Artist's Core

... Sign in!
Artist's Core

Forum pentru arta. In special scris, literatura, rpg. Fuck this mental prohibiton.

The Tudors ( cu majore influente din alte parti.)

Distribuiţi
    Katya Anjoux - Admin
    The Ultimate, Incontestable Queen.

Data de inscriere : 20/10/2011
    Varsta : 98

Re: The Tudors ( cu majore influente din alte parti.)

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 08, 2012 2:52 am

Charles Brandon ridica din umeri, ca si cum ar fi fost obsinuit cu asta. De fapt, chiar era.
    - E datoria mea de curtean, Lady Blount. Buna dispozitie a Regelui imi aduce mai multe castiguri -mie si tuturor de altfel- decat un joc de tenis in soarele toamnei.
    Zambi sincer si isi dadu jos camasa alba, subtire, ramand doar in pantalonii negri de brocart.

The infinite in me honours the infinite in you.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 21/10/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Everywhere. 8->

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Ian 08, 2012 2:58 am

Bessie Blount isi pleca privirea si se indrepta spre camera ei, unde isi imagina din nou tot jocul si tot ce facuse ca sa aiba pe Rege, iar cand se gandea ca el a invitat-o pe Anne Boleyn la el in camera ii venea sa planga. Stia ca plansul nu era cea mai buna optiune. Ofta si merse si isi lua copilul in brate. Ii admira ochii albastri si il stranse la pieptul ei.

Ultima editare efectuata de catre MaryBoleyn - Moderator in Dum Ian 15, 2012 2:28 am, editata de 1 ori

I've given up on you. Love fades. Mine has.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 08, 2012 3:12 am

Anne il privi pe Rege indepartandu-se triumfator, apoi se intoarse cu gratie si se indrepta spre castel.
    - Il omor daca ma mai sperie vreodata asa. sopti ea, infuriata. Aproape m-a facut sa cred ca l-am pierdut in favoarea unei vaci grase si blonde, de prin Northumberland.
    George hohoti de ras, in spatele ei, si dintr-un pas o ajunse din urma.
    - Vorbesti de parca ar fi deja al tau, Anne, jur asta.
    Ea il sfredeli cu privirea in timp ce-si aduna fustele ca sa urce scarile intrarii.
    - Nu ma fa sa te plesnesc, George. N-am uitat inca mica ta scena de dimineata. Ce-a fost aia, pentru numele Domnului?
    Privirea ei era atintita in fata, cu buzele tremurand de furie, dar stia ca daca s-ar fi intors spre el i-ar fi intalnit zambetul ironic si ochii tristi.
    - As putea sa te intreb acelasi lucru. Ce-a fost aia, surioara?
    - O mica scapare, dar oricum nu mai conteaza acum ,nu-i asa? Regele nu a observat -nici nu era nimic de obvervat, cinstita sa fiu. Si Thomas Wyatt si-a invatat lectia.
    George ii oferi bratul in timp ce urca scarile spre etajul lor, si ridica din sprancene.
    - Si ce lectie ar fi aia, Anne? Lumineaza-ma.
    Anne chicoti de ras si isi saruta fratele pe obraz, invartinadu-se in fata usii de mahon a camerei lor.
    - Care crezi, fratioare? Niciodata nu te astepta la nimic de la un Boleyn, si atunci nu o sa fi dezamagit. Si orice-ai face, nu te increde intr-unul.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Lun Ian 09, 2012 9:11 am

Bessie Blount facu o plecaciune Regelui si pentru un moment se accepta invinsa. Isi pleca privirea si parasi tribunele indreptandu-se spre camera ei. Fiecare pas pe care il facea era plin de nervi si invidie. Ajunse in camera ei si dadu afara camerista care era acolo si tranti usa in urma ei. Se aseza pe pat si isi ciufuli parul. Arunca o privire spre fiul ei, Henry si isi aduse aminte de modul in care Regele ii vorbise. Merse si il lua in brate, mangaindu-i pielea neteda. Se duse langa fereastra si il vazu pe Rege venind spre castel. Ii facu cu mana, avand grija sa il puna pe Henry in fata ei. Ii oferi un zambet fermecator si isi lasa parul blond in bataia soarelui. Arunca o privire spre fiul sau.
    - Tu esti cheia spre Rege.
    Il saruta pe obraz si il puse in patutul lui.

Alyce Norquist -Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 22/10/2011
    Varsta : 106
    Localizare : Greenwich

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Joi Ian 12, 2012 8:22 am

Thomas Boleyn se sprijini de garguiul de la fereastra odailor proprii si se uita la pajistea pe care avusesera loc jocurile. Toate discutiile mute pentru el intre doamnele de la curte fusesera un adevarat deliciu. Acum, cand isi va vedea fiica, mai mult ca sigur ca va avea ce sa-i spuna.
    Despre Bessie Blount si bolnaviciosul de fi-su, despre Caterina de Aragon, nobila lor Regina care avea onoarea inlauntrurile ei pana la cel mai mic oscior si despre Regele insusi, pe care spera sa-l cunoasca si in alte feluri decat ca pana acum, cat se poate de curand.
    Inchise fereastra si se puse la masa mica, incrustata cu decoratiuni frantuzesti, si incepu sa arunce o privire pe cheltuielile Regelui din acea perioada...in fond si la urma urmei, il facuse trezorier, nu?

