Artist's Core

... Sign in!
Artist's Core

Forum pentru arta. In special scris, literatura, rpg. Fuck this mental prohibiton.

The Vampire Diaries ( nu chiar film, nu chiar carti. )

Distribuiţi
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 21/10/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Everywhere. 8->

Re: The Vampire Diaries ( nu chiar film, nu chiar carti. )

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Sam Ian 28, 2012 5:35 am

Stefan fosni cu ajutorul pasilor primele frunze cazute din copaci. Ii simti teama Elenei si si-o simtea si pe a lui. Intinse mana spre umarul ei ,dar pentru un moment avu o retinere usoara. Nu pot, nu o pot trada. Nu pe ea. Ofta stiind ca nu va scapa niciodata de destinul care i-a fost sortit si stia ca oricat de multe fete ar fi intalnit, si oricat de multe ar fi iubit, niciodata nu o sa uite si mereu o sa vina sa vada acea gravura in copac, care nu parea sa se duca niciodata. In viata lui cuvantul de "niciodata" insemna atat de mult pentru el, si totusi incerca din greu sa o scurteze. Inspira adanc si ii lua mana. Putea simti nelinistea ei, aceeasi neliniste ca atunci cand o gasise in fata cafenelei.
    - Scuze ca am plecat asa.
    Nu isi putea gasi alte cuvinte, nu putea spune alte cuvinte decat ca ii pare rau si ca ar trebui sa plece.
    - Ar trebui sa plecam. Te duc acasa.
    O trase de mana, iar apoi isi intoarse privirea spre ea. Chipul ei era usor luminat de apusul soarelui, iar el nu reista. Se apropie de ea si o cuprinse intr-o imbratisare, avand grija sa nu isi foloseasca puterea pe care simtea ca vrea sa o foloseasca pe ea. Isi auzea inima batand, ceea ce nu se intamplase de ani buni si isi cufunda fata in parul ei blond. Simti mirosul sangelui care ii pulsa in vene si ii privi gatul palid. Ochii i se inrosira, iar coltii ii iesira la iveala cu un mic zgomot. Inchise ochii si astepta ca acel lucru sa dispara. Veverite, iepuri, cerbi, atat de multe lucruri in aceasta padure, iar eu ma uit la gatul ei. Trebuie sa ma opresc. Isi repeta acest lucru in gand timp de cateva minute in care nu o lasa din imbratisare, iar cand simti ca toate astea trecusera se deperta brusc de ea.
    - Imi pare rau, ne cunoastem de putin timp si nu ar fi trebuit sa te aduc aici.
    Vorbele lui nu mai aveau sens si stia asta. Nici el nu intelegea daca ceea ce zice are vreo noima sau nu. Isi trecu mana peste fata si se intoarse cu spatele la ea.
    - Nu mai pot sta aici. Prea multe amintiri. Nu mai rezist.
    Incerca sa nu ii spuna chiar tot, asa ca o lua de mana si de data asta o trase dupa el, indreptandu-se spre masina.

Bonnie intra in sufrageria pe care o uitase de atata timp de cand nu mai merse si se uita de jur imprejur. Tablourile care erau pe pereti erau neschimbate, iar tapetul cu padurea din Mystic Falls era acolo, parca dezvaluind un secret. In camera era aceeasi atmosfera placuta si acelasi aer curat care venea din padurea ruginie. Ii zambi bunicii ei si se duse in bucatarie sa isi ia ceaiul pregatit de Grams. Sorbi o gura si se arse putin, dar nu spuse nimic, doar afisa un zambet.
    - Cel mai bun ceai, ca de obicei.
    Se aseza pe canapeaua rosie si lasa ceaiul pe masa rotunda de sticla.
    - Mi-a fost dor de tine, bunico.
    O cuprinse intr-o imbratisare puternica si se bucura intr-adevar sa o vada dupa atata timp. Cat timp fusese plecata, ii uitase parfumul si felul ei de a zambi. Sheila fusese ca o mama pentru ea si uneori chiar se gandea ce s-ar fi intamplat daca nu o avea alaturi de ea. Mamei ei abia daca ii pasase de ea vreodata, iar de un timp incoace abia ca mai aflase ceva despre ea. Uneori gandurile cum ca ar fi moarta se adunau in mintea ei, iar ea incerca sa le ignore mai mult sau mai putin.
    Se departa doi pasi de bunica ei si ii zambi sincer.
    - Cum a fost la centrul de vara?

I've given up on you. Love fades. Mine has.
    Katya Anjoux - Admin
    The Ultimate, Incontestable Queen.

Data de inscriere : 20/10/2011
    Varsta : 97

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 29, 2012 7:36 am

Sheila isi dadu ochii peste cap, apoi zambi spre nepoata ei.
    - Plin de babe care incearca sa asunda ca tot ce fac e sa traga sa moara.
    Lua o gura de ceai, inca zambind intr-un fel special.
    - Barbati, totusi, erau mai normali.
    Asta o facu sa rada incet, apoi clatina din cap.
    - Oricum, scumpa mea, vremea asta a trecut de mult. Dar e timpul sa-mi spui totul despre tine, acum. Ce s-a intamplat vara asta?

Elena se opri chiar inainte sa iasa din padure si se puse in fata lui Stefan cu hotarare. Isi aseza o mana pe pieptul lui si il saruta intens si prelung, cum nu o mai facuse pana atunci.
    - Iti multumesc ca m-ai adus aici, Stefan. Stiu cum e sa ai amintiri ... cu care simti ca nu mai poti trai. Locuri in care simti ca nu mai poti merge vreodata. Inteleg toate astea.
    Isi lasa capul pe umarul lui, curpinsa de fiori reci. Isi aminti de podul pe care se intamplase accidentul, de criza de isterie pe care o facuse cand matusa Jenna o duse prima oara acolo. Isi asunse cu dibacie lacrimile.
    - Sper doar ca tu, candva, sa poti sa impartasesti toate acele amintiri cu mine.

The infinite in me honours the infinite in you.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Ian 29, 2012 8:00 am

Stefan ii raspunse la sarut pentru un moment si desi vru sa o tina mai mult in brate si sa ramana in mijlocul padurii, se indeparta de ea.
    - Nu, sopti el printre buze. Nu pot, Elena.
    Isi pleca privirea in pamant si se intoarse cu spatele, amintindu-si varsta pe care o avea si cat de intelept ar trebui sa fie la cei 150 de ani. Ofta.
    - Nu iti poti inchipui cat de vechi sunt amintirile mele. Unele din ele sunt si ingropate, sau cel putin eu am incercat sa o fac odata ce a murit ea.
    Ridica usor din umeri si cu o voce pe care numai el o putea auzi continua:
    - Dar nu am reusit si stiu ca nu voi reusi.
    Se intoarse sa o priveasca pe Elena, iar atunci cand privirea lui o intalni pe a ei simti un gol in el si iesi din padure deschizand usa masinii.
    - Haide. Matusa ta o sa ma certe si mai rau. Nu vreau sa mai fiu inca odata dat afara din casa.

