era frumoasa - "o papusa frumoasa pentru o alta" , ii spuse Tyrion Lannister, unchiul ei, cand i-o daruise. Mama ei fusese de-a dreptul contrariata - pe de-o parte ar fi fost gata sa-i arunce cadoul pe podea, dar pe de alta parte parea mai mult decat multumita ca Myrcella nu primise un pumnal otravit sau o carticica legata in piele din orase libere precum Lys, care invatau arta placerii carnale. Myrcella stia ca mama ei, Regina, il considera pe "Pezevenghi" (cum ii placea sa-i spuna) in stare de asa ceva.
    Un cadou potrivit, gandi ea, privind din nou papusa. Atunci. Cu doi ani in urma, poate putin mai mult. Acum ar fi vrut doar sa ramana sa urmareasca ceremonia pana la capat, nu sa fie tarata inapoi de Ser Arys precum -ce gluma deicida- o papusa. Ar fi vrut sa fie tratata ca viitoarea Regina, nu o Printesa-Copil. Doar Joffrey si Tommen aveau parte de drepturi - si chiar daca cu acele drepturi veneau indatoriri, mustrari, pedepse, Myrcella inca era dorinca de ele. Atat tot.
    Continua sa piaptane parul papusii.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mar Ian 24, 2012 10:52 am

Ser Loras iesi din cada de baie placata cu bronz si isi puse o bucata de catifea rosie, tivita cu fir de aur pe margine, pe trupu-i umed, ca sa-l usuce. Se aseza pe pat si puse o mana pe baldachin, sprijinindu-se, incercand sa uite de durerea ascutita din picioare si la aptul ca avea sa-l invite pe Renly la un pahar de vin, poate chiar la cina, si avea sa o faca fara sa para ridicol. Cel putin asa spera.
    Nu astepta. Se duse la mica masuta si scoase o bucata de pergament, apoi asternu:
    Lord Renly, sunt onorat sa te invit in apartamentele mele ca sa putem savura impreuna un pahar cu vin.
    - Si de ce nu mai mult?intreba el cu voce tare aerul din jur.
    Sau poate chiar o cina gustoasa, daca va este prielnic. Al tau prieten...
    - ..sper...
    Loras Tyrell.
    Puse o mica pecete pe pergament si iesi la usa, unde ii dadu un banut de bronz unui strajer ca sa o trimita.
    Se aseza din nou pe pat si se lasa cufundat in gandurile sale.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mar Ian 24, 2012 11:13 am

Renly se certa -atat cat puteai sa te certi cu un batran care pe jumatate se prefacea senil, pe jumatate era cel mai mare mincionos si tradator dintru Cei Sapte- cu Maester Pycelle, atunci cand veni scrisoare.
    O smulse strajerului din mana de indata de recunoscu singurul om care ar facea asa un gest excentric, imprudent, si nevinovat, de genul sa trimita o invitatie personala fratelui regelui.
    Al tau, prieten., scrisese Cavalerul Florilor, aparent curpins de un tupeu de care Renly nu l-ar fi banuit.
    Ce face o mantie Alba ... gandi el, zambind subtire. Il eschiva pe strajer scurt, regesc - Renly Baratheon nu era omul care sa raspunda unei asa invitatii prin altii.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mar Ian 24, 2012 11:26 am

Loras trimise vorba slujnicelor sa pregatasca o masa fastuoasa si sa aduca vinul.
    Licoarea dulce de Arbor statea pe masa, neatinsa.
    Se aseza pe un scaun din incaparea in care avea patul si privi in cealalta, unde focul ardea puternic. Isi puse o mana pe ochi si ii inchise, apoi ii dechise din nou.
    Daca nu vine atunci o sa stau sa ma indop singur, jur.
    Auzi ceva la usa.
    Sari in picioare ca ars si deschise usa, fericit ca o fecioara in noaptea nuntii.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 27, 2012 10:21 am

Renly nu putea spune ca era emotionat - sau nu vroia sa spuna. Era putin uimit de impertinenta cavalerului, de tupeu lui dulce si de -asta cu siguranta!- frumusetea lui, dar nu era stanjenit. Nu era emotionat. Avea sa fie doar o cina, iar el urma sa fie plin de farmesc. Nu era emotionat deloc.
    Batu la usa, privind in jos spre vesmintele sale - pe deasupra pantalonilor de brocart moale, de-un negru pur, purta o tunica de matase de-un maro inchis, garnisita cu un colier de aur, subtire si care-l costase de doua ori birurile din King's Landing.
    Oare nu are de gand sa raspunda? Poate nu e aici. Poate ar trebui sa plec. gandi Renly, dar din fericire -sau nu- usa se deschise.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Ian 27, 2012 10:23 am

Loras il privi pe Lordul de la Capatul Furtunii gata sa plece, cu o privire stanjenita pe chip.
    - Lord Renly. spuse el, in chip de salut. Intra, te rog. Imi pare rau daca am raspuns atat de tarziu la usa. M-am ocupat personal de pregatirile pentru cina. spuse Loras, facandu-i semn sa intre, apoi zambind, stiind ca probabil arata ca un imbecil si vorbea de doua ori mai mult ca unul.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 27, 2012 10:35 am

