Artist's Core

... Sign in!
Artist's Core

Forum pentru arta. In special scris, literatura, rpg. Fuck this mental prohibiton.

Game of Thrones - North

Distribuiţi
    Alyce Norquist -Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 22/10/2011
    Varsta : 106
    Localizare : Greenwich

Re: Game of Thrones - North

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Lun Ian 23, 2012 9:37 am

Bran ii dadu drumul lui Vara si se uita spre Arya.
    - Stiu ca vine Iarna. Probabil ca s-a intors asa de repede pentru ca ma iubeste cel mai mult. Poate ca Vant Cenusiu a fost plecat cel mai mult, dar acum Vara detine celalalt capat, sora. ii spuse el mandru, apoi se intoarse la lupul sau. Apropo, unde e Nymeria? o intepa el.

Mormont isi dadu seama ca fusese o intepatura, o lovitura de sabia adanca. Dar nu il baga in seama, in schimb il privi cu ochi intelegatori.
    - Fiecare are Zeii lui, Bastardule. Crezi ca Celorlalti o sa le pese ca Ai Zei Vechi ori Noi?
    Se indeparta si mai mult, apoi striga:
    - Incepi antrenamentele fara mancare...sa te tii in forma. Bun venit la zid, Snow!

Cand soarele apune nici, o lumanare nu-l poate inlocui
    Katya Anjoux - Admin
    The Ultimate, Incontestable Queen.

Data de inscriere : 20/10/2011
    Varsta : 97

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Ian 23, 2012 10:16 am

Arya ofta plictisita, si il impunse pe Bran cu un deget.
    - Iti mananca tie madularul, asta face.
    Se indeparta, stiind ca Bran va incepe sa intrebe pe oricine va prinde in cale ce insemna acel cuvant. Mersi, Theon, chiar daca probabil ma va costa cateva cicatrici.

Jon ramase la intrarea in Castelul Negru, cu lacrimile dand sa-i iasa la iveala. Nu, asta nu! Ar trebui sa-mi ia mai mult decat viata ca sa ma vada plangand. Cu Naluca langa el, adulmecandu-i cu botul umed podul palmei, gasi usor camera destinata lui. Deschise usa ...
    ... si realiza ca parea mai greu decat crezuse sa-si abtina plansul. Se vedea ca fusese pregatita de dinainte, ca pentru un Lord. Un Lord Snow. Patul ingust, prea ingust ca sa incapa mai mult de o coada de matura, era acoperit de niste cearceafuri imbibate de un lichid maroniu si urat mirositor. Fecale, ghici el instantaneu. Era mirosul grajdurilor lui Hallen, inzecit.
    Fereastra, dreptunghiulara si ingusta initial, fusese chipurile "protejata" de doua scanduri de lemn putred, lipite incrucisat, astfel incat era imposibil de deschis, si tot ce intrezarea printre aschii era o bucata de cer albastru.
    Intr-un colt al camerei era un lighean de metal ruginit, cu poleiala sarite si cateva crapaturi, si un scrin patrat, mancat de carii, de marimea unui tom ceva mai mare, in care abia daca-i incapeau doua surtucuri.
    Din celalte trei colturi se auzeau sunete mai oribile decat fosnetul de-a dreptul cinstit al sobolanilor ; Jon se apropie, manat de o curiozitate amarnica, si vazu niste gandaci negri, cat un dovleac de mari, care misunau speriati.
    Isi tranti bocceaua cu haine cat mai departe, se incovoie de mijloc si vomita pe jos.
    Bun venit la Zid, Snow!

The infinite in me honours the infinite in you.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mar Ian 24, 2012 10:56 am

Bran privi cum sora sa se indeparteaza.
    Madular...madular...madular...doare daca il musca, nu?se trezi Bran ca se intreaba, apoi isi dadu seama brusc ce insemna.
    Il auzise odata pe Theon Greyjoy intretinandu-se cu o fata si el ii spunea ceva de madular, apoi cand Bran se uitase prin gaura cheii, vazu ce insemna cu adevarat.
    - Au...spuse el, aproape instinctiv.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 27, 2012 10:14 am