Henric se aseza in jiltul spaniol care aproape ca mirosea a flori de Spania, si ii facu semn pajului sa se apropie:
    - Du-te la Regina mea si spune-i ca este invitata in odaile mele in aceasta seara...spuse el fara mare tragere de inima si, spunand Regina, o imaginea a lui Lady Anne ii juca in minte, dar stia ca pajul se gandea la Caterina de Aragon.
    - Ma scuzi, Lady Anne Boleyn.
    Omul se uita la el nedumerit, uluit ca un pui la taiere.
    - Toti facem confuzii, imbecilule. Acum fugi, si adu niste vin frantuzesc. Lui Lady ii place, la fel si mie.

Ultima editare efectuata de catre Alyce Norquist -Moderator in Joi Ian 19, 2012 9:51 am, editata de 1 ori

Cand soarele apune nici, o lumanare nu-l poate inlocui
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 15, 2012 12:35 am

Caterina ar fi vrut sa refuze invitatia cu o ridicare din umeri, ca a unei copile. Dar ea nu era o copila: era Regina Angliei si Printesa Spaniei, Fica a Isabellei si a lui Ferdinand. Asa ca zambi politicos pajului, saruta cu delicatete biletul si i-l inapoie.
    - Spune-i ambasadorului Chapuys ca accept bucuroasa o cina cu el.
    Wolsey ii concediase fostul ambasador, la fel ca fostul preot si fosta ei suita de doamne spaniole, sub motivul ca ar fi spioni. Era mai mult inspaimantata decat curioasa sa-l cunosca pe noul ambasador din Spania, Eustace Chapuys. Dupa ce usile se inchisera, ofta incet, parasita de orice putere de a mai pastra aparentele. Ingenunche si incepu sa se roage.

Thomas Wyatt verifica daca calimarele erau inchise si incuie valiza neagra din pielea, punand-o peste celalte doua de pe pat. Stia, ca, intr-un fel, era copilaresc cum fugea. Dar mai stia ca daca ar mai fi ramas in Anglia inca un minut, ar fi facut o prostie fatala ... pentru amandoi.
    Carey intra in camera transpirat de la jocuri si cu o carafa de vin auriu in mana.
    - Ce naiba faci? intreba el, si desi pe jumatate beat,Thomas stia ca Carey intelese prea bine.
    - Plec, asta fac. Pentru cateva luni, poate chiar mai putin. Mai intalnesc cu un prieten, Francess Brereton, in Franta, la Loraine. Vrem sa studiem poezia franceza.
    Prietenul lui parea doar usor surpinrs. Thomas mai mentionase de acea intalnire si altadata, dar mereu o amanase, mereu gasise un motiv sa ramana in Anglia. Iar acum, cand il avea pe cel mai mare si mai important dintre toate motivele existente, pleca. Era o ironie amara.
    - Pai, in cazul asta ... . Banuiesc ca e mai bine decat sa te trezesti cu capul intr-o teapa. Macar acolo o sa faci ce-ti place, si vei castiga bani ... . Nu stiu.
    Carey se opri ridicand din umeri. Thomas stia ca prietenul lui nu putea concepe ca un barbat-mai ales un englez- poate dori de la viata mai mult decat un titlu precar dat din mila, butoaie de bere si vii cu vin, si cateva fecioare mereu vesele in pat.
    Daca se gandea bine, parea cu adevarat greu de inteles, dar era adevarul. Asa o viata simpla, lipsita de griji, pur si simplu nu-l atragea. Doar sunt un poet, la naiba!
    - O sa-mi lipsesti, Wyatt, fetita trista.
    Thomas nu-si putu retine un zambet. Il imbratisa strans, luandu-i carafa din mana.
    - Si tu o sa-mi lispsesti, Carey, betiv patetic.
    Asta mai smulse un hohot de ras de pe buzele amandurora.
    - Mare grija cu francezii, cu obiceiurilor lor ciudate si cu infumurarea lor,sa intepi si niste fete pe-acolo din partea mea, si sa bei vinul lor dulce cat pentru amandoi.
    - O sa fac asta. minti Thomas. Chiar avea de gand sa aiba grija la temperamentul francez, dar era convins ca va mai dura o vreme pana sa intepe fete fara sa se gandeasca la ochii lui Anne. Bine macar ca numele ei era comun in Franta, desi infatisarea nu ; se indoia ca o sa mai gaseasca vreodata pe cineva aratand macar pe un sfert pe cum arata ea.
    Arunca o privire pe geam, in curtea exterioara a castelului. La poarte de sud, poarta din spate, care ducea pe un drum mai ferit spre Franta, era o trasura. Surpinzator, dar avusese cativa galbeni ca sa plateasca una pana la port.
    Carey ii surprinse privirea si ii zambi din nou, un zambet trist, pe care Thomas nu-l mai vazuse pana atunci.
    - Poti sa vi cu mine, sti? Daca tot ai asa vise mari despre Franta, si cum aici nu te astepata cine stie ce, poti sa vi cu mine.
    - Neah. refuza el cu un zambet enigmatic. Cred ca o sa raman in ploaiasa Anglie. Nu-mi spune ca sunt un las, te rog.
    Thomas ridica din umeri si scoase doua scrisori din buzunarul valizei. Prima era scurta, fara nici o pecete, si o lasa pe masa fara sa ezite. Dar a doua era destinata pentru cineva mai important, si asta o spunea si infatisarea ei. Se gandi de doua ori inainte s-o puna peste prima.
    - Dar esti un las. Orisice, lasa asta acum. Poate ma vei vizita candva. Scrisorile astea doua .... . Una e pentru ametitul de Compton. Spune-i ca-mi pare rau ca nu mi-am luat ramas bun in persoana.
    Era de prisos sa spuna pentru cine era a doua, si pana si Carey-ul pe jumatate beat care-i statea in fata intelese asta. Era cu mana pe clanta cand prietenul lui spuse :
    - Am ramas la jocul de tenis. Regele a castigat.
    Thomas ridica din umeri si zambi amar, privind pentru cateva secunde camera lui.
    - Esti invidos? il intreba Carey cu calm, referindu-se evident la altceva.
    - Nu. Mi-e mila de el.
    - Mila ? De ce?
    - Da. Da, pentru ca va veni un moment -atat in viata lui de barbat cat si cea de rege- in care va trebui sa lupte si sa castige cu adevarat, pe merit.
    Deshise usa si clatina din cap.
    - ... iar atunci va pierde mai rusinos si mai groaznic decat ar face-o oricine.