- Fermecator tupeu, sa ma invititi asa, Cavalerul Florilor. remarca Renly cu un zambet seducator, apoi isi roti privirea prin camera cavalerului din Garda. Nu era prea remarcabila, in afara de cateva elemente din arhitectura lui Maegor.
    Ah, vin. Cei Sapte sa ma ajute, vin !
    Isi musca buza, sepriat. Nu avea deloc, absolut deloc, incredere in el atunci cand se afla in camera cu o carafa de vin de Arbor si un barbat precum Loras Tyrell.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Ian 27, 2012 10:49 am

Loras rase si ii turna lui Renly o cupa cu vin de Arbor, apoi isi turna si el una.
    - Depinde cat de bine ma cunosti, Lord Renly.
    Ii puse cupa in mana apoi il privi adanc in ochi in timp ce degetele sale le atingeau pe ale lui. Simti cum tremura putin, dar se stapani, afisand inca un zambet nonsalant.
    - Pentru...
    Noi...

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 27, 2012 10:53 am

- ... Garda Regala. incheie Renly, cu un zambet curios. Oare ce-ar fi vrut sa zica Cavalerul? Vroia sa stie macar?
    Dadu peste gat paharul de vin tare, intepator si dulce, fara ca macar sa se gandeasca la consecinte.
    - Inca unul, te rog, Ser Tyrell. ii spuse cu un zambet plin de mailitie. Si acum ce, Ser? Cum ai de gand sa ma distrezi in continuare?
    Merit sa fiu ucis cu pietre. Ah, pe Cei Sapte, ce prost sunt!

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Ian 27, 2012 10:56 am

Renly mai turna un rand de vin de Arbor si prin minte ii trecu o idee stupida, chiar inainte sa bea.
    - La Highgarden jucam un mic si spinos joc numit Adevar si Provocare. Desigur, pasiunea mea infocata sunt provocarile, dar pentru ca poti fi nou in acest joc, Lord Renly, o sa fiu ingaduitor. spuse Loras, zambindu-i lui Renly in timp ce bea.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 27, 2012 10:59 am

Renly isi arcui o spranceana, pe jumatate intrebator, pe jumatate provocator. Stia jocul, desigur. El si Robert obsinuiau sa-l joace ca sa rada de Stannis, mai ales cand venea vorba de fete. Toate pustoaicele -si cele mai mari chiar- de la Capatul Furtunii fusesera atrase de Renly, desi de cele mai multe ori doar ca sa ajunga la Robert.
    - Atunci provoaca-ma, Ser Loras. Ce mai astepti ?

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Ian 27, 2012 11:05 am

Loras zambi si se aseza comod pe un scaun, apoi se uita la Renly din cap pana-n picioare si simti cum mintea ii este de-a dreptul inundata de toate ideile posibile. Mai lua o gura de vin si privi carafele care stateau pe masuta din lemn scobit, patru la numar.
    Ochii ii sclipira cand se trezi ca insfaca una pe jumatate plina doar, din care bausera pana acum, si i-o impinse lui Renly in brate.
    - Bea, Lord Renly. Si dupa aceea provoaca-ma...orice ce vrei tu. ii sopti Loras aproape de ureche, apoi se aseza din nou pe scaun si isi sprijini capul intr-o mana, uitandu-se cu jind la tot ce insemna Renly Baratheon.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 27, 2012 12:02 pm

- Ma provoci sa beau ? Ser, asta e ca si cum m-ai provoca sa respir aerul din camera asta; prea lesne de facut.
    Lua inca cateva guri de vin, apoi isi sprijini barbia in palma si clipi spre Loras.
    - Te provoc sa-mi spui adevarul despre tine. Ce e cu tine, Ser Loras Tyrell, pentru ca stiu ca e ceva, dar mi-e teama ca nu pot spune exact ce.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Sam Ian 28, 2012 8:36 am

Ser Loras rase zgomotos, terminandu-si cupa cu vin, apoi se uita chioras la Renly, imaginandu-si ca atinge pielea fina de sub tunica.
    - As mai avea vreun farmec daca as dezvalui totul, Lord Renly?il intreba Loras, dar nu astepta nici un raspuns.
    Se ridica si il trase de maneca pe Renly, punandu-l sa se aseze pe scaunul de pe cealalta parte a masutei.
    - Pai, nimic nu poate fi mai adevarat decat faptul ca sunt barbat. spuse Loras, cu o privire sugestiva in ochi, uitandu-se acolo, apoi la Renly, razand, stiind ca era putin mai ametit decat voise, dar dadu asta uitarii. Un al doilea fapt adevarat este acela ca ma indragostesc foarte repede...mult prea repede, ca sa spun asa. Si de aceea nu apuc sa-l aleg bine pe cel...
    Loras inlemni.
    Tocmai spusese: Sa-l aleg bine pe CEL.
    Incepu sa rada nervos, apoi se aseza din nou pe scaun si isi turna alta cupa cu vin, simtind cum picurii dulci ii pateaza mainile palide din cauza tremuratului.
    Nu putea sa-l priveasca in ochi pe Renly.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Mar Dec 11, 2018 7:49 am