Bonnie mai sorbi o gura din ceaiul aproape perfect al bunicii ei si ii zambi.
    - Nu prea multe. Adica tu sti cum e: petrecerile fondatorilor si am mai petrecut ceva timp si cu Elena de cand s-a intamplat tragedia cu parintii ei. Si daca vrei sa ma intrebi de baieti sa sti ca nu a fost niciunul.
    Bonnie zambi poznas si se foi pe canapea.
    - Cel putin, nu in vara.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 29, 2012 8:54 am

Sheila puse cu grija paharul inapoi pe masa, apoi incepu sa rada incet.
    - Ah, am ghicit asta cumva din zambetul tau, Bonnie. Oricine ar fi , mare grija, si daca te face sa suferi ...
    Ridica o spranceana amenintator, si chiar daca zambea, in ochii ei se citea pericolul.
    - Te-ai mai gandit la ce-am ... discutat inainte sa plec? O sa ma lasi sa-ti fac acel mic test, ca sa vad daca ai si tu teribila mostenire Bennet?
    Sheila spuse asta cu un zambet bland pe buze, dar o privire iscoditoare, curioasa.

Elena simti ca i se rupe inima cand vazu tristetea din ochii lui Stefan, dar inghiti in sec si il urma ascultatoare in masina. Isi lega centura, incercand sa nu fie suparata pe el, chiar daca nu reusea. Nu e vina lui, egoista ce esti! Caroline avea dreptate - e totul numai despre tine. Nu e obligat sa-ti spuna toate povestea vietii lui.
    Si totusi, gandul ca el ii ascundea ceva care-l durea atat de tare o facea sa vrea sa planga sau sa tipe de frustare. "Odata ce a murit ea" , spusese Stefan. Probabil ca secretul ii scapase. Dar cine murise? Mama lui? O sora? Sau ...
    Dintr-o data, Elena simti ca nu mai vrea sa stie.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Ian 29, 2012 9:41 am

Bonnie isi aduse aminte de acea conversatie si ramasese un pic conuza. Nu stia in ce costa acel test, dar faptul ca venea de la bunica ei stia ca nu i se va intampla nimic rau. Si totusi, asta ii provoca o urma de spaima si de groaza. Incuvinta.
    - Desigur, spuse cu entuziasm desi nu asta simtea.
    Se uita la bunica ei si ii zambi.
    - Trebuie sa stau in vreo pozitie anume sau sa tin mainile in vreun fel?
    Pufni in ras asteptandu-se la un test din acela cu intrebari grila despre personalitatea ei, dar apoi vazu ca nu este vorba despre asa ceva.

Stefan ezita sa se uite la Elena si isi mentinu concentrarea pe volan si pe drum, chiar daca stia drumul ca si cum ar fi fost in palma lui. Se uita in oglinda retrovizoare si vazu ca nu era nicio masina in spatele lor, asa ca puse frana brusc. Se uita la Elena si isi ceru scuze ca o speriase in halul asta.
    - Uite, uita ce am spus in padure, vorbeam incoerent.
    Stefan isi fixa privirea pe drum si vazu drumul care fusese atunci in 1864: era doar un drum pietruit, iar dupa cativa ani primarul decise sa faca o poteca prin padure. Acum drumul era asfaltat si perfect pentru turisti si pentru celor care le placea viteza.
    - Te rog, considera ca asta nu s-a intamplat si ca nu am spus acele cuvinte.
    Se uita la ea concentrat sa nu si-o imagineze din nou pe Katherine. Daca avea sa zica ca nu putea uita, atunci singurul lucru la care mai putea apela era constrangerea -singurul lucru pe care nu vroia sa il foloseasca cu ea.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 29, 2012 9:53 am

Elena isi musca buza, si reusi sa incuvinteze. Il privi cu ochi mari.
    - Stefan, ce s-a intamplat? Ma sperii.
    Isi dadu parul dupa ureche prea brusc, lucru care o facu sa se taie in curatitorul de geamuri specific unei masini Porche. Injura incet, privind cum din incheietura ei sangele incepu sa zvacneasca.

Sheila privi spre ceaiul din mana nepoatei ei si clatina din cap, apoi zambi enigmatic.
    - Nu, ai facut deja tot ce trebuia facut. Termina-ti ceaiul, apoi inchise ochii si incearca sa-ti golesti mintea.
    Trase aer in piept si isi puse mainile peste mainile lui Bonnie, asteptand.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Ian 29, 2012 10:02 am

Bonnie se uita speriata la bunica ei. Ce ar fi trebuit sa faca mai departe? Ridica din umeri si bau si ultima picatura de ceai pe care o mai avu in pahar. Inchise ochii si incerca sa isi goleasca mintea, dar nu reusi. Cearta ei cu Caroline, cearta ei cu Elena si imaginea lui Stefan ii trecura prin minte ca un film pus din nou si din nou.
    Deschise brusc ochii si inspira adanc.
    - Nu pot sa o fac, spuse pe un ton speriat gata sa plece.
    Se uita la bunica ei si isi aminti ca o face pentru ea. Ofta si inchise din nou ochii concentrandu-se asupra imaginilor din mintea ei si incercand sa le faca sa dispara. Dupa cateva minute mintea ei se goli, iar in fata ei tot ce vazu era negru.

Stefan simti mirosul sangelui inca dinainte sa il vada. Se intoarse brusc spre Elena si inghitise in sec. Simti cum ochii i se inchid, iar pielea i se strange, facand venele sa iasa la iveala.
    - Imi pare rau, spuse pe un ton disperat si gata sa se avante asupra ei.
    Isi intoarse capul ca ea sa nu vada ceea ce el devenea. Mirosul il innebunea. Apasa dintr-o data pe acceleratie si masina prinse o viteza enorma.
    - Trebuie sa rezist, spuse cu voce tare, incercand sa clipeasca din cand in cand.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 29, 2012 11:56 am

Elena isi acoperi incheietura cu mana, incepand sa tremure. Il privi pe Stefan, fiindu-i greu sa-l recunoasca. Probabil nu-l cunoscuse vreodata; Bonnie avusese dreptate. De obicei Elena era cea sceptica, prudenta, pretentioasa in fata baietilor, si prietena ei era cea romantica.
    - Opreste masina. Merg pe jos acasa.
    Isi trase mai bine geanta de scoala pe umar si scoase cateva servetele, apoi isi acoperi taietura din care sangele continua, incet, sa curga.
    - Opreste masina, esti nebun ?! Mergi cu peste doua sute pe ora!
    Dar Stefan nici macar nu o privea ; statea cu chipul intors de la ea, dar Elena prinse doar o frantura din reflectia lui in geam.
    Inima ei se opri sa bata, pentru o secunda. Ce era aia, lucrul care o privea? Astepta ca el sa opreasca, si inainte sa-i mai ceara o explicatie, sari din masina tragandu-si fermoarul jacketei, tremurand de frig. Parasi drumul fugind, cu geanta tarandu-se pe pamantul umed, si alerga pana simti ca i se taie rasuflarea, pana la marginea podului, de unde putea sa priveasca raul involburat.
    - Dumnezeule. isi sopti, incercand sa se calmeze.
    Ce fusese aia? Inima ii batea de sa-i sara din piept, asa ca Elena isi dadu jacketa jos si o puse peste geanta, apoi inainta sub pod, la apa.
    Ingenunche si isi curata taietura, apoi isi spala de cateva ori fata. O cioara o privi de pe celalt mal, fixand-o cu ochii ei mari, negrii, care o faceau sa simta o frica neomeneasca.
    Si cumva, asta fusese totul - Elena simtea ca nu poate duce mai mult. Doar amintindu-si frantura de reflectie a lui Stefan, ceata si baiatul care continua sa-i apara, Sue ... .
    Cu mainile tremurand, forma rapid numarul lui Bonnie, si ii spuse aproape isteri, printre lacrimi :
    - Bonnie, ai avut dreptate, eu ... . Oh, Dumnezeule, Bonnie, inebunesc! Mi-e atat de frica, nu sunt normala Bonnie, nu sunt, ti-o jur. Toata treaba asta cu accidentul, de cand m-am intors din vacanta, poate ca m-a afectat cumva iremediabil, sunt nebuna, sunt nebuna, sunt nebuna.
    Isi ingropa fata in palme si continua sa planga cu telefonul la ureche, asezata pe albia usor inclinata si acoperita de frunze rosii a raului.
    - Mi-e atat de frica ... .