Ultima editare efectuata de catre Katya Anjoux - Admin in Joi Ian 19, 2012 9:55 am, editata de 1 ori

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Ian 15, 2012 1:46 am

Mary ramase cu Jane Parker in tribune ; chiar vroia sa mai stea si sa piarda timpul. Nu avea dispozitia necesara pentru activitatile si vorbele din castel. Jane Parker ii arunca o privire uimita.
    - Stiu ca te intrebi de ce mai sunt aici, dat stiu si ca nu o sa iti raspund.
    Se ridica de pe locul ei si se plimba printre locurile din tribune.
    - Sala asta e asa lipsita de importanta goala.
    Toti curtenii plecasera, iar vocea ei suna ca un tipat. Jane Parker se ridica si ea de pe locul ei si se indrepta spre iesire fara sa spuna vreun cuvant. Mary pufni in ras.
    - Parasesti deja scena, lady Parker?
    Jane Parker se intoarse cu o sclipire in ochi.
    - Nu, lady Boleyn, deschideam usa si va asteptam.
    Mary facu o plecaiune ironica si se indrepta cu pasi rapizi spre iesire. Ii zambi lui Jane si se indrepta spre castel cu pasi marunti. Jane Parker observa trasura din fata portilor.
    - Cine e atat de fraier incat sa plece dupa nici o saptamana?
    Pufni in ras si urmari slujitorii care puneau bagajele in spatele trasurii.
    - Oricine ar fi, cred ca e cineva important. Un simplu curtean nu are atatea bagaje, spuse Mary cu un zambet pe buze.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 15, 2012 2:32 am

Thomas Wyatt se urca in trasura, constient de privirile uimite din spatele lui. Noroc ca nimeni altcineva inainte de cele doua fete nu era in curte -sau cel putin nu se vedea.
    Lasa vizitiul sa inchida usa, intrebandu-se daca nu cumva ar fi trebuit sa le salute cumva. Dar cu Jane Parker nu vorbise niciodata, si cu Lady Mary ... . Prefera ca Anne sa afle totul din scrisoare.
    Cand se indepartara, destul de rapid pentru o trasura cu un singur cal, indeparta perdeaua scurta care acoperea geamurile si privi dincolo de ele, vazand cat de usor era sa lasi Anglia in urma.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Joi Ian 19, 2012 9:20 am

Henric se aseza la masa randuita pentru un ospat de minimum 5 persoane, barbati in general, asa ca tentatia de a lua o imbucatura din puiul rotisat cu miere si cuisoare era foarte mare.
    Totusi, nu o facu.
    Stia ca Regina lui, Anne Boleyn, nu s-ar fi suparat. Ea era Luna vietii lui, fructul proaspat si aurit, sfant si onorat pe care avea prilejul sa-l guste. Ii va multumi Domnului pentru asta in rugaciunile de maine. Regele isi promise. Dar vroia ca ea sa vada mancarurile, vroia sa o onoreze cu fiecare bucata buna.
    Lua o gura de vin tare, spaniol si lacrimile din cauza ardorii si a tristetii ca nu mai putea sa-si inunde gura cu frantuzismele sale ii udata ochii. Se sterse cu maneca tunicii din brocart albastru, asorata cu ochii sai si cusuta cu fir de argint. Puse cupa cu vin tare deoparte si isi umplu alta, cu un vin frantuzesc fin, care ii alina arsura de pe gat.
    Coroana ii statea abandonata pe o perna acoperita cu matase rosiatica de pe patul din odaia sa personala, asa ca in seara aceasta nu avea de gand sa-i poarte povara si sa-si cheleasca scalpul cu un aur greoi.
    Se lasa moale pe spatar si astepta ca usa sa se deschida in orice moment si Anne sa intre, luminandu-i incaperea si viata.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Sam Ian 21, 2012 9:23 am

