Artist's Core

... Sign in!
Artist's Core

Forum pentru arta. In special scris, literatura, rpg. Fuck this mental prohibiton.

The Tudors ( cu majore influente din alte parti.)

Distribuiţi
    Katya Anjoux - Admin
    The Ultimate, Incontestable Queen.

Data de inscriere : 20/10/2011
    Varsta : 97

Re: The Tudors ( cu majore influente din alte parti.)

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 09, 2011 9:19 am

Anne incerca sa-si opreasca sangele sa i se urce in obraji. Linisteste-te, prefa-te ca e George. Chiar daca nu seamana deloc cu el, poti s-o faci. Mereu ti-au placut piesele-masca.
    - Varsta pentru baut vin ? Desigur, Alteta. Consider ca o Lady n-ar trebui sa aiba limite ... cand vine vorba de vin de calitate, bineinteles.
    Acum ai reusit s-o dregi, dar pe viitor, las-o pe Mary sa fie tarfa prostuta si dulce. Rolul nu te prinde. Tu esti o Boleyn, Anne Boleyn, inteligenta, caustica, si demna. Si nu vei schimba asta nici pentru acest Rege, nici pentru altul.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 21/10/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Everywhere. 8->

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:20 am

Mary era intr-un fel rusinata de termenii pe care regele si Anne ii foloseau. Ii privi pe amandoi pe rand, dar tocmai atunci ii veni in minte ceva. Sunt o Boleyn. Se pare ca am uitat asta odata cu intrarea mea in aceasta sala.. Asa ca lua inima in dinti si vorbi inainte ca regele sa dea o replica la ceea ce zise sora ei:
    -Cu toti am atins varsta, Maiestate! Mai mult sau mai putin.
    Zambi si il fulgera cu privirea.
    Alyce Norquist -Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 22/10/2011
    Varsta : 106
    Localizare : Greenwich

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:25 am

- Mary, varsta pentru a savura si a te lasa purtat pe culmi in compania vinului frantuzesc este greu de atins, dar nu imposibil. Se pare ca sora ta ar fi atins-o. Dar eu ma refeream la o alta varsta...incepu Henric, pervers din cale-afara. Se opri. Haideti, le indemna el, beti. spuse, si le puse pocalele mai aproape de piepturile generoase. Chiar i se paru ca atinse ceva...dar nu era sigur ce.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:29 am

Mary se lasa pe spate si se gandi la un raspuns de Boleyn.
    -Stiu la ce v-ati referit, Maiestate, si am atins toate tipurile de varste, spuse Mary incercand sa fie perversa.
    Nu ti se potriveste rolul acesta,dar merita sa il joci... se certa in timp ce lua o inghititura din acel vin frantuzesc.
    -Si cred ca si Anne. Nu-i asa surioara?
    Desi promise ca nu va fi diabolica si rautacioasa cu sora ei, nu se putu abtine de la replica asta.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:34 am

Henric nu spuse nimic, in final constient ca conversatia asta nu-l ducea niciunde si nu-i oferea absolut nimic.
    - Afara s-a lasat noaptea atat de repede, doamnele mele. Ma face sa ma simt ca intr-o poezie de-a lui Wyatt, cand spune cat de mult ii prieste compania unei doamne si a vinului rosu, pur. Apoi spune cum tot aceasta doamna i-a ars toate sentimentele pentru ea pe un rug. Foarte interesant, acest Wyatt, nu e asa?
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 09, 2011 9:36 am

- Thomas Wyatt?
    Anne ridica o spranceana, brusc interesata.
    - E aici, la curte?
    Se foi in scaun si zambi stanjenita. Fusese luata destul de nepregatit.
    - Ce pot sa spun, i-am citit cateva dintre poezii. Foarte drastice si amare, o doza necesara de chinina dupa candelurile franceze. Imi place sa-l citesc.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:41 am

Cand auzi numele lui Wyatt, Mary incremeni pe scaun. Avu imprresia ca a devenit mai pala decat se presupunea ca ar trebui sa fie.
    -Faimosul Thomas Wyatt? spuse pe un ton uimit. Mi-ar face placere sa il cunosc.
    Il privi pe rege, apoi pe sora ei.
    -Eu si Anne am citit multe poezii de el. Scrie uimitor!
    Desi acum vroia sa lase privirea in jos, lupta cu ea insusi si isi tinu spatele si privirea dreapta.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 09, 2011 9:42 am

Anne isi incuraja sora printr-o aprobare inflacarata. Cand erau in familie, puteau sa se certe si sa rada de naivitatea surorii ei mai mici, dar in lumea de afara, trebuia sa o apere.
    - Desigur, scrie minunat. Nu credeti?
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:45 am