Time skip pana a doua zi, foarte de dimineata. Foarte.
    Jon deschise incet ochii, aproape asteptandu-se sa fie trezit de urletul lui Vara si a lui Vant Cenusiu, de cantecele lui Sansa sau de sunetul otelului scarasnind al sabiei lui Robb.
    Dar asta era o prostie, si mirosul de statut si de vechi din camera ii spunea asta cel mai bine. Se dovedea ca Naluca il trezise, zgariind cu ghearele in usa de lemn.
    Oftand, Jon se ridica lipsit de orice chef, inca scuturat de dezgust cu privire la camera pe care o avea. Nu indraznise sa doarma pe cearceafuri - pe dincolo de miezul noptii iesise pe balconul de la al patrulea etaj darapanat, si le arsese. Auzise mica zarva starnita de foc, dar mai apoi, intr-o camera care mirosea ceva mai bine, adormise lipit de perete.
    Incerca sa-si repte in minte ca in ziua care tocmai incepea lucrurile aveau sa mearga mai bine, dar el nu avea naivitatea lui Arya, sperantele lui Bran, sau curajul terifiant a lui Robb. Nu avea nici onoarea tatalui lui, Lordul. Nu avea nimic.
    Se spala in fata unui lighean cu apa inghetata, constient ca inca nu putea sa fie nici macar ora bufnitei, adica prima ora a diminetii. Bezna din camera ii demonstra asta - chiar si la Zid, ziua era zi si noaptea noapte.
    Isi imbraca hainele sifonate, care ramasera in boccea in loc sa stea intr-un dulap cat de cat omenesc, isi lua armura care i-o daduse Lordul Comandant Mormont si iesi pe usa, cu Naluca adulmecand in urma lui. Ce urma acum? Si-ar fi dorit sa poata spune.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Ian 27, 2012 10:18 am

Benjen Stark trecu prin fata chiliei in care dormea Jon si il vazu stand afara, in fata usii.
    Se opri in fata lui si zambi, apoi il striga:
    - Nu-ti prea place dimineata la Zid, asa e, Jon?
    Nu astepta raspunsul.
    - Haide, ia-ti lupul si vino cu mine la masa. Trebuie sa-ti iei ceva puteri inainte de antrenamente. Cum ai dormit?

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 27, 2012 10:24 am

Cand Jon auzi cuvantul masa, simti cum stomacul i se revolta din nou. Inghiti in sec si atinse blana lui Naluca, apoi isi urma unchiul fara sa spuna un cuvant. Benjen Stark zambea cu gura pana la urechi, lucru care il facu pe Jon sa vrea sa-l pocneasca. Din nou. Avea gandul asta din ce in ce mai des in ultima vreme, dar nu era de mirare. Benjen il aduse aici, aproape pacalindu-l ca pe un copil prost cu ce onorabil si curajos avea sa fie. Numai ca era o farsa fara sfarsit, o farsa pe viata.
    Nu chiar. Inca pot sa plec. Nu mi-am rostit juramintele si am venit aici de bunavoie, pot inca sa plec. Pot sa o fac. Dar oare ?

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Ian 27, 2012 10:26 am

Benjen mersese in tacere cu Jon Snow pana la sala mare de mese, in care focul ardea vesel.
    Il opri pe Jon inainte sa intre, si il fixa cu privirea:
    - Pot sa vad ca nu-ti convine aici, Jon. Dar a fost alegerea ta, rugamintea ta, iar eu ti-am indeplinit-o.
    Se uita la el fix, apoi izbucni:
    - Of, pe toti Zeii, copile, spune ceva!

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 27, 2012 10:38 am

- Sa spun ceva, unchiule? In camera mea cearceafurile erau proaspat rahatite - de-a dreptul, si intr-un colt am mai multi gandaci decat in toate Cele Sapte Regate. De asemenea, cand m-am trezit intr-una din multele dati dintr-o singura noaptea -pentru ca sa dormi pe o podea de piatra nu e deloc ... adormitor- am vazut deasupra capului meu un paianjen mai mare decat cele mai multe dintre pisici! Asa ca scuza-ma daca nu spun glume despre Rond si nu sunt nerabdator sa-mi rostes juramintele si sa apar tinutul de grumkini si snarci, unchiule!
    Jon isi musca buza, impiedicandu-se sa spuna mai mult. Dar deja spusese totul.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Ian 27, 2012 10:43 am

Benjen Stark se holba la nepotul sau apoi incepu sa rada isteric, pana ce stomacul incepu sa-l doara.
    Apoi se uita cu mila la Jon.
    - Vrei sa stii ce-am gasit eu in chilia mea cand am venit prima data la Rond?
    Benjen rase, doar amintindu-si.
    - O adunatura de animale moarte. Imi spusesera ca acolo isi puneau ei mortaciunile. Pisicile, cainii, tot. Si apoi m-au bagat sa dorm acolo. Numai eu stiu ce somn dat naibii am tras. spuse Benjen, razand de mama focului.
    - Deci, baiete. Cateva asternuturi rahatite si un pututor de paianjen nu sunt chiar asa de rele. Nu o sa mai fie asa, iti promit. O sa ajungi cercetas, ca si mine, si mai mult timp o sa ti-l petreci inghetandu-ti oasele de bunavoie decat dormind in rahat moale si cald.
    Benjen rase din nou si il trase pe Jon de umar, intrand in sala de mese.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Ian 27, 2012 10:49 am