Anne stia ca era astepta in vreme de-o ora in camerele regelui, pentru o cina "onorabila", in care el avea sa-i "onoreze castitatea". Turna si ultima carafa de apa cu trandafiri si vana aurie adusa in mijlocul camerei, si se scufunda in ea. Era rece - perfect. Caldura de la jocuri o obosise - o infierbantase de-a dreptul, si nu asta era modul in care ar fi trebuit sa i se infatiseze lui Henry. Facea asta pentru bani, pentru putere, pentru Boleyn. Nu pentru dragoste. Era nu era Bessie - vazuse prea bine, azi, cu ochii ei, unde ducea dragostea. Vazuse asta la jocuri. "Voi veni pe la resedinta dumneavoastra, Lady Blount, ca sa-l vizitez pe micul Henry."
    Nu-si putu retine un suras. George o privea rabdator, asezat pe pat, curantandu-si pumnalul incrustat cu rubine de parca avea de gand sa-l foloseasca pe altceva decat pe rodii si sireturi de corsaj.
    - Ai primit o scrisoare, surioara.
    Anne ridica din umeri neinteresata, si ridica un picior perfect in aer, incepand sa se spele. I-ar fi venit sa rada din nou cand vazu dorinta din ochii lui George, dar se abtinu. Privi in jur, doar ca sa vada ca Mary lipsea. Evident. Cand e liniste, normal ca Mary e plecata.
    - Unde e Marianne, George? Azi s-a plimbat, incepand cu dis de dimineata, doar prin curte.
    - Cu Jane Parker. rosti fratele ei, plictisit, analizand reactia lui Anne.
    - Sunt prietene acum ? intreba ea, doar pe jumatate curioasa. Nu pot sa fie. Nimeni nu poate avea prieteni aici, la curte. Poate exista, printre neveste de pescar si croitori, prietenii care-ti aduc lacrimi calde in ochi, dar nu aici. adauga Anne cu un dispret calm si sincer.
    - Atunci ce exista la curte, surioara?
    Anne incepu sa se spele, incepand cu umerii si sanii, privind in ochii lui George.
    - Banii, pentru inceput. Aurul si argintul. Puterea. Proprietatiile, titlurile.
    Mana ii cobora incet in jos, odata cu carpa moale de satin. Si daca nu l-ar fi vazut, ar fi simtit privirile lui de foc.
    - Jocurile. Barfa, tachinarea, tradarea si neincrederea. Desfranarea.
    Pentru o clipa, degetele ei zabovira acolo, doar ca sa-l vada pe George cum se indreapta, sa-i vada buzele usor intredeschise si tremurand.
    - Si familia. La curte exista doar familia, fratioare.
    El se ridica brusc si veni spre ea, surprinzand-o. O ridica din apa dintr-o data, lucru usor de facut, avand in vedere ca nu se opuse. Anne se lipi de el, simtind fiecare parte, udandu-i camasa alba de matase cu apa cu miros de trandafiri. George o prinse ferm de talie, cu o privire periculoasa, plina de dorinta fierbinte, si posesiva. Anne era convinsa intr-un fel care o infierbanta ca daca ar fi incercat sa plece, el ar fi prins-o si ar fi avut-o oricum.
    Spoiler:
    O aseza pe pat, udand intreaga cuvertura, si incepu sa o sarute fierbinte, pe buze, apoi pe gat. Anne incepu sa geama incet, cand degetele lui o atinsera.
    - Esti uda leoarca. ii sopti el, continuand sa o sarute.
    - Fi blestemat, replica ea, fara sa creada asta macar pe jumatate.
    Cand George isi deschise pantalonii, era deja starnit, avand madularul tare, iar Anne se simti pentru o clipa aproape nesigura, vazandu-l.
    - George ... am facut baie. termina ea, asta fiind tot ce reusise sa spuna.
    Intra in ea, smulgandu-i un geamat prelung de pe buze.
    - Stai linistita, nu o sa te murdaresc mai mult decat ar face-o iubitul nostru Rege.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Lun Ian 23, 2012 5:13 am

Mary ridica din umeri vazand ca nu are cum sa afle cine se indeparta in acea trasura, dar apoi statu si se gandi ca de fapt nici macar nu o interesa. Cel mai probabil era un alt curtean care se plictisise de Anglia. Se indeparta de Jane Parker cu un zambet poznas pe buze si se indrepta spre portile castelului. Pe drumul inspre ele observa zambetul ferm al cerului si privind copilaros in spate, se intoarse din drum si se indrepta spre grajduri sa isi vada iapa pe care o primise de la rege cadou cand venise la curtea Angliei. Cu pasi marunti si lasandu-si tocurile sa lase urme fragile in pamantul umed. Florile de caprifoi se revarsau ca intr-o cascada peste gardurile vii din gradina curtii, iar sclipirile rosii si albe are trandafirilor o faceau pe Mary sa se simta ca la Hever.
    Isi arunca privirea spre bolta de un albastru limpede si vazu vulturii care se roteau in cercuri mari si lenese, mai sus decat orice alta specie de pasari vazute de ea vreodata. Zambi si isi continua mersul relaxat spre grajduri. Isi trecu o suvita blonda, usor carliontata dupa ureche si admira valurile ce se aflau de o parte si de alta a drumului batatorit si pietruit in unele parti. Ajunse la grajduri si isi vazu iapa, Jasmond la locul ei. Ii simti nerabdarea de a porni la un galop usor si ii vazu miscarile alerte ale urechilor atunci cand o vedea. Lua un morcov dintr-o galeata pusa intr-un colt al grajdului si auzi nechezatul vesel si poznas al lui Jasmond. Ii mangaie coama alba si moale si se gandi ce urmare vor avea toate lucrurile care se intamplau acum. Statu vreo jumatate de ora impreuna cu iapa ei si ii promise ca intr-o zi o sa o ia si vor merge la un galop usor cu cei de la curte.
    Pleca cu pasi rapizi si simti cum usoara bataie a vantului ii lovea fata in timp ce se grabea din ce in ce mai mult sa ajunga la curte, ca nu cumva Regina sa ii observe lipsa. Trebuia sa ii termine de cusut o camasa din in pentru copii sarmani pana deseara asa ca grabi pasul. Ignora privirile curioase ale gardienilor si trecu pe langa curtenii care se adunasera in fata castelului. Deschise portile placate cu aur ale castelului, iar tocurile ei sunau ca o fanfara pe marmura din camera regala. Urca scarile acoperite cu un covor rosu care duceau spre odaile din castel. Intra cu grija si calma in odaia ei si se duse in fata oglinzii.
    Isi privi buclele de un auriu intens si incalcite, iar in timpul ce si le impletea isi aduse aminte de perioada cand statuse la Hever. Amintirea trebuia sa dispara, dar nu reusi pentru ca era o Howard si trebuia sa se o preocupe ce se intampla cu mosia familiei, dar in acelasi timp era o Boleyn si trebuia sa o preocupe Regele si toti petitorii de la curtea Angliei. Zambi reflexiei din oglinda si isi slabi snurul de la corsaj, astfel incat rochia ii cazu pe podea. O lua si o puse pe cuverturile visinii ale patului si lua din dulap o rochie nou-nouta de culoare crem pe care o primise cadou de la tatal ei. O imbraca rapid, lasand corsajul un pic slabit pentru a se vedea mai tare rotunjimea sanilor si isi lasa pleata sa cada peste materialul fin al rochiei. Lua colierul aurit cu emblema familiei si si-l puse la gat oftand si amintindu-si ca era o Boleyn si ca trebuia sa se comporte ca una.
    - Sunt o Boleyn, sopti cu incredere astfel incat reflexia din oglinda sa dea crezare la cuvintele pe care tocmai le rostise.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Ian 23, 2012 12:35 pm