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Ian 29, 2012 12:18 pm

Bonnie auzi vocea tremuranda a Elenei si se ridica brusc de pe canapea, pierzandu-si concentrarea pe care o obtinuse cu greu.
    - Elena? spuse cu vocea tremuranda si ingrijorata.
    Auzi din partea cealalta a firului zgomote ciudate care veneau din padure, iar genunchii i se inmuiara.
    - Elena, linisteste-te te rog. Nu esti nebuna.
    Bonnie nu mai stiu ce sa zica sau ce sa faca ca sa o linisteasca.
    - Spune-mi unde esti si vin dupa tine.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Ian 30, 2012 11:35 am

Elena isi ravasi parul cu mana si isi afunda pantofii subtiri in noroiul plin de frnze putrede de toamna tarzie, si ofta, incercand sa se calmeze. Trase guri mai de aer in piept, straduindu-se sa isi recapete stapanirea de sine si rasuflarea, apoi isi sterse cu podul palmei lacrimile inca necazute.
    - Sunt a dracului de nebuna, Bonnie.
    Isi musca buza, incercand din rasputeri sa nu dramatizeze si sa incerce sa ia totul ca atare; dar nu putea sa nu se inchipuie intr-o camera alba cu pereti capitonati, intr-o pijama ce semana cu o rochie de noapte veche, antica.
    Parca gandurile nu erau ale ei ; stia ca nu avea ale cui altcuiva sa fie -desigur!-, dar simtea ca si cum cineva i le insera in minte ca-ntr-un calculator supra solicitat.
    I se paru ca simte pe cienva in spatele ei, dar nu ii mai era frica ; doar ofta, obosita. De unde ar fi avut garantia ca de data asta era real ?
    - Iti explic totul mai tarziu, promit. Acum trebuie sa inchid.
    Se intoarse doar ca sa vada un chip cunoscut -desi cu greu isi amintea sa-l fi vazut vreodata- venind in jos de pe pod, spre rau. Spre ea. Imediat ce apuca sa-l vada mai bine, de data asta sa se uite la el cu adevarat, se convinse ca nu putea fi o inchipuire. Nu si de data asta.
    - Tu ... . incepu ea sa zica, iar el isi ridica ochii spre ea, aparent uimit. Si totusi, expresia de multumire de pe chipul lui o facea sa creada ca el anticipase asta.
    Ochii lui negri, atat de negri incat o faceau sa se gandeasca doar la lucruri ingrozitoare si la nimic altceva, o fixau plini de curiozitate. Un zambet ii inflori pe buzele senzuale.
    - Ne-am mai intalnit, nu-i asa? spuse el, cu o nota intrebatoare, iar Elena nu-si putut retine un oftat de usurare. Zambi si inainta spre el, plina de incredere.
    - Da, ne-am mai intalnit. In fata cafenelei si ...
    - ... si in padure. termina el, continuand sa zambeasca si sa o fixeze cu privirea.
    Deci si aia s-a intamplat cu adevarat. Dar oare am curajul sa-l intreb ce e cu ceata, ce a fost cu senzatia de ameteala si de pierdere a controlului care m-a inconjurat cand m-a atins?
    - Imi stiai numele. spuse ea, simtindu-se straniu de sigura pe sine. Doar gandul ca acest strain o facea sa se simta mai in toate mintile si mai in regula decat se simtise in masina, cu Stefan, cu baiatul pe care-l crezuse iubirea ei nebuna, doar gandul o naucea.
    - Da. raspunse el, iar Elena fu surprinsa ca nu incercase sa nege.
    Asta i se paru destul ; nu simtea ca mai era nevoie sa-i ceara vreo explicatie. De ce il credea asa de usor? Pana la urma, el aduse ceata, si parea ca era mereu in locul cand Elena se simtea cel mai vulnerabila.
    - Ei bine, eu nu stiu numele tau.
    Intinse mana plina de curaj, cu un zambet dulce si -spre surprinderea ei- usor seducator oglindindu-i-se in ochi. Iar el ii raspunse la fel, strangandu-i mana cu o blandete pe care Elena nu o credea posibila ; totul de pe fata lui ii faceau genunchii sa tremure, dar ochii lui, ca niste vartejuri fara fund, ochii lui erau cei in care se prabusea cu adevarat. Nu-si dadu seama cand era aproape lipita de el, cu fata atat de aproape de fata lui incat se mira cum se nu-l sarutase inca.
    - Imi pare rau daca te-am speriat in datile precedente, Elena. Vroiam doar sa te cunosc mai bine, si ma tem ca nu am facut-o cu gratie. Sper ca o sa ma poti ierta.
    O trase chiar mai aproape de el, atat de aproape incat ea putea sa observe fiecare geana lunga care-i incadra privirea, linia proeminenta a obrajilor care-i conferea un aspect nobil, special, periculos, fiecare suvita de par negru, usor carliontat, care ii cadea pe umeri depasind cu putin nivelul gatului.
    Auzea zgomotul inabusit al raului, isi auzea respiratia nerabdatoare, intretaiata, auzea fosnetul frunzelor de deasupra lor, dar nu reusea sa-i auda inima batand.
    - Eu sunt Damon.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mar Ian 31, 2012 6:06 am