Jon se stradui atat de tare sa nu rada si sa para in continuare suparat, dar nu reusi. Razand deodata cu unchiul sau, intra in sala de mese, unde descoperi fericit ca nu mirosea la fel de rau cum anticipase. De fapt, nu mirosea rau deloc - se pare ca doar nou venitii aveau parte de o farsa cruda de-a dreptul in prima lor noapte.
    Cu stomacul chinuit de foame, se aseza la capatul unei mese, observand cat de putini erau in sala la asa o ora timpurie. In fata lui statea un baiat in negru, cu parul blond si fin cazand pe umeri, si pielea inca bronzata. Manca cu o privire apatica, somnoroasa, din niste oua fierte stropite cu vin verde.
    Baiatul prinse privirea lui Jon asupra lui si isi arcui o spranceana, intrebator, apoi zambi intelegand dintr-o data.
    - Esti nou, nu-i asa? Sunt sigur ca e asa. Asa zic eu ca e. Bun venit in cel mai rece dintre Cele Sapte Iaduri, asa sa sti. Numele meu e Darren Blackwell.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Ian 27, 2012 11:08 am

Benjen ii zambi lui Jon cand vazu ca Darren intra in discutie cu el, apoi ii sopti:
    - Si ca viata sa fie mai buna la Rond, totul depinde de fratii tai. ii spuse el, apoi il saluta pe Darren si pleca spre masa comandantilor, a cercetasilor, uitandu-se chioras inapoi, curios sa vada daca discutia lor evolua.
    Se aseza si rupse un copan de pui cu miere, apoi bau o gura de vin fiert cu cuisoare dulci si intra in discutiile celorlalti.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 29, 2012 2:53 am

Jon se abtinu sa-si dea ochii peste cap si schita un zambet slab spre baiatul in negru din fata lui. Lua o gura din ceaiul tare si vechi de pe masa, apoi se stramba. Asta smulse un hohot de ras de pe buzele lui Darren, fratele in negru.
    - Asa e. cazu el de acord, ridicand paharul spre Jon.
    Deci a auzit ce mi-a spus unchiul meu. Prea bine. Nu era destul de copil incat sa creada ca aici existau secrete.
    - Ti-ai rostit juramintele? intreba Jon, mai mult din politete decat din curiozitate. Nu ii pasa. Nu vroia decat sa plece. Vroia sa nu vrea sa plece, mai mult decat toate.
    - Inca nu. Trebuia sa mergem acum cateva zile, dar strajerii au auzit un sunet de corn din Padurea Neagra.
    Un sunet de corn ? Ce farsa idioata. Desigur, Jon ar fi preferat asta in locul "surprizei" care-l asteptase pe el in camera. Sau poate salbaticii se aduna sa ne ucida pe toti. Ah, sa vina! Lasa-i sa vina!

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Dum Ian 29, 2012 9:22 am

Theon Greyjoy cobora scarile inciudat ca nu putuse sa stea mai mult cu Sansa Stark. Nu putea spune ca o placea cine stie ce, dar nici nu-i displacea.
    Intra in odaia sa si se uita trist la patul gol si rece.
    As fi vrut sa Kyra sa Rosa sa-l fi incalzit acum.

Lordul Comandant Mormont intra in sala unde se lua masa si se uita malitios la toata lumea, salutand cativa.
    Il vazu pe Snow si se apropie de el putin.
    - Vad ca-ti faci prieteni, Bastardule. se uita spre Darren si isi aminti: Baiete, maine va faceti juramintele. Poate-i spui si lui Snow cuvintele, nu-i strica sa si le repete. Sa-i intre in capul acela de bastard.
    Se indeparta si se aseza langa Benjen Stark, luand o gura de vin fierbinte.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mar Ian 31, 2012 5:23 am