off : Mary, tu sti ca Mary din RPG si Anne Boleyn impart aceeasi camera, nu ? Suspect Am zis de o mie de ori, tu de ce p. mea crezi ca dormeau impreuna? schimba asta, sincer. si chiar nu crezi ca e timpu sa ti schimba numele de user? ca prea se confunda cu mary boleyn din rpg, mai ales daca vreau sa scriu off uri.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Ian 27, 2012 10:12 am

Printesa Mary isi dadu jos vesmintele. Rochia de copila dulce si lenjeria minuscula, apoi isi lua camasa de noapte si se privi in oglinda, observand stupefiata ca arata ca un baietel, cu exceptia parului impletit maiestuos.
    Intoarse oglinda cu fata la perete si sari in pat ca un copil mic, jucandu-se de-a monstrii si castelele cu propriile-i perne.
    Isi lua o perna rosie si o puse in fata ei, sprijinita de baldachin, apoi lua o perie cu par de cal si ameninta perna rosiatica cu ea:
    - Stai departe, monstrule, sau ai sa platesti pentru nesabuinta ta! striga ea, apoi impunse perna cu putere si o arunca cat colo.
    Se ridica in picioare in pat si se prefacu apoi ca era o domnita la un bal fastuos, iar perna de la picioarele ei, de culoarea safirului si moale, plina cu puf, era Lordul ei.
    Se arunca pe ea si incepu s-o sarute, imaginandu-si ca era Charles Brandon.
    Apoi isi aminti ca mama ei ii spusese sa fie o doamna si o printesa intotdeauna, si se ridica ca arsa, de parca chiar ar fi fost surprinsa sarutandu-l pe Brandon.
    Puse perna pe un scaun si ii sopti:
    - Trebuie sa fiu o printesa.
    Apoi intra in pat si adormi instantaneu, lumea fiindu-i cufundata in culoarea ochilor lui.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Sam Ian 28, 2012 6:02 am

William Compton isi puse paharul de vin in fata si se aseza pe un scaun din sala de mese. Lasase usa intredeschisa sa vada pe toata lumea care trece, inclusiv pe Rege sau pe Regina. Stia ca accesul era interzis in sala de mese cand nu se ervea ceva, dar lui nu ii pasa ca incalca regulile. Dadu primul pahar de vin pe gat cand Jonh Seymour intra pe usa.
    - Sa scuip vinul din gura nu alta, Seymour.
    John Seymour schita un zambet fals si isi pastra tinuta dreapta si increzatoare.
    - Ai venit la dusmani, John? spuse Compton cu un zambet ironic pe buze.
    - Eu nu consider pe nimeni dusman. Restul ma considera pe mine a fi dusmanul lor. Si totusi, sunt unele dati cand ma intreb: Oare chiar sunt dusmanul Regelui?
    William nu se putu abtine sa nu izbucneasca in ras. Totul era atat de haios, mai ales dupa cateva pahare de vin.
    - Nu se poate vorbi cu un om ca tine, Compton, mai ales cand esti beat.
    - Lasa atitudinea de om cuminte si bea un pahar cu dusmanul, John. Iti promit ca nu strecor nimic interzis in el. Asta numa daca tu nu vrei.
    Ridica din sprancene ademenitor si se uita pe usa, cautand o femeie disponibila pentru prietenul-dusmanul sau.
    - Nu te chinui, William. Nu am venit sa vorbesc cu tine, oricum.
    William ofta dezamagit.
    - Deci sa inteleg ca refuzi dusmanul. De ce ? De frica, de prostie?
    John Seymour isi dadu ochii peste cap si schita un zambet, acceptand provocarea.
    - De fapt, pe cine omoara un pahar de vin?
    Se aseza si lua sticla, turnandu-si un pahar de vin si il umplu si pe al lui Compton.
    - Deci, cum ti s-a parut meciul? Asta daca l-ai vazut.
    - L-am vazut. Am stat in ultimul rand. Nu vroiam sa ii distrug concentrarea regelui.
    William pufni in ras.
    - Insa, cred ca nu merita sa castige. E doar ceva tipic. Fara sa fiu vreun medium sau altceva mistic, ti-as fi putut spune ca el va castiga. Brandon nu ar fi tradat traditia, continua John.
    - Mai ales dupa ce o "lady" l-a rugat sa piarda. Cine ar mai incerca sa castige? spuse ironic Compton.
    John Seymour pufni in ras si sorbi din vinul francez.
    - Bessie Blount? Lady Blount ar face orice sa il mai aiba pe Rege. Pur si simplu nu intelege ca singurul lucru care o mai tine legata de Rege e acel mic bebelus?
    Ofta si continua pe acelasi ton relaxat si nepasator:
    - Si totusi , a avut destul tupeu sa mearga acolo pe teren si sa faca spectacoul pe care l-a facut.
    - Doar s-a facut de ras, prietene Seymour.
    William isi puse mana peste a lui John in semn de prietenie , desi in gandul lui si-o puse in alt scop. Ii zambi prietenos si in acelasi timp ademenitor.
    - Curtea are cu ce se mandri. Avem de toate felurile, spuse cu un inteles diabolic si astepta ca John sa se prinda de ceea ce a vrut sa spuna.
    John Seymour dadu ultima gura de vin pe gat si se ridica in picioare.
    - Ai prea multa dreptate, Compton.
    Se retrase din camera fara sa zica vreun cuvant si se integra prin multime in cautaea copiilor sai.
    William Compton clatina din cap cu paharul de vin rosu in mana si isi puse un picior peste celalalt urmarind oamenii care intrau in castel si asteptand ca multimea sa se subiteze ca sa mearga si el in odaia sa.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Ian 29, 2012 7:28 am