Stefan se concentra pe drumul care ducea spre nicaieri sau cel putin el nu avea niciodata o destinatie. De ce nu se dusese dupa ea sa vada daca era bine? De ce o lasae pur si simplu sa sara din masina lui, iar el continuand sa mearga fara sa ii pese? De ce o simpla gravura in copac imi distruge tot: trecut, prezent si eu stiu ca si viitor? Stefan dadu cu pumnul in volan, iar apoi isi trecu mana nervos prin par, aproape ca isi smulse cateva fire. Nu stia ce sa faca. Sa o caute nu era cea mai buna idee pe care o avusese vreodata, dar ce altceva putea face? Nu, o sa ma respinga, o sa ma loveasca, o sa ma dea afara. Mai bine vorbesc cu ea maine la scoala, daca ma va baga in seama. Ofta suparat si nervos apoi opri masina brusc langa padure.
    Se dadu jos din masina fara sa ii pese ca lasase masina in mijlocul drumului. Ridica doar din umeri si se avanta in padure cu viteza unui ghepard. Trecucu nepasare pe langa fiecare copac fara sa ii pese, iar cand intindea mana lua un iepure si ii scurgea si ultima picatura de sange in urmatoarele secunde. Natura parca se revolta la faptul ca el, cu viteza si puterea lui distrugea tot "echilibrul".
    Ajunse unde vroia: la copacul unde era gravura. Stefan lasa privirea in jos si pana sa o ridice se apuca sa dea in acel copac cu toata puterea si viteza lui. Copacul avea peste doua sute de ani si stia ca nu o sa il doboare usor, dar pana nu avea sa il distruga nu avea de gand sa plece din acea padure. Continua sa il loveasca, iar copacul incepu sa se clatine. In mintea lui auzi cuvintele fratelui sau inainte sa o ia fiecare in directia lui : Nu esti destul de puternic. Nu de cand ai trecut pe dieta cu iepurasi. Aceste cuvinte ii rasunau in cap si desi era extenuat continua sa dea, dar inafara de a se clatina, copacul nu avu nicio reactie. Stefan inceta dupa cateva minute si se rezema de copac, lasandu-si corpul sa se prabuseasca.
    - Stiu ca nu sunt destul de puternic, si niciodata nu voi fi indeajuns de puternic ca el.
    Spuse aceste cuvinte constient ca era purul adevar. Dupa ce se odihni se ridica si se duse rapid in masina pornind motorul si indreptandu-se spre casa lui. Pe drum se uita spre casa Elenei si ceva din interior il facu sa puna frana. Nu vroia sa o faca, dar stia ca trebuie sa isi asume riscul sa fie data afara, plesnit sau orice altceva decat sa astepte pana maine fara sa o vada sau sa ii spuna ceva. Inainta cu pasi timizi pe poteca care ducea spre casa, iar apoi batu la usa. Din pacate persoana care deschise nu era cea care trebuia sau cel putin nu cea care vroia el.
    Jenna statea in prag si il privi pe Stefan din cap pana in picioare. Ii vazu figura trista si stiu ca ceva rau se intamplase.
    - Si Elena? intreba ea pe un ton atat ingrijorat cat si disperat.
    - Elena...este cu Bonnie, minti Stefan incercand sa se faca crezut.
    Jenna ridica o spranceana perfect arcuita, apoi pufni intr-un ras ironic.
    - Si Bonnie a sunat sa intrebe de ea, deci nu e cu ea.
    Stefan nu spuse nimic, dupa care Jenna pe un ton autoritar si nervos continua:
    - Unde e Elena? Ce i-ai facut?
    Stefan ridica din umeri trist si dezamagit. Daduse gres in tot.
    - Ea e in siguranta. De asta te pot asgura.
    Jenna il privi cu o figura nervoasa dupa care dadu sa ii inchida usa in nas. Ceva totusi o opri.
    - Te rog. Stiu ca e acasa si ca nu vrea sa ma vada, dar spune-i ca trebuie neaparat sa vorbesc cu ea, spuse Stefan cu o voce imploranda.
    Jenna clatina din cap in semn de "nu".
    - Nu e acasa, poti sa intri sa verifici. Chiar nu e. Nu stiu unde poate fi. Se va intuneca in curand cred si ea va trebui sa vina. Oricum, sa nu iti imaginezi ca o sa o mai cauti pentru ca eu nu o sa accept sa o mai vezi.
    Stefan isi pleca privirea. Unde poate fi? Ce s-a intamplat cu ea?
    - Imi pare rau ca s-a intamplat asa. Pur si simplu am mers prin padure...
    - Prin padure? Acolo unde au loc atacurile cu animalele? Ai dus-o acolo? il intrerupse Jenna cu vocea ingrijorata.
    Nu exista niciun animal! vroia sa spuna, sa urle la ea si in toata lumea.
    - Am mers acolo sa facem o plmbare. Nu a fost nimic iesit din comun. Apoi nu am fost o clipa atent si ea disparuse, minti Stefan cu o voce credula.
    Jenna ramase fara cuvinte. Nu, de fapt nu ramase. Vroia sa urle la el ca era doar vina lui, dar din pacate nu avu curajul si nervii necesari sa o faca.
    - Pleaca, spuse pe un ton autoritar. Si nu te mai intoarce.
    Stefan ofta suparat si cu privirea in pamant spuse:
    - Jenna, te rog macar spune-i ca am fost pe aici.
    Jenna clatina din cap si inchise usa.
    Stefan se duse in gradina din spate de unde rupse un trandafir, apoi merse pana la fereastra camerei ei. Vazu ca nimeni nu era acolo asa ca o deschise cu un zgomot usor. Se uita in stanga si in dreapta mai intai, dar nu isi facea griji ca ar fi fost auzit ; se pricepea sa se furiseze in dormitoarele unde nu avea voie. Lua o bucata mica de hartie de pe birou si incepu sa scrie cu litere majuscule:
    Elena,
    Imi pare rau de tot ce s-a intamplat azi. De fapt nu imi pare. Singurul lucru de care imi pare rau este ca te-am lasat sa pleci fara o explicatie si ca te-am pierdut. Pentru ca stiu ca nu o sa mai am vreo sansa cu tine. Dar totusi as vrea sa discutam fata in fata ca sa iti pot explica mai multe. Intr-un bilet nu se pot spune multe si tu sti asta. Cand am spus "ea" ma referam la o relatie trecuta si la singura fata de care chiar mi-a pasat. Sunt doar amintiri pe care promit ca ti le voi spune. Stiu ca singurul lucru pe care il sti despre mine este numele meu. Pur si simplu sunt lucruri pe care nu ai vrea sa le afli si pe care nu ar trebui sa le afli. Tot ce vreau este sa ma ierti. Te...

Stefan nu mai putu scrie si ceea ce urma. Pur si simplu nu putea. Se semna si lasa trandafirul langa bilet, apoi deschise fereastra si se facu nevazut.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mar Ian 31, 2012 10:42 am