Robb isi roti privirea spre tatal lui si Lordul de Portul Alb, intrebandu-se cand il va lasa sa spuna ceva. Prinse privirea curioasa si plictisita a Sansei, si nu putu sa nu se gandeasca ca sora lui nu va niciodata o Lady adevarata ; o plictisea prea mult viata reala, se incurca in treburile administrative si o speria razboiul.
    Dar era frumoasa. Da, asta da. Pe langa privirea surorii lui, mai vazu staruind asupra lui privirea uneia dintre doamnele de companie ale ficei lui Wyman, Wylla Manderly.
    Robb se stradui din puteri sa nu se inroseasca precum firele de par aramaiu din crestetul lui, si se simti prea rusinat ca sa ii prinda privirea seducatoare. Pentru ca sigur nu se uita la el ca sa-i admire sabia sau tunica cu emblema Casei Stark.
    Se intreba ce-ar fi facut Theon ; probabil ca s-ar fi eschivat cu o scuza aparent politicoasa si s-ar fi dus incet langa fata, prefacandu-se ca nu-l intereseaza deloc. Apoi cel mai sigur ca ar fi ciupit-o sau i-ar fi soptit o gluma bine aleasa, si s-ar fi strecurat cu ea in gradinile de cristal ale Winterfellului.
    Dar Jon ? Gandul il purta, din nou, cu gandul la fratelui vitreg - dar pe care-l simtise mereu cel mai aproape. Probabil ca Snow ar fi fugit ca de dracu' - era chiar mai speriat decat baiatul Stark cand venea vorba de fete. Robb stia ca se aflase acum cateva luni, la aniversarea lui de cincisprezece ani, fata in fata cu Rosa intr-o camera din Orasul Iernii. El recunoscuse ca fata era goala, dar recunoscuse si ca nu facuse nimic.
    Clatinand din cap, Robb rasese atunci cu blandete, iar Theon aproape se sufocase de ras, si nu mai inceta cu batjocora mult timp dupa aceea.
    Dar Robb il intelegea - el insusi n-ar fi stiut ce sa faca. Daca nu i-ar fi placut fetei, sau n-ar fi mers sa ... .
    Uite si la mine! Sunt aici, doar pentru a doua sau a treia oara la o discutie serioasa a tatalui meu, a Lordului de Winterfell, si la ce ma gandesc?!
    Insa nu rezista mai mult de cateva minute de vorbe de curtoazie spuse intre cei doi, si ganduri ii zburara din nou. In acelasi loc, pentru ca privirea fetei inca se mai oprea pe chipul lui. Cu ochii atintiti spre Lordul Wyman, Robb clatina din cap in semn de aprobare spre spusele oaspetelui, dar nu asculta nimic si pe dinauntru ardea. Nu de dorinta, mai mult de stanjeneala.
    Desigur, sarutase si el fete! Prima fusese Jeyne Poole, sub copacul din gradina Zeilor. Venise la el dupa antrenamente, cand Robb doar statea si se gandea, si se asezase langa el pe pamantul reavan, cu rochia gri ca cerul de deasupra lor rasfirata in jurul picioarelor ei subtiri, cu un zambet poznas pe buze si rosie in obraji.
    "Ti-e frig", parca spusese Robb, sau alta prostie din asta, si isi infasurase un brat in jurul ei. La inceput, n-o facuse ca un barbat, ca un iubit, ci mai mult protector. Jeyne parea atat de fragila cand tremura, rosie la fata, in rochia aia gri de matase, incat Robb nu putuse doar sa stea s-o priveasca. Dar cand gestul lui atrasese si mai multa roseata in obrajii ei palizi, el intelesese ce insemnase pentru ea - sau ce crezuse ea ca insemnase.
    Asa ca, inca fara nici cea mai mica idee de ce venise si ea acolo sau ce sa faca mai departe, isi apropie fata de a ei si o sarutase fugar, timid. Surprinzator, dar bratul ei fusese cel care-l lipise de pieptul ei si il indemnase la un sarut mai lung.
    Dupa aceea, Robb nu-si mai aminti cand sau de ce plecase Jeyne din bratele lui, dar se intoarse in castel cu luna deasupra-i, nu cu soarele. De acea data, nu simtise mai nimic, la fel cum nu simtise nimic nici pentru Jeyne.
    Insa a doua oara, dupa ce bause putin mai mult la ospatul de Lasarea Secului gazduit in fiecare an de tatal lui, Lordul, se impleticise peste Rosa cand aceasta isi aranja fustele. Era trecut de miezul noptii si in mijlocul curtii, iar el aproape se impiedicase incercand sa-si atinga buzele de ale ei.
    Amintirea inca ii mai aducea culoarea in obraji.
    Rosa ii luase barbia in palme, si spusese simplu "Esti beat. Nu mor eu dupa tine, lorzisorule, dar daca vrei poti sa ma saruti. Sau mai mult. Cand o sa fiu urata si batrana, o sa ma laud ca l-am avut, chiar si pentru o noapte, pe Mostenitorul Stark, Lord Robert de Winterfell."
    Felul in care ea spusese "Robert", felul in care ii statusera buzele, usor intredeschise, il inebunise - niciodata nu-si dorise mai mult sa sarute pe cineva. Dar si data aceea, tot ea isi conduse buzele dulci spre ale lui. O facuse din prima data cu limba, dar Robb stia deja ce sa faca. Sarutul ei avusese gust de cuisoare si vin, iar ridicatura din pantalonii lui o apasase pe picior, facand-o sa rada.
    Se intreba ce faceau ele acum - oare sarutau alti baieti? Rosa, mai mult ca sigur - era,pana la urma, meseria ei. Dar Jeyne? Isi inchipuia cu greu s-o vada pe prietena Sansei sarutand baieti - pana sa vina la el, n-ar fi vazut-o sarutand pe nimeni.
    Gandurile ii fura intrerupte de un zgomot de cateva tipete inabusite de uimire - si de frica. Era destul de obisnuit cu acel gen de tipete - Vant Cenusiu tocmai intrase in sala, adulmecand cu calm si miscandu-si cu gratie coada gri-cenusie, cautandu-l pe Robb.
    Baiatul inghiti in sec si se ridica in picioare, scuzandu-se spre grupul de oameni din Portul Alb, si uitandu-se patrunzator la lupul lui :
    - Vant Cenusiu, sezi!
    Lupul stravechi se conforma cuminte, cu acelasi calm care-l facea fascinant, diferit de lupii fratilor sai, si musafirii se mai potolira. Dar Robb nu vroia sa intalneasca privirea tatalui sau.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mar Ian 31, 2012 11:11 am