Anne isi rasucea parul impletit, privind visatoare in neant. Ii zambi lui George din spatele paturii care-i acoperea partial goliciunea, si isi privi fratele imbracandu-se. El ii intoarse zambetul, dar nu cel dulce, de curtean, pe care-l aborda aproape mereu, nici zambetul lui seducator de iubit. Surasul pe care i-l arunca acum era unul de-a dreptul malefic. Isi incheie camasa de-un verde inchis sun privirea intrebatoare a lui Anne, care tocmai se ridica din pat si incepu sa se imbrace.
    Ea alese o rochie burgunda, veche in familia Howard, pe care o primise de la mama ei in ziua in care se implinise ca femeie. Avea tivul cusut cu auriu, stramt pe piept, si de la poale pornea infoiata in jos, incretita ca un trandafir al verii. Isi trase desuurile transparente si lenjeria subtire, franceza, dar inainte sa apuce sa imbrace rochia George o prinse puternic de umar. O rasuci spre el atat de brusc incat Anne fu gata sa-i dea o palma.
    - Ce naiba e cu tine, George? tipa ea, incercand sa se dea un pas in spate.
    Fratele ei doar clatina din cap, scaldand-o in privirea lui dezaprobatoare.
    - Ce e intre tine si Wyatt? Faci cu el aceleasi lucruri care le faci cu mine ?
    - Poftim ?! replica ea, facand ochii mari. Despre asta e vorba?
    - Il atingi si pe el, iti place sa-l tachinezi cu trupul tau perfect? Il ademesti intre coapsele tale asa cum o faci cu mine?
    Anne se simtea ingretosata. Nu se gandise niciodata asa la Thomas, nu se gandise asa la nimeni, nici macar la George, la Rege, sau la lordul chipes, Simon de Anjoux, care il vizitase pe tatal ei cand ea era doar o copila. Ea si Mary suspinasera din capatul scarilor, luptandu-se pentru locurile dintre balustrada de lemn si podea doar ca sa-i vada discutand, dar nici atunci, si nici mai tarziu, nu se gandise la el asa.
    - George, ma dezgusti! Nu s-a intamplat niciodata, azi a fost prima oara cand l-am vazut, eu si el nu ...
    - Ai fi avut destul timp, Annemarie. Sunt sigur ca sti cum sa-l faci sa termine ... repede.
    George nu vazu palma venind, dar surprinderea i se citi pe chip doar o clipa. Apoi fu inlocuita de un alt zambet, la fel de crud. Lui Anne nu-i lua mult sa-si dea seama cat de beat era fratele ei, desi nu realizase asta in curte, la jocuri, sau cand fusesera impreuna in pat.
    - Pleaca. rosti ea incet, incepand sa tremure. Pleaca acum, sau jur ca ...
    - Ca ce? Ce o sa-mi faci? Tu nu esti buna decat la un singur lucru, Annemarie Boleyn, si ala nu e un lucru care sa ma sperie. Ba din contra.
    Anne intinse palma sa-l loveasca din nou, dar el o opri, stragand-o atat de tare incat ii aduse lacrimi in ochi.
    - Oricum plec. Imi provoci scarba. Esti ca una din tarfele alea ieftine ale Unchiului.
    Stia ca daca ar fi spus ceva, ar fi izbucnit in lacrimi, asa ca Anne il infrunta cu barbia ridicata si o spranceana arcuita dispretuitor, incercand sa-si ascunda tremurul buzelor.
    - Ai o scrisoare de la scumpul tau poet. rosti George cu ochii atintiti asupra ei.
    Anne traversa camera sfidatoare, vrand doar sa citeasca scrisoarea de dragoste ca apoi s-o arunce in foc, sub privirea fratelui ei. Dupa aceea avea sa se duca cu cea mai groaznica infatisare la Rege, sigura fiind ca cateva zile in inchisoare l-ar lecui pe George de nebunii.
    Ochii ii cazura pe primul rand.
    Nu mai pot sa scriu. Ar fi fost minunat sa-ti scriu o poezie ca sa faca totul mai usor de explicat, dar nu mai pot sa scriu. De cand te-am intalnit pare ca au trecut sute de ani, si ... Ai luat ceva cu tine, Anne. Nu pot sa-mi dau seama ce, dar ai luat-o si nu am curajul sa te implor sa mi-o inapoiezi. Probabil ai aruncat-o intr-un colt intunecat, uitand de ce ar fi putut sa insemne pentru tine. Pentru noi.
    Meriti mai mult decat sa auzi doar zvonuri despre plecarea mea. Am de gand sa ma stabilesc in Franta, si cu toate ca ma indoiesc ca te intereseaza, eu doar vroiam ... sa sti. Poate ne vom vedea candva, cand eu voi fi mai intelept si tu mai libera.
    Am scris cuvintele astea de mii de ori, dar niciodata nu le-am spus cu voce tare. Ma doare ca nu voi putea s-o fac nici cu tine. Asa ca ma voi multumi sa le scriu a mia unu oara, dar ma consolez cu gandul ca de data asta o simt cu adevarat, cu fiecare parte a fiintei mele. Ma consolez cu gandul ca de data asta o scriu cuiva care merita, singurei care merita.
    Te iubesc, Anne.