- Eu sunt ... Elena. spuse ea, incet, simtind ca se pierde.
    Cobora privirea in pamant si reusi sa se dea in spate, ca smulgandu-se dintr-o vraja. Se indeparta putin mai mult, iar el nu o opri. Damon se aseza doar pe frunzele de pe jos, cu fata spre rau, periculos de aproape de apa involburata, si Elena nu putu sa nu remarce cat de infiorator de minunat arata sub lumina amiezii tarzii.
    Simtindu-se ciudat sa-l domine in inaltime, se aseza langa el fara sa zica un cuvant, inca stanjenita - era atat de nefiresc ca ea sa se simta asa in privinta unui baiat. De obicei ea ii facea sa-si piarda cuvintele, sa le tremure mainile si sa nu stie ce sa faca, si chiar daca il iubea pe Stefan -oh, oare? La naiba, Stefan!- nici chiar el n-o facea sa se simta asa de stanjenita si de banala cum o facea cel din fata ei.
    - Nu m-ai speriat, eu doar ... . incepu ea, dar ceva din privirea lui usor amuzata o facu sa termine, simtind cum ii urca sangele in obraji.
    - Ei bine, poate ca m-ai speriat putin, Damon, dar asta doar pentru ca apareai mereu si dispareai din senin. Era ... ciudat.
    Fu randul lui sa fie uimit - isi arcui intrebator o spranceana perfecta, si zambetul ii disparuse de pe buze ; acestea stateau acum usor intredeschise, lasand sa se vada cei mai albi si mai ascutit dinti pe care Elena ii vazuse vreodata.
    - Din senin? Imi spui ca apaream din senin si eu sunt cel ciudat? intreba el cu calm, iar apoi incepu sa rada incet, cu o sinceritate care o dezarma pe Elena pana la ultima replica intepatoare.
    Ea ofta incet, rosie in obraji, si isi feri privirea de ochii lui negri, intreptandu-si capul catre rau. Nici atunci, si nici mai tarziu, nu se intrebase vreodata ce cauta acolo, cu el, in acel moment. Nici o singura data.
    - Sunt putin ticnita. Banuiesc ca asta vine la pachet cu frumusetea mea incontestabila si inteligenta. adauga ea, pe un ton exagerat de ironic, ca nu cumva ca el sa nu-i inteleaga sarcasmul.
    Dar Damon ori nu intelese -sau nu dorise sa inteleaga- ironia ei stanjenita. O fixa cu aceeasi privire curioasa, aproape aprobatoare, si zambi cu cel mai seducator zambet care ii fusese vreodata adresat.
    - Atunci e un pret pe care oricine ar fi dornic sa-l plateasca, Elena.
    Iar ea se simti, din nou, ca o idioata. Cobora privirea din nou in pamant, vag constienta ca facuse asta de mai multe ori in ultimele minute decat o facuse in intreaga ei viata.
    - Si, uhmm, Damon. Ce te aduce aici, in Church's Fell ?
    El nici nu clipi inainte sa raspunda, deci cei mai multi ar fi facut-o ; ori era un raspuns pe care-l repetase de multe ori inainte, ori mintea. Amandoau i se pareau la fel de atragatoare si de probabile.
    - Caut pe cineva. O fata.
    Romantic. fu primul cuvant care-i fulgera Elenei prin cap, dar din fericire reusi sa nu-l spuna cu voce tare. Aproba incet din cap, observand cu inima batandu-i cat de aproape erau degetele lui de ale ei. De ce, de ce fac asta?
    - O fata? Ei bine, sper s-o gasesti.
    Zambetul lui fu doar pentru o clipa plin de tristete amara, inainte sa se transforme intr-unul fermecator si ganditor, din nou. "Nu prea cred", paruse ca vrea sa spuna, dar poate cartile romantice de doi bani ale matusei Jenna, pe care Elena le citise cat fusese in spital, isi aratau efectul.
    - Si eu sper. Oricum, nu poate fi prea greu. raspunse el intr-un final, apoi ridica din umeri si se intoarse spre Elena cu gratie.
    - Plangeai. Inainte sa vin eu, plangeai. Cine te-ar putea face pe tine sa plangi ? intreba el.
    Daca ai sti. Oh, daca ai sti!
    - Nu vrei sa-ti raspund la asta - inevitabil o sa te mint, si tu o sa te prefaci ca ma crezi. Asa ca o sa ne scutesc pe amandoi de-o mascarada si o sa aleg tacerea.
    Privirea din ochii lui fu strabatuta de un fulger de uimire, si un zambet sincer ii aparu pe buze, iar Elena realiza ca era prima propozitie cu adevarat inteligenta pe care o spusese in prezenta lui. Ea se intinse pe spate intre frunze, privind cerul senin, cu parul auriu rasfirat in spatele ei, lasandu-i gatul lung si palid dezvelit.
    Daca n-ar fi privit chiar in secunda in care facuse asta spre el, probabil ca reactia lui ar fi trecut nevazuta. Dar asa, apucase sa vada cum i se inclesteaza maxilarul, cum i se ingusteaza ochii si cum isi stranse pumnul, parand ca se retine de la ceva. De asemenea, vazu si privirea lihnita din ochii lui - arata o foame cu care Elena era obsinuita prea bine. Asa o priveau baietii cand purta un costum de baie sau o bluza transparenta, asa o priveau baietii mai-mereu cand era sumar imbracata.
    Dar pentru prima oara deveni cu adevarat constienta de asta, asa ca se scutura de frunze si se ridica in picioare, jenata. El scutura incet din cap si ii urma exemplul, apoi ii intinse geanta si jacketa ca un domn.
    - Ca sa-ti raspund la intrebare -pentru ca vad ca tu n-ai de gand s-o faci la a mea-, am intrebat pe unul din colegii tai cu care erai la cafenea cum te cheama.
    Asta era, intr-adevar, credibil. Dar ii daduse si o intrebare in plus.
    - Si de ce ai face asta? spuse ea, culegand cateva frunze de pe geanta de pielea neagra, evitandu-i din nou privirea. Dar el reusi s-o faca cumva sa-si ridice capul spre el ca sa-i vada zambetul enigmatic, misterios.
    - Pentru ca fata pe care o caut seamana putin cu tine.
    - Putin ?
    - Putin. replica el moale, apoi se apleca usor si ii saruta mana. Ne mai vedem,Elena.
    Ea il privi indepartandu-se, urcand din nou panta abrupta spre pod, si ramase cu privirea atintita spre el pana cand disparu din campul ei vizual. Uite-l ca pleaca, ca orice om normal. Nici o ceata, nici o ameteala, nici o aparitie din neant.
    Clatina din cap si incepu si ea sa urce, intreptandu-se spre casa. Sunt nebuna! isi spuse, cu urma unui zambet. Dar diferenta era ca acum nu-i pasa deloc.

Ultima editare efectuata de catre Katya Anjoux - Admin in Joi Feb 02, 2012 1:00 pm, editata de 1 ori