Eddard Stark zambi cand Robb isi struni lupul, apoi se intoarse spre Manderly.
    - Sper ca intr-o buna zi Robb va fi Mostenitorul meu mandru, stand pe acest loc unde stau eu, cu un lup stravechi la picioare si Gheata in poala. Apropo de mostenitori, Manderly...nu te-ai gandit la vreo nobila doamna cu care sa-ti unesti calea? Poate sarmana vaduva Hornwood? Te-ar ajuta niste legaturi mai in Nord.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Feb 01, 2012 7:38 am

Robb isi uschi lupul stravechi afara din sala, apoi isi lua din nou locul de langa tron, cu spatele drept si ochii albastri atintiti pe chipul Lordului Wyman - nu ca ar fi fost o priveliste din cale-afara de placuta sa-i vada cele trei randuri de barbii acoperite de un strat de sudoare, dar invatase ca era mereu un semn de onoare sa privesti in ochii omului care vorbea.
    Lordul Manderly de Portul Alb se batu pe burta cand auzi vorbele tatalui lui Robb, si rase incet, clatinand din cap.
    - Mi-am luat o soata in urma cu cativa ani, care m-a costat mai mult decat ar putea face-o zece neveste si opt razboaie, Lord Stark, si aia se numeste placinta cu mreana. Oricat de incantatoare ar fi Lady Hornwood, ma tem ca nu pot sa-i dau valul de nunta.
    Se opri ca sa rada, dar continua repede din nou.
    - Si totusi, daca ar vrea -pun destul pret pe cuvantul unei femei ca sa-i dau dreptul de a decide ei si doar ei-, ar putea sa-l ia pe unul din fii mei. Cativa ani diferenta, acolo, nu e mare lucru. Se stie ca femeile batrane sunt si mai intelepte, si vor si barbati mai tineri.

Sansa isi inabusi un fior de scarba sub un zambet subtire, dulce. Biata femeie! Daca asa arata acest om la batranete, se infiora doar gandindu-se cum ar putea fi niste copii de-ale lui mai tinere. Observa ca degetele ii tremurau, si la inceput, nu realiza de ce. Apoi, cand se pomeni gandindu-se din nou la fii Manderly, isi aminti cat de speriata era in legatura cu maritisul ei. Oare ce fel de sot ii va alege tatal ei, Lordul ? Mama ei ii promise ca va fi unul pe cat de cuvincios si bun la suflet se cuvenea sa fie pentru o Lady Stark, dar nimeni nu pomenise cuvantul "chipes", "fermecator", nici macar "tanar".
    Cand era mica isi inchipuise mereu ca se va marita cu Theon Greyjoy, Lordul Insulelor de Fier, si voi uni din nou Nordul, laolata cum fusese odinioara. Cand ii spusese asta mamei ei, ea doar rase si o privise ca pe o copila naiva. Dar ii promisese ca avea sa fie mai bun ca Theon - trebuia sa fie asa. "De asemenea, sa gasesti un baiat mai bun ca pupilul tatalui tau nici nu e foarte greu, Sansa." spusese ea cu blandete, iar Sansa aprobase din cap ca o tanara Lady, cuminte si ascultatoare.
    Totusi, nu credea asta - nu o crezuse atunci si nu o credea nici acum. Nu intelegea de ce era asa de usor de gasit un sot ca Theon - era chipes din cale-afara, un dansator minunat, si reusea mereu s-o faca sa rada. Desigur ca nu era foarte cinstit, ii placeau prea mult femeile ca sa fie cuvincios, si nu intelegea mare parte din glumele lui, dar se putea obsinui cu asta.
    Mai e ceva, reusi sa se minta singura, pentru ca nici macar nu intelegea daca era nerabdatoare sau exact opusul.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Feb 01, 2012 8:46 am