Inghiti in sec, si ridica niste ochi impasibil spre George. Gatul o durea atat de tare, si avea o senzatie in maruntaie care semana periculos de mult cu raul de stomac. Isi arcui o spranceana spre fratele ei, si arunca scrisoarea pe jos. Poftim, nenorocitule.
    Ultimul lucru pe care-l auzi fu usa inchisa cu putere de George.
    Oh, isi spuse, si apoi se prabusi si incepu sa planga.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mar Ian 31, 2012 8:42 am

Mary Boleyn auzi o usa trantindu-se si se indrepta spre odaia sa si a lui Anne. Il vazu pe George si se opri in fata lui.
    - George! Fratioare, ce s-a intamplat?
    Se uita mai atent la el si isi dadu seama cumva ca nu era treaz.
    - Esti ametit sau beat sau cum vrei tu, dar numa in apele tale nu esti.
    Auzi suspine de plans dinspre odaia lor si se uita acuzator la George. Trecu pe langa el in fuga si intra in camera lor. Se uita pentru un moment la sora ei care plangea, iar apoi se aseza si ea pe covor. Vroia sa o intrebe ce se intamplase si ce o facu sa planga in halul acela, dar se gandi ca ar fi prea bagacioasa si prea Jane Parker.
    Se duse langa ea si o cuprinse intr-o imbratisare.
    - Plangi, daca asta te face sa te simti mai bine.
    O stranse mai tare apoi observa scrisoarea de pe jos apoi se uita in spate la usa deschisa. Vroia sa vada daca George mai era acolo. Clatina din cap, apoi se lipi de corpul surorii ei, fara sa o lase din imbratisare.

Ultima editare efectuata de catre MaryBoleyn - Moderator in Vin Feb 03, 2012 5:36 am, editata de 1 ori

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Feb 02, 2012 1:40 pm

off: Ai cam facut pp aici, Mary. Eu nu vroiam ca George s-o vada pe Anne plangand. De unde sti tu ca nu l-am dus fix in celalalt capat al castelului ? Oricum, fac un compromis: nu te pun sa editezi dialogul dar schimba partea unde el statea in cadrul usii deschise.

Anne nu realiza de ce plangea sau cum sa se opreasca pana cand nu simti bratele lui Mary in jurul ei. Odinioara, iubirea dulce a surorii ei o facea sa se simta slaba, impartasindu-i-o. Insa acum o facea puternica, ii amintea care era cea Boleyn dintre ele doua. Se scutura de ultimul rand de suspine -nu plansese chiar in hohote, ea niciodata nu facea asta- si isi sterse cu podul palmei lacrimile.
    Ii intoarse imbratisarea lui Mary doar cat sa se linisteasca complet, si trase in piept mirosul dulce, familiar, al surorii ei. Mirosul de lavanda si sapun imbibat in rochie, mirosul de vara si soare de pe piele, si mirosul de piersici din parul ei lung, auriu.
    - Regele, Mary, oh, Regele! exclama ea, totusi soptit, ridicandu-se cu gratie in picioare. Trebuie sa-mi impletesc parul din nou si sa-mi inchei rochia, si o sa intarziu, mai e mai putin de-un ceas si se lasa seara. O sa intarziu, Doamne, Sfanta Maica, si pentru ce ?! Unchiul avea dreptate ; nu poti avea si dragoste si putere.
    Si cu siguranta nu si un frate idiot.gandi ea, clocotind de furie. Se grabi la oglinda, sperand sa-i dea ceva din isteria ei in legatura cu punctualitatea si surorii ei mai mici.
    - Repede, Mary, repede, ia plasa de clei de pe dulap si culege-mi scamele de pe rochie. Asa-mi trebuie daca ma trantesc pe podea ca o actrita dintr-o piesa-masca ieftina, neghioaba de mine. Nerozii, asta fac! Si dupa ajuta-ma sa-mi impletesc parul, adu si peria de pe pervaz, te rog. Si sireturile rochiei, Mary, sti cat e de complicat modelul asta nou de inchuietoare, burgunzi idioti! Ah, o sa intarziu, fir-as al naibii, o sa intarziu. Grabeste-te!