- Oh, daa. ofta Regele. Ma bucur ca sunteti unele dintre numeroasele sale admiratoare si cititoare. Banuiesc ca atunci cand va iesi din cripta lui plina de sobolani, va fi in stare sa va cunoasca...pe amandoua. Dar totusi, sunt curios sa aflu ce vroia exact sa spune Wyatt in acea poezie. Ce fel de femeie ar fi capabila de asemenea siretlicuri pentru a pune pe jar sufletul unui barbat?
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 09, 2011 9:47 am

Anne zambi, simtind ca in sfarsit conversatia o lua pe drumul potrivit.
    - Daca nu stiti asta deja, Alteta, inseamna ca ati trait degeaba.
    Era constienta de impertinenta si de obraznicia ei, era constienta de multele sensuri ale propozitiei, era constienta ca nu era fetita frumoasa si proasta ambalata intr-o rochie mulata de satin pe care tatal ei o vroia pentru rege.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:49 am

-O femeie este in stare de multe lucruri ca sa puna pe jar sufletul unui barbat,mai ales daca acel barbat o intereseaza cu adevarat. Se pot ajunge la o gramada de extreme.
    Mary zambi si parca rascolea prin niste amintiri care inca nu existau.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:53 am

Henric rase la auzul inteligentei lui...
    Un zgomot se auzi la fereastra. Regele se ridica rapid si se uita cine ii deranjase. Charles Brandon. Deschise nervos geamul.
    - Ce vrei, domnule Brandon?
    - Doar sa stiu cat de prielnica va este compania, Regele Meu. ii spuse Charles, obraznic.
    Henric inchise geamul, stiind ca era una din numeroasele glume dintre el si Brandon, dar cu fetele Boleyn...fusese o miscare proasta din partea lui.
    - Ma iertati, dragele mele. Charles Brandon are chef de glume obscene, probabil se intoarce de la vreo taverna. Dar cui ii mai trebuie taverne cand are in odaia sa personala doua pasionate de vin, frantuzisme si literatura, hm?
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 10:02 am

Mary il privi rusinata si fericita ca o tinea numai in complimente. Mai lua o gura din acel vin frantuzesc si il privi pe rege:
    -Domnul Brandon este foarte girjuliu, din cate se vede.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 10:08 am

- Presupun ca este mai grijuliu decat ar trebui, avand in vedere compania mea din aceasta seara. Lady...Mary, spuse Henric, si se uita spre Mary Boleyn, si Anne Boleyn. incheie, uitandu-se insistent la sora Boleyn cea misterioasa, care ii provoca un interes nedeslusit. As dori ca noaptea aceasta sa nu se mai incheie...spus el, golindu-si pocalul cu vin si turnand din nou lichidul rosu, pana la gura pocalului.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 10:14 am

Mary il privi pe rege cum umplea paharul, si il intinse si pe al ei sa il umple.
    -Nu va faceti griji, Maiestate, seara aceasta nu se va termina prea curand.
    Zambi si avu grija ca liniile buzelor sa se deformeze doar un pic. Apoi o privi pe Anne care nu mai spuse nimic de ceva vreme. Totul este bine, seara asta nu o voi uita curand...gandi Mary in timp ce paharul i-a fost umplut. Ii zambi din nou regelui, dupa care arunca pentru prima data o privire prin sala. Pana acum era atenta doar la sora ei si la rege, dar pentru prima oara privi incaperea in care se aflau: tablouri medievale, perdele de un visiniu inchis, peretii ca o scoarta de copac si candelabrele care faceau atmosfera atat de veche si de istorica.
    -Decoratiunile sunt absolut superbe, Maiestate, ii spuse in timp ce mai lua o gura din vinul frantuzesc.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 09, 2011 10:38 am

Anne isi savura tacerea, ca sa-i puna pe cei doi pe jar. Se abtinu cu greu sa comenteze cand Charles Brandon ii intrerupse, dar reusi. Lasa paharul pe jumatate plin cu vin pe masa, avand grija sa nu se ameteasca mai tare decat ar fi facut-o o calugarita. Pentru betii si glume urlate in aerul noptii avea timp sa le faca impreuna cu George. Nu acum.
    Prinse privirea patrunzatoare a Regelui asupra ochiilor decolteului ei, si ii sustinu ochii cutezatori cu un curaj salbatic. Spune, spune ceva. Alege-ma pe mine.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Joi Noi 10, 2011 3:10 am