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Feb 01, 2012 6:32 am

Jenna se aseza pe patul ei si astepta ca Elena sa intre pe acea usa veche si inchisa la culoare. Probabil ca avea sa o ignore , dar ei nu ii pasa atata timp cat ea era acasa. Ofta si merse in bucatarie sa isi pregateasca o cafea. Turna plicul de capucino in pahar si amesteca cu o lingurita. Auzi un zgomot ciudat cum ca cineva ar fi in casa. Isi intoarse brusc privirea, dar nimic nu se schimbase.
    Urca treptele care scartaiau sub pasii ei. Se sperie dintr-o data caci vazu usa de la camera Elenei deschisa. Intra rapid in ea, dar nu era nimic iesit din comun. Fereastra era inchisa si totul era la locul lui. Inafara de faptul ca era un bilet si un trandafir pe patul Elenei. Jenna privi confuza spre acel bilet si il lua, apucandu-se sa il citeasca desi stia ca asta insena sa se bage unde nu ii fierbea oala. Il termina de citit si il puse la loc pe pat. Stefan o mintise cand ii spuse ca s-au despartit in regula si ca Elena e bine. Din biletul acela rezulta ca ei au avut o cearta, iar la Stefan ii pare rau. Ridca din umeri si dadu sa plece din camera ei cand realiza ca ceva nu era in regula
    - Stefan cand i-a scris acest bilet?
    Jenna incerca sa isi dea seama, dar nu reusi sa o faca. De lasat, nu l-am lasat sa intre. Atunci? Cum a facut sa ii scrie si sa plece fara ca eu sa il aud macar? Se apropie mai mult de geam si observa ca fereastra era perfect inchisa si nu erau urme de intrare prin efractie. Jenna zambi a gandul ei, cand stia ca ea nici macar nu credea asa ceva. Stia ca atunci cand va veni Elena acasa ii va spune tot ce trebuia spus, doar ca asta nu o oprea sa se ingrijoreze.
    Inchise usa camerei si cobori sa isi termine cafeaua. Deschise frigiderul si vazu ca nu mai era nimic de mancare, iar cand Elena se va intoarce ii va fi foame. Ca de obicei isi spuse cu un zambet poznas pe fata. Puse apa la fiert si intre timp taie niste morcovi si curata doi trei cartofi. Puse restul legumelor in apa care deja incepea sa fiarba. Se aseza pe canapea si isi dadu drumul la televizor pe stirile locale. Andy vorbea despre familile fondatoare si anunta din nou de petrecerea care va avea loc peste cateva saptamani. Brusc pe ecran aparu o noua stire.
    - Inca un atac al unui animal a avut loc astazi acum o ora. Victima a fost gasita in padurea de langa Mystic Falls. Revenim cu detalii.
    Jenna tresari. Atac al animalelor? Acum o ora. Se uita la ceas si realiza ca atunci cand Stefan veni sa intrebe de Elena...Stefan stie ceva ce nu mi-a spus. A incercat sa ii spuna ca ii para rau, iar eu nu l-am lasat sa imi zica ce s-a intamplat. Si oricum mi-ar fi spus numai minciuni. Stefan veni se intrebe de Elena acum jumatate de ora. O trecu un fior pe sirea spinarii, dar incerca sa il ignore si sa nu dea atentie tuturor stirilor si sa nu se gandeasca la ce era mai rau. Si totusi, de ce nu reusea? Se duse si amesteca in supa, dupa care se mai invarti prin bucatarie, gata sa mearga la politie. Mai intai trebuia sa sune pe cineva. Isi lua telefonul mobil si forma rapid numarul lui Stefan.
    Stefan intra in casa dezamagit ca nu vorbise cu Elena, dar intr-un fel multumit ca ii lasase biletul acela. Telefonul ii vibra in buzunar si il scoase repede crezand ca era Elena. Vazu un numar pe care nu il cunostea si ii inchise. Nu avea chef sa vorbeasca cu cineva care nu era Elena. Telefonul suna din nou si era acelasi numar. Vru sa raspunda dar ii inchise din nou. Se duse la el in camera si se indrepta spre bibloteca sa unde avea toate cartile vechi, printre care si jurnalul lui. Scoase jurnalul si il sterse de praf dupa care il deschise si cazu o poza din el. Stefan se apleca sa ia poza, desi stia cine era in ea. Isi trecu mana peste poza lui Katherine si o puse pe masa ca sa o vada in fiecare dimineata cand se trezea. Desi nu recunostea, mai simtea ceva pentru ea. Nu o mai iubea, dar mai avea un sentiment destul de puternic pentru ea.
    Jenna vazu ca Stefan ii tot inchide si deveni mai nervoasa decat era si nu mai stia pe cine sa sune sau ce sa faca. Lua din nou telefonul in mana si forma numarul lui Bonnie. Sper sa raspunda, isi spuse Jenna plimbandu-se prin casa.
    Bonnie statea pe canapeaua bunicii ei, ingrijorata dupa ce o sunase Elena. Auzi telefonul si raspunse imediat, nemaiuitandu-se cine o suna.
    - Alo?
    Jenna rasufla usurata cand vazu ca in sfarsit cineva ii raspunse.
    - Bonnie, sunt eu Jenna.
    Bonnie ofta dezamagita crezand ca e Elena.
    - Jenna, hei. S-a intamplat ceva cu Elena?
    - Da, Bonnie s-a intamplat si sunt mai mult decat ingrijorata, pur si simplu nu mai stiu ce sa fac!
    Bonnie se ridica brusc in picioare, rasturnand cana cu ceai care era pe masa.
    - Ce s-a intamplat?
    - Asta e, Bonnie, ca nu stiu ce s-a intamplat. Chiar nu stiu! A venit Stefan mai devreme sa intrebe de ea si acum am vazut la stiri ca alta fata a fost omorata in padure. Sti tu, atacurile animalelor.
    Bonnie isi mari si ochii si desi incerca sa nu fie ingrijorata nu reusea. Auzind numele lui Stefan stia ca ceva rau se intamplase.
    - Si nu mai stiu ce sa fac! Stefan nu raspunde la telefon si nu mai stiam pe cine sa sun, continua Jenna disperata.
    - Jenna, stai linistita nu e nimic. Ma bucur ca m-ai sunat.
    Bonnie lua o gura mare de aer inainte sa continue.
    - Cred ca va trebui sa mergem sa o cautam si daca nu gasim nimic sa mergem la politie.
    - Nu! Fara politie! Ei nu ar face mai multe decat noi. Imi aduc aminte de ce s-a intamplt cand a murit sora mea.
    Bonnie isi aduse aminte si ea de cat de repede inchisesera cazul, apoi incuvinta.
    - Mda, dar totusi nu putem sta cu mainile in san.
    - Adevarat, dar ce putem face?
    Bonnie ridica din umeri.
    - Hai ca vin inspre voi si daca nu vine pana ajung eu vedem noi ce facem.
    - Ok. Te astept.
    Bonnie inchise telefonul si isi lua geanta de pe canapea.
    - Bunico, imi pare rau, dar chiar trebuie sa plec.
    Jenna sorbi o gura din cafeaua calda. Sper doar sa fie bine.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Feb 01, 2012 7:13 am

Damon isi permise un zambet triumfator numai dupa ce deschise usa masinii negre, si intra inauntru aproape razand. Desigur, nu fusese usor - pustoaica avea ceva atat de dificil de vrajit -fie prin puterile lui de vanator, fie prin puterile lui de seducere- care ii amintea de ...
    Nu. Ea nu e Katherine. Atinse fara sa vrea inelul de pe deget, cu piatra de lapislazuli ca cele pe care ea le purta adesea in par, si inchise ochii strans pentru o clipa.
    "De ce trebuie sa aleg, Damon ?" il intrebase ea, ingenunchata in fata lui, cu suvitele aurii cazandu-i pe pieptul dezvelit, cu degetele ei lungi asezate pe parul lui, cu buzele atat de aproape de ale lui.
    "Pentru ca te iubesc." raspunse el, dar realizase de cand spusese cuvintele ca facuse o greseala. Ea isi dadu ochii peste cap si sa dadu un pas in spate, rezemandu-se de scaunul de langa pat, plictisita. Buza de jos i se bosumflase incet, facand-o sa arate ca un copil trist. Un copil superb si trist.
    "Da, si eu te iubesc, dar il iubesc si pe Stefan. Nu e corect sa ma puneti sa aleg." sopti ea, ridicandu-se in picioare si asezandu-se pe patul inalt, langa el. Un zambet poznas ii aparu pe buze, transformandu-se intr-o sutime de secunda din copilul dulce in femeia murdara, plina de mister si de idei care-l infiorau si-l excitau in aceeasi masura.
    Atunci fusese prima oara cand o oprise, punandu-si -bland, dar ferm- o mana pe umarul ei. "Nu,Katherine. Alege. Eu sau el."
    Iar zambetul ei paruse plin de blandete, un zambet care-i spunea "Asta nu se va intampla niciodata". Dar surasul ei era atat de frumos - ea, cu totul, era atat de frumoasa, incat o crezuse atunci cand spusese -in timp ce isi incolacea un picior in jurul taliei lui Damon- "Bine.Fie, fi blestemat, aleg! Te aleg pe tine, Damon Salvatore, pentru o mie de ani si mai mult."
    Iar el o crezuse. O crezuse! Amintirea il mai umplea, dupa aproape trei secole, de o rusine si de-o tristete ingrozitoare.
    Se scutura, cuprins de-un fior, si conduse masina pana in apropierea cimtirului vechi. Din spatele mauseloului familiei Fell se auzeau rasete, voci, soapte.
    Haide, afara, afara, oriunde-ai fi. Monstrul si-a luat mana de la ochi. Numaratoarea s-a terminat. Cine nu-i gata ...