Eddard rase scurt, apoi il privi pe Manderly fix in ochi.
    - Totusi, Lordul de Portul Alb este o partida pretioasa printre vaduvele Nordului, nu crezi? Si stiu ca ti-ar face bine o femeie care, pentru o data in viata, nu este tipar. Fiii tai...ce sa-ti zic...poate vor vrea, poate vor consimti. Dar sunt copiii tai, Manderly. Eu, unul, n-as vrea s-o marit pe Sansa mea cu vreun vaduv batran de pe langa Zid. Intotdeauna m-am gandit ca va face pereche cu fiul cel mic al lui Mace Tyrell sau chiar cu cineva mai inalt in rang. spuse Ned, zambindu-i fiicei sale, stiind ca ea visa la Cavalerul Dragon si Florian si Jonquil aproape in fiecare moment. Pentru fiii tai ar fi mai convenabil cineva ca micuta Beth Cassel. Sau una dintre fetele Umber sau Frey. Ar forma o alianta destul de puterica. Sau, daca ma gandesc mai bine, o Karstark ar fi potrivita pentru unul dintre baietii tai.
    Ned Stark isi trase suflul incet, aproape oftand.
    - Acum mi-o prezinti pe acea Lady din spatele tau? Un Lord isi prezinta mai intai suita, nu tiparii. spuse Ned, razand in barba.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Feb 02, 2012 1:58 pm

Robb vazu cum ochii Sansei sticlira si capul i se indrepta, curios, cand tatal lor spusese despre ipotetica ei casatorie.
    Lordul Manderly rase si aproba din cap, batandu-se pe burta.
    - Si totusi tiparii sunt mai buni - iertare, doamnelor. Pasiti in fata ; Lord Eddard Stark, ea e singura mea fica, Wylla Manderly, pe care-o iubesc ca pe stele de pe cer, si incantatoare ei doamna de companie, Tyenne.
    Oh, blestemat fi, nu-mi zi numele! gandi Robb chinuit, incercand sa-si pastreze fata serioasa si nenorocitii de obraji albi. Dar fata inca il privea, iscoditoare ; privirea ei n-avea pic de rusine, parca dezbracandu-l pana la piele. Femeie, ti-o cauti in foc! Cand o sa pricepi ca nu sunt facut de piatra? ar fi vrut el sa-i strige, dar adopta chipul de mostenitor al Winterfellului si se inclina scurt si ceremonis, cu buzele stranse.

Darren Blackwell astepta pana cand Mormont se indeparta, aproape tinandu-si spatele drept si figura serioasa - rareori facea asta, nici macar cu Ser Allister, care iubea sa le altoiasca cate una de-i lasa vineti la fel de tare cum iubeau unii vinul.
    - Va mai dura ceva pana cand ne vom rosti, intr-un final, juramintele, si nenorocitii stiu asta. Dar cumva, tin sa ne-o reaminteasca in fiecare zi, de parca cineva si pe sfert normal la minte ar putea sa uite de ce e aici.
    Primi doar jumatate de zambet fortat de la baiatul din fata lui, si un "mhm" din cana de ceai. Vai, mie, Pyp si Grenn n-au mintit. Chiar e un lorzisor, cu urma usoara de mustata si toate cele. Isi musca buza, incercand sa nu rada, si isi cobora privirea in farfuria cu mancare. Sala incepea sa se umple cu restul fratilor in negru, desi inca abia venisera zorii - nu era mai mult de ora cocosului, asta cu siguranta. Inghiti si restul carnatilor tari, aspri, si termina vinul. Antramentele trebuiau sa inceapa in curand.
    Arunca inca o privire spre Jon Snow, bastardul, care statea cu ochii pironiti in cana de ceai, visand probabil la mesele calde pe care le-ar fi imbucat acasa si la pernele de pus. Din nou, Darren fu nevoit sa se abtina din ras. Ser Allister o sa-l manance de viu.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Dum Feb 05, 2012 8:19 am