Mary lua o gura din vinul acela frantuzesc si il admira pe rege. Era frumos, inalt, bine-facut si bogat. Ultima parte nu o interesa pe ea. Era un pic geloasa, cand vedea cum o trateaza regele pe Anne, dar gelozia ei trecu asa cum si veni. Cand a vrut sa zica ceva, a fost intrerupta de zgomotul pe care stomacul il facea. Ii era foame. Ultimul lucru pe care il mancase au fost niste cereale inainte sa vina spre Anglia. Ii era rusine sa ceara de mancare. Vroia ca regele sa observe si sa faca ceva. Halal rege... isi spuse in gand in timp ce un zambet fals ii aparu pe fata.
    Mai lua o gura de vin, cu speranta ca foamea ii va trece, dar cu frica ca in curand nu va mai sti de capul ei.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Noi 10, 2011 7:31 am

Anne privi retinut spre sora ei si zambi incet. Lui Mary ii era foame ; si ei la fel. Bineinteles, lui Anne ii era tot timpul foame, la cat de putin manca, dar ii placea sentimentul. O facea sa se simta pura, de neinvins, impecabila. Aproape ca si cum ar fi putut zbura, sau ca si cum ar fi putut aprinde focul cu ochii. Zambi din nou si isi privirea farfuria de argint. Nu avea de gand sa manance : ea nu era Mary. Sora ei mai mica manca tot timpul,insa toata agoniseala parea ca i se duce drept spre pieptul generos. Fusese nevoita sa vada asta din copilarie, si aproape se obisnuise. Fara indoiala ca si diferenta asta dintre ele facea un motiv important in certurile lor.
    Flutura din gene inspre rege si isi deschise usor buzele rosii.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Noi 11, 2011 9:14 am

Henric isi deslipi privirile de pe decolteul lui Anne Boleyn cu mare greutate, iar cand reusi, simti cum capul sau o ia razna, fiind nevoit sa se prinda cu putere de manerul incrustat cu perle regale ale jiltului sau.
    Ii facu semn pajului sau cand stomacul sau incepea sa duca o lupta pentru mancare, si se hotara sa para cat de regal parea, desi se simtea ca un vagabond umplut cu vin pana la extrem.
    - Adu felurile de mancare...toate. Si mai repede, presupun ca doamnelor mele le este foame. Asa este, Mary...Anne?intreba si porunci in acelasi timp, uitandu-se de la una la alta ca un copil la adultii care vorbeau...de mai multe ori. Doar ca nu se uita neaparat doar la chipurile lor.
    - Daca Wyatt ar fi scris poezii despre mancare, probabil ca acum l-as fi umplut de aur. glumi Regele Angliei.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Noi 11, 2011 9:15 am

- Intr-adevar, aproba Anne zambind, dar de ce sa privesti cand poti sa gusti?
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Noi 11, 2011 9:17 am

Regele rase zgomotos, apoi isi incheie partida de ras cu un altul, seducator.
    - Cu adevarat, domnita mea, Anne. In aceste momente de mare foamete in odaile mele, as putea sa remarc ca ai o minte deosebit de ascutita. Sunt impresionat...placut, desigur.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Noi 11, 2011 9:24 am

Anne inclina capul cu modestie si zambi inca odata spre rege.
    - Mintea mea va sta la dispozitie.
    Zambi seducator, si sopti incet.
    - Mintea.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Noi 11, 2011 9:27 am

- Dupa cum remarc, mintea ta e mai mult decat ascutita. E periculoasa, intortocheata...ca un joc de cuvinte, ca una dintre cele mai misterioase dileme. Ma fascinezi, Anne Boleyn.
    Mancarea i se puse in fata si se infrupta cu lacomie din puiul prajit, apoi inghiti si ii statu in gat, asa ca fu nevoit sa mai bea vin...mult.
    - Va sunt pe plac bucatele, dragele mele doamne?le intreba Henric politicos, in timp ce-si mai indesa in gura inca ceva.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Noi 13, 2011 4:29 am

Anne Boleyn se juca de cateva ori cu tacamurile de argint prin mancare, apoi zambi cu sinceritate.
    - Delicioase.
    Si intr-adevar, nu mintea. Pareau delicioase. Privi o clipa spre sora ei si spre Rege, care mancau in tacere, si zambi in sinea ei. Timpul competitiei.
    - Regele meu, de multe ori m-am intrebat ; cum prefera domnii, fetele brune sau cele aurii?
    Anne isi intoarse capul intr-o parte ca sa-i arate cocul negru, prins strans.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Noi 13, 2011 9:54 am

Mary Boleyn statea si contiuna sa savureze delicioasa masa,cand brusc un val de plictiseala se asternu asupra ei. Vroia sa le zica la toti ca cina e plictisitoare, dar pentru a era o adevarata Boleyn, nu putea face asta. Asa ca ii zise la rege:
    -Haideti sa ne inveselim. Haideti sa jucam un joc!
    O privi pe sora ei, apoi pe rege si astepta un raspuns.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Lun Oct 15, 2018 1:27 am