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Vin Feb 03, 2012 6:41 am

Bonnie apasa pe acceleratie desi era interzis. Forma inca odata numarul Elenei, dar evident ca intra casuta vocala. Dadu cu palma in volan si vazu ca semaforul se facu din nou culoarea rosie.
    - Imi bag picioarele, spuse Bonnie nervoasa.
    Mai avea ceva drum de facut pana la Elena si deja soarele din pragul amiezii se pregatea sa apuna. Se uita in fata ei si vazu inca un sir lung de masini, iar in spatele ei la fel. Vazu ca culoarea semaforului se facu verde si claxona. Auzi cateva injuraturi si ofta, incercand sa se resemneze ca nu va ajunge prea curand.
    Se uita la ceas si isi aduse aminte ca ii promisese lui Jenna ca va ajunge curand. Ei bine, sper ca a inteles deja ca, curand nu inseamna cinci minute.
    Mai inainta doi metri si cand dadu sa injure, isi aduse aminte ca de fapt trebuia sa se bucure ca inaintase. In vreo ora avea sa ajunga la Elena.

Stefan se intinse in pat si desi incerca sa doarma ca orice copil normal din Mystic Falls nu reusi. El nu era un copil normal, uman si restul adjectivelor atribuite oamenilor. El era un vampir care isi renega mai mult sau mai putin specia. Si totusi, nu putea doar sa treaca peste cum sigur i-ar fi zis unchiul sau. Pur si simplu nu putea.
    Se ridica brusc cand auzi usa de la casa deschizandu-se. Cobori rapid, dar nu vazu pe nimeni si nu simti alta prezenta in casa inafara de el.
    - Probabil e doar dorinta mea ca acea usa sa se deschida si ea sa intre pe acea usa.
    Se gandi la ce spusese, dar nu realiza la care "ea" se referea.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Feb 06, 2012 10:44 am

Elena reusise sa nu se gandeasca la nimic pe parcursul lungului drum spre casa -inca nu intelegea cum reusise asa ceva-, dar imediat ce baga cheia argintie in usa, gandurile o napadira cu viteza unei pusti electrice.
    Nici nu stiu ce e mai ciudat - reactia lui Stefan din masina, sau discutia care tocmai am avut-o cu .... Darren? Devon? Nu-si putea aminti numele lui, ceea ce era, probabil, cel mai straniu lucru dintre toate. Memoria ei fusese mereu una excelenta, mai ales cand venea vorba de oameni, mai ales cand venea vorba de baieti, mai ales cand venea vorba de baieti superbi.
    Clatinand din cap, renunta inainte sa treaca pragul casei sa-si mai puna intrebari - daca s-ar fi chinuit cu intrebari de fiecare data cand nu intelesese ceva, de la accident pana in ziua pe care tocmai o traia, probabil ar fi inebunit de-a binelea.
    - Matusa Jenna? striga ea, cu un picior pe prima scara.
    Abia cand nu primi din prima un raspuns isi aminti ca uitase sa-i viziteze pe mami si tati.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mar Feb 07, 2012 6:06 am

Jenna adormise pe canapeaua din fata televizorului asteptand-o pe Elena,dar cand ii auzi vocea se trezi brusc si se ridica in urmatorul moment. Se uita la ea si nu stia exact ce reactie sa aiba: sa fie nervoasa, sa o certe sau pur si simplu sa se bucure ca e acasa.
    Se uita la ea dezamagita.
    - Puteai sa dai un telefon, sau cel putin sa raspunzi la el.
    Ridica din umeri si auzi o bataie disperata in usa.
    Bonnie statea in pragul casei lui Elena si batea in usa nervoasa incercand din nou sa o sune si intrand din nou casuta vocala. Era ca o scena care se repeta din nou si din nou. Ofta si vazu ca usa veche se deschise. Pasi inauntru fara sa zica nimic. O vazu pe Elena si se uita la ea fara sa stie ce sa ii zica.
    - Ai ajuns...spuse cu o voce oarecum retrasa.
    Se duse langa ea si o imbratisa tare. Ii mangaie parul.
    - Va trebui sa le spun sa faca mai multe benzi sau cel putin sa tina mai mult culoarea verde la semafor.
    Jenna isi retinu un zambet si se urca scarile.
    - Elena, dupa ce pleaca Bonnie o sa ai niste explicatii foarte importante sa dai.
    Urca scarile si se duse in camera ei unde se puse in pat si isi dadu drumul la televizor.
    Bonnie nu stia ce sa ii mai zica , dar credea ca cel mai bun lucru pe care il putea face in acest moment era sa o critice.
    - Sti ca te-am sunat pana la nebunie? Si sti ca era sa imi pierd carnetul aproape ca injuram fiecare sofer care mergea cu viteza regulata? Si banuiesc ca sti ca toti ne-am facut griji pentru tine.
    Ii arunca o privire fulgeratoare si isi puse mainile la piept.
    - Sti cate griji si-a facut Jenna? Si mai ales...
    Vroia sa spuna Stefan cand de fapt ea nu stia ca tot ce se intamplase de fapt era din cauza lui. Vroia sa spuna Jeremy, dar uitase ca el nici macar nu stia de ce se intamplase.
    -...eu! Eu, Elena! Mi-am facut griji si am plecat de la bunica cat de repede am putut. Si ea avea ceva important sa imi spuna.
    Ridica din umeri si merse in bucatarie apoi isi turna o cana de cafea. Avea impresia ca avea sa fie o conversatie lunga si ii trebuia o cafea sa nu adoarma sau cel putin sa ramana concentrata pe subiect.
    - Si totusi, cel mai important, unde ai fost sau mai bine zis cu cine? Pentru ca nu erai cu Stefan.
    Pronuntand numele lui Bonnie tresari. Stia ca nu a fost cu Stefan si mai mult ca sigur nici cu Matt. Se aseza pe un scaun de la masa din bucatarie privind-o insistent pe prietena ei.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mar Feb 07, 2012 10:05 am

Elena facu ochii mari, ramasa confuza in mijlocul camerei ; nu intelesese nimic. Clatina din cap, uimita, si merse dupa Bonnie in bucatarie.
    - Am fost ...
    Nici nu clipi - fusese mereu o mincinoasa excelenta.
    - Am fost sa-i vizitez pe mami si tati. Vroiam doar ... dupa zilele de scoala vroiam doar putin timp cu ei.
    Tresari cand un zgomot asurzitor tranti usa, si se intoarse brusc, varsand cafeaua pe jos. Jeremy ajunse acasa.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Feb 08, 2012 6:24 am