Eddard se inchina politicos si ii saruta mana micutei doamne Manderly, observand cu placere ca ea nu arata ca si cum ar fi fost imbuibata cu tipari.
    - El este fiul meu, Robb Stark, Lady Manderly. ii spuse el domnisoarei, apoi ii zambi politicos doamnei sale de companie, Tyenne.
    - Eu si Lordul mai avem multe de discutat astazi, si ce a trebuit sa auziti ati auzit. Sunt mandru de voi. le spuse Eddard fiicei si fiului sau. Acum ce-ar fi sa le aratati lui Lady Manderly si lui Tyenne Padurea Zeilor, hm? le propuse Ned Stark.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Feb 06, 2012 10:11 am

Robb isi musca obrajii pe interior, apoi facu o scurta plecaciune spre Lordul de Portul Alb, si isi indrepta atentia spre tanara si rotunjoara -doar atat cat trebuie de rotunjoara- fata Manderly, careia ii intinse curtenitor un brat.
    - Sansa, incredintez ca o sa te porti foarte galant cu musafira noastra, domnisoara Tyenne. spuse Robb incet si hotarat, in timp ce paraseau Sala.
    Asta nu cred ca i-a picat prea frumos fetei, dar mai bine asa decat sa fac vreo prostie pe care s-o regretam amandoi. Nu am incredere in mine. La naiba, chiar nu am!
    Zambi fals spre fiica lui Manderlya, Wayna -sau putea la fel de bine sa fie Wylla-, si ofta incet. Theon avea sa-si rada cu siguranta de el luni intregi cand o sa afle de alegerea lui.

Jon isi termina de baut ceaiul statut si se ridica in picioare, atragand cateva priviri curioase asupra lui. Traversa sala intunecoasa si inghetata spre curtea de antrenamente, constient ca acum aproape fiecare om din incapere susotea ceva despre el. Cine stie ce carcoteau? Ah, si ce, uite, am o sabie din cel mai bun otel. Si mai am si o armura din piele tare, da, si parul meu nu e plin de paduchi. Lua-v-ar Ceilalti, nu e vina mea ca n-am trait inecat in rahat si mirosind a urina. gandi Jon inciudat, dorindu-si mai mult decat orice sa aiba curajul -sau nerozia- sa le urle asta cu voce tare, nu doar in gand.
    Plin de amaraciune, parasi sala cu privirea in pamant ca sa se zgribuleasca in frigul de afara. Auzi un zgomot indepartat al armelor, indeajuns cat sa stie ca intarziase. Si redeveni din nou, din barbatul furios, doar un copil speriat.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Lun Feb 06, 2012 11:05 am

Ser Allister se indrepta de spate si se incrunta la cei doi natarai care isi aruncau sabiile unul in altul de parca ar fi fost madulare.
    - Fandeaza, nenorocitule!urla el. Misca-te mai la dreapta!
    Baiatul primi o lovitura peste cap si cazu jos, strigand de durere. Allister se apropie de el si il trase in picioare, nervos.
    - Termina! Esti un barbat din Rondul de Noapte, nu un copil de tata! Spala-ti rana si intoarce-te, sau il pun iarasi sa te impunga cu sabia aia ciontita! ii striga el baiatului, apoi il impinse inainte, iar acesta fugi, stergandu-si sangele de pe nas.
    - Urmatorul!racni Allister.
    Doi baieti isi incrucisara sabiile si totul se termina la fel de repede precum incepu, caci cel cu nasul bont si furuncule pe fata cazuse pe gheata si pocnetul osului frant se auzise surd in intreaga curte.
    - Elibereaza terenul, natangule! Luati-l de acolo!
    Ser Allister se uita prin jur ca sa-si poata da seama pe cine va arunca in lupta in urmatorul duel. Vazu o figura indepartata care era leita cu una Stark. Stiu imediat. Zambi siret, apoi striga:
    - Snow! Treci si lupta! Arata-ne daca maestrul tau de arme ne-a invatat lorzisorul sa-si tina sabia in maini!il provoca el.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Feb 06, 2012 11:12 am

Jon tocmai isi termina de inchis ultima incheietoare a armurii, cand se pomeni, prin toate miscarile stangace pe care le facea din cauza frigului si-a fricii, ca-si ia sabia in maini si merge alert spre centrul terenului, cu un ranjet de hiena pe buze.
    Da, oh, asta da! gandi el, simultan cu sunetul otelului pe piele tare. Sabia boanta lovi genunchiul, apoi impunse in latul unei platose, iar pumnul lui Jon nimeri un nas si o tampla -probabil nu de la aceeasi persoana, pentru ca majoritatea pe care-i lovise nu se ridicasera sa lupte din nou.
    Nu-si aminti cand lovise pe Darreon, dar baiatul era pe jos, gafaind, cu parul blond naclait in sange. Jon nu simtea altceva decat caldura care-i incalzea venele in ciuda gerului letal - nici vina, nici regret, nici frica unei posibile razbunari.
    Scuipa pe gheata niste sange - candva, in mijlocul sacerarii lui printre "luptatori", cineva il facuse sa-si muste limba, dar nimeni altcineva nu reusise sa-l atinga.
    Ranji, rotindu-se sa vada daca mai era vreun om in picioare. Facu o plecaciune spre Ser Allister, respirand greu, cu niste sange ramas la gura. Nu stia cat de amenintator arata in acel moment, ca o fiara abia dezlantuita - daca ar fi stiut, probabil ca nu i-ar mai fi fost frica in nici o singura clipa a vietii lui.
    - Va oferiti dumneavoastra, SER ? urla el, deodata cu aburii rosiatici care-i iesisera pe buze.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Lun Feb 06, 2012 11:22 am

Ser Allister Thorne se incrunta la baiatul cu sange la gura si cu parul ud din fata sa. Pasi inainte, il apuca pe Jon Snow de un umar, scuturandu-l bine.
    - Crezi ca am eu timp ce luptele tale de copii mici, bastardule? Crezi ca daca ai invins cativa hoti si violatori o sa poti sa te compari cu cel care ii antreneaza de ani de zile? Asa crezi tu? Ei bine, te inseli. Aici nu e vreo arena de turniruri in care sa te dai cocos si sa primesti si sute de dragoni pe urma, aici suntem la Rondul de Noapte si o sa te comporti ca atare sau am sa te fac sa regreti ziua in care ai pasit in acest loc! Acum treci inapoi. Ridicati-va, imbecililor! Luptati! Acum!urla Allister Thorne, apoi se intoarse la locul sau, si le facu semn sa inceapa.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Feb 06, 2012 11:30 am

Vroiai sa-i sarut, Ser? Poate asta ti-e pe plac, sa vezi cum baietii fara par pe piept se saruta. Se bat si se saruta, nu-i asa? Sau prefer s-o faci tu pentru ei? gandi Jon, cu acelasi ranjet animalic pe buze. Doar faptul ca dintii ii clantaneau il facu sa nu rosteasca cuvintele, si imediat dupa ce simti asta, simti si ca ii era frig din nou. Zei, Lumina, sunt ca si Theon. ii trecu lui prin mintre, ingrozit. Sentimentul de fiara la vanat care-l cuprinsese in timp ce lupta trecuse.
    Privi in jur la baietii pe care-i culcase la pamant ca secera intr-un lan de grau - desigur, unii erau la pamant dinainte, dar nu multi. Cu dintii zglataindu-i de frig, cand vazu ca nimeni nu se ridice, dadu sa-i ajute. Nu cunostea pe nimeni si privirile care le intalnea erau amestecate cu ura, frica, si un respect pe care el nu-l cautase niciodata.
    Nu sunt un animal. gandi, sperial de el insusi. Se indrepta spre Darreon si-i intinse mana, dar baiatul i-o apuca doar intr-un final prea indepartat, ezitand prea tare. Sangele ii siroia din rana ca o cascada a Raului Alb.
    Nu ma priviti asa. se trezi Jon gandind, in timp ce mai dadu o mana de ajutor unui din baieti. Nu am vrut niciodata sa va temeti de mine, ci doar sa ... sa apartin.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Feb 08, 2012 9:14 am

- Haide, Snow, nu sunt tancii tai de tata, sunt barbati in toata firea. Ridicati-va, haideti. Vreau sa va vad luptandu-va, nu fluturandu-va madularele. spuse Allister Thorne, apoi il lua pe unul dintre el si bastard si il ridica cu o singura mana.
    Il privi pe Snow cu niste ochi mustratori, dar totodata surprins de ceea ce putea face baiatul.
    Asta va merge departe, nenorocitul.
    - MISCATI!urla Allister.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Lun Oct 15, 2018 12:55 am