Bonnie ridica o spranceana. Oare de ce nu o credea?
    -Ai zis ca te intalnesti cu Stefan. Ai stat toata dupa masa.
    Arunca o privire peste umarul ei si ii zambi la Jeremy.
    - Hei, Jeremy.
    Se pare ca nici el nu avusese o zi prea buna. Isi concentra din nou privirea pe Elena.
    - Nu vreau sa te simti la un interogatoriu sau ceva asemanator. Vreau doar...
    Ridica din umeri si se ridica de pe scaun. Se apropie de ea si ii cuprinse mainile in ale ei.
    -...doar sa sti ca poti avea incredere in mine si imi poti spune. Stiu ca e legat de Stefan pentru ca a venit aici si a intrebat de tine, dar nu erai si parea groaznic de ingrijorat. Niciodata nu l-am mai vazut asa. Si Jenna mi-a zis ca i se citea vina pe fata.
    Schita un zambet.
    - Deci unde ai fost pana acum? Te cred ca ai fost la parintii tai, dar apoi? Elena imi poti spune! Sunt prietena ta de cand ma stiu si tu la fel! Ce naiba se petrece?
    Bonnie ofta.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Feb 08, 2012 6:43 am

Elena isi sterse cafeaua de pe maneci, nervoasa, si ridica un deget spre Bonnie.
    - Vorbim despre asta imediat. zise ea cu gravitate, apoi se scula in picioare si merse in hol, tragandu-l de geaca pe Jeremy.
    - Uita-te la mine. Acum! Sa nu crezi ca nu vad ochii aia de ...
    Se opri, coborandu-si vocea, astfel incat sa fie un suierat furios :
    - De drogat! Sa nu indraznesti sa fugi in camera ta, Jeremy Gilber, sau altfel ...
    El se smuci, si se dadu in spate privind-o de parca ea era nebuna. Ridica o spranceana dispretuitor si pufni.
    - Altfel ce ? Ce-o sa-mi faci? Huh ? O sa ma ineci inlacrimile tale?
    Cuvintele venira ca o palma pentru Elena - prea socata ca sa mai zica ceva, privi spre spatele fratelui in timp ce acesta urca scarile.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Feb 08, 2012 6:51 am

Bonnie ramase socata de reactia lui Jeremy. Se duse si o lua in brate pe Elena.
    - Esti ok?
    Se uita la ea si ofta oarecum dezamagita.
    - Nu sti ce sa spun. E doar Jeremy. Probabil a avut o zi grea si vrea sa fie lasat in pace. Nu cred ca e altceva.
    Sau cel putin eu nu stiu sa fie altceva
    - Eu cred ca mai bine plec. Ne vedem maine la scoala unde nu o sa scapi de mine si o sa vorbim.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Feb 09, 2012 1:01 am

Elena ofta prelung, cu tristete, si clatina din cap.
    - Nu stiu ce sa fac cu el, ce sa ... . Se distruge singur, Bonnie, si n-am cum sa-i arat asta. Cum sa-l opresc, eu ... .
    Trase aer in piepi si se lovi usor cu palmele peste genunchi, zambind fals.
    - Ei, asta e. Poti sa ramai, daca vrei, adica daca tot ai fugit pana aici ca o bunicuta ingrijorata, ai putea sa dormi la mine. Sti tu, vremurile bune?
    Si poate am sa-ti zic. Poate.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Joi Feb 09, 2012 4:48 am

Bonnie ii zambi sincer si ii lua mainile.
    - O sa raman pentru ca demult am planuit sa se intample asta, doar ca sti, cu tot ce s-a intamplat nu am avut cand.
    Isi puse geaca in cuier si merse in bucatarie. Facu rapid doua cafele, pentru ca cea pe care o facuse Jenna nu le ajungea la amandoua. Era cat pe ce sa se arda cand o turna in pahare , dar se abtinu de la o injuratura. Lua canile si se intoarse la Elena cu un zambet pe buze.
    - O sa ne trebuiasca pentru ca sti, chiar vreau sa vorbim!
    Si nu vei adormi pana nu imi zici tot ce se intampla.
    - Acum hai sa mergem la tine in camera. Am petrecut prea mult timp in bucatarie.
    Bonnie o lua in fata urcand treptele si se opri in fata usii.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Feb 27, 2012 12:51 pm

Elena urca scarile ascultatoare si se aseza pe pat, cu picioarele incrucisate sub ea si o cana de cafea calda in maini. Sorbi incet, apoi puse ceasca pe noptiera, si o privi pe Bonnie. Desigur ca nu avea sa-i zica cat de ciudat reactionase Stefan, cand nici macar ea nu stia de ce. Cu siguranta doar i se paruse - da, acum era sigura de asta. Cumva, pe drumul spre casa, isi daduse seama de asta. Fusese doar o iluzie - asa ii trebuia daca lua somnifere ca sa doarma si pastile cu prescriptie ca sa ramana treaza. Trebuia sa inceteze cu asta, cu toata paranoia si gandurile rele, cu toate temerile. Da. Trebuia.
    - Uite, o sa-ti spun ceva, dar promite-mi sa nu ma urasti. Si inainte sa te gandesti ca eu am parte de tot norocul din lume, aminteste-ti de ... .
    Se opri - inca nu era gata sa foloseasca accidentul intr-o discutie atat de obisnuita. Dar nu era necesar sa isi inchieie propozitia; Bonnie stia cu siguranta la ce se referea.
    - Am cunoscut inca un baiat. zise Elena, cu voce coborata. Ridica o mana in aer ca sa-si opreasca prietena. Da, inca unul.
    "Baiat?" se pomeni intrebandu-se, uimita de propia naivitate. Cu siguranta nu era un baiat. Un barbat, da, asta poate. O facea sa se simta atat de matura, si totusi atat de prostuta. Nici cand se indragostise de profesorul ei de pian din clasa a sasea nu se mai simtitse atat de contradictoriu ; isi cobora privirea si ofta, asteptand verdictul lui Bonnie.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Vin Mar 09, 2012 4:49 am

Bonnie se aseza si ea pe pat si simti ca ceva se sifonase cand ea se aseza. Zambi cand auzi ce ii spusese Elena, iar apoi se uita in jurul ei sa vada despre ce e vorba. Vazu o foaie de hartie, rupta la repezeala dintr-un caiet de romana. Foaia era intoarsa si nu putea vedea ce scria, asa ca o apuca in maini si curioasa, o intoarse. Scrisul era frumos, aranjat si ordonat, desi se vedea ca e scris la repezeala. "Ma intreb cum ar arata daca ar fi scris incet si cu mult timp la dispozitie." Isi arunca gandul din minte asa de repede cum ii venise. Isi trecu privirea peste ea si cand vazu ca era de la Stefan nu se putu abtine sa nu isi dea scurt ochii peste cap.
    - Ca tot vorbim de baieti care arata bine.
    Ridica din sprancene si ii intinse scrisoarea. Era cel mai bun lucru pe care il facuse.
    - Dupa cum spuneam. Stiam ca s-a intamplat ceva deci astept dupa ce citesti sa imi spui pentru ca in scrisoarea asta isi cere scuze. Si nu voi spune nimic de genul " ti-am zis eu".
    Bonnie ii zambi sincer si o mangaie pe picior apoi se facu mai comoda pe pat.
    - Uite, te las sa o citesti.
    Se intinse pe perna si se uita in gol pe pereti incercand sa desluseasca ceea ce simti atunci cand il atinse pe Stefan si care era legatura dintre el si cea mai buna prietena a ei.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Lun Oct 15, 2018 1:06 am