George Boleyn auzise ca prin vis vocea dezaprobatoare a lui Mary, dar n-o baga in seama. Se impletici pe coridoarele de la ultimul etaj, multumit ca nu era cel mai umblat, pipaind peretii de piatra de rau in cautarea usii lui. Tavanul parea ca are de gand sa coboare spre el, strivindu-l, si podeaua se misca necontenit. Ce e cu mine? se pomeni intrebandu-se, scuturat de fiori reci. Daca n-ar fi stiut cat vin amestecat bause, s-ar fi crezut pe moarte. Poate-ar fi fost mai bine. Poate. Cand intr-un final dadu de usa de lemn atent sculptat, se chinui cu inchuietoare, simtind cum capul ii vajaie ca si cum un roi de albine ar fi zburat inauntru.
    Intra inauntru ca sa se prabuseasca pe podea ca un sac de seu, si impinse usa cu piciorul, reusind s-o inchida. Stranse pleaopele, incercand sa nu vada lumina care-i pricinuia durere de cap, desi seara era gata sa se lase, si isi lipi capul de tesatura covorului.
    N-o sa mai beau. In veci. gandi, tremurand de rau, stiind ca era o promisiune pe care nu-i era atat de greu s-o respecte. Acest gand il duse din nou la Anne. Oare ce i-am zis? Blestemat sa fiu, ce i-am putut zice? Se scutura inca o data, vrand sa nu se gandeasca, sperand ca o sa rezolve totul.
    O s-o scot la capat totusi, cumva. Trebuie. Sunt un Boleyn. Si ea e, dar e doar o femeie, surioara mea mai mica - una pe cinste, intradevar, printre cele mai bune, dar o femeie. Sunt un Boleyn, trebuie s-o rezo ...
    Simtind cum stomacul i se revolta, se impletici pana la oala de noapte, dar nu reusi sa ajunga pana acolo. Se sprijini in maini si genunchi de podea si vomita pe jos.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Vin Feb 03, 2012 6:32 am

Mary se ridica rapid si ii dadu o carpa din in sa isi sterga lacrimile.
    - Nu, Anne. Nu o sa porti rochia aia daca o sa te intalnesti cu Regele. Trebuie sa iti gasim alta. O sa imi ia mult sa iti culeg toate scamele de pe rochie, mult mai mult. Trebuie sa iti iei alta! spuse pe un ton autoritar si plin de incredere.
    Nu ii placea foarte mult faptul ca o ajuta pe sora ei pentru o intalnire cu Regele, cand de fapt vroia ca ea sa fie in locul surorii ei. Si totusi uneori avea impresia ca il avuse si ca il pierduse dintr-o prostie pe care nu si-o amintea. Uneori atat de mult imi doresc sa plec de aici si sa uit de tot si de toate. Ridica din umeri si se duse la pervaz unde era peria. Se apropie de sora ei si i-l pieptana tragand un pic de el.
    - Scuze daca te trag. E doar incalcit.
    Se apuca sa i-l impleteasca incet la inceput, dar pe parcurs se grabi. Avea multe sanse sa o faca sa intarzie, dar nu vroia asta. Pur si simplu nu vroia sa ii faca rau surorii ei. Nu atat de mult cel putin. Ii lega parul cu un elastic moale, negru.
    - Parul e gata, mai trebuie doar sa te schimbi.
    Se duse spre dulap si scoase o rochi nou-nouta care era a ei si pe care nu o purtase niciodata. Se uita la rochie apoi la sora ei.
    - Uite. Asta am primit-o atunci cand ai primit-o tu pe aia pe care o porti acum. Sunt asemanatoare.
    Scoase din cufarul de la picioarele patului o boneta si sireturile de la rochie.
    - Si aici sunt sireturile. Poti sa o iei daca vrei. E Regele, tot ce e mai bun pentru el, nu?
    Incerca sa isi faca vocea sa para entuziasmata, dar nu prea reusi, asa ca se multumi sa schiteze un zambet.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Feb 03, 2012 6:54 am

Anne ii zambi sincer surorii ei ; era prea buna cu ea, mereu fusese. De asta nu avea sa reuseasca in asa vremuri ; sufletul ei era prea moale, prea cald.
    - Si daca nu mi-e buna rochia ? intreba Anne, arcuindu-si o spranceana intrebator. Se grabi sa-si lamureasca apoi sora mai mica :
    - Ia-o ca pe un compliment, Marianne Boleyn. Pieptul tau e mult mai mare decat al meu va fi vreodata, fir-ar sa fie! Stiu din exemplul lui Blount ca Regele prefera decolteurile generoase.
    Ofta si dadu din mana inspre sora ei, facandu-i semn sa-i dea rochia.
    - Haide, da-o aici. Imi va fi mai mult ca sigur mare la piept, dar fie ce-o fi. Nu mai am timp sa fac nici o schimbare.
    Isi trase tesatura aproape identica cu rochia pe care tocmai o daduse jos peste cap, reusind s-o imbrace. Captusi usor decolteul cu doua cupe ale lenjeriei intime, neavand timp sa-si coase vata acolo, si isi lega sireturile in talie. Rochia pe care o purta era albastra, un albastru inchis, dar puternic, ca cerul in miezul noptilor de iarna.
    Sper ca Regele sa gaseasca poezia in asta. I-as fi placut mai mult in rosu si cu o rochie pe masura mea, dar ... . Ah, George, fi blestemat!
    Isi colora buzele intr-un maroniu deschis, de culoarea pielii, si isi pudra usor fata deja alba. Arata ca una din frescele din Flandra. Zambi reflectiei ei din oglinda si se intoarse spre Mary :
    - Sunt gata. Sa inceapa, in sfarsit, jocul.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Vin Feb 03, 2012 7:04 am

Mary o admira pe Anne care ii purta rochia.
    - Iti sta perfect, spuse in timp ce se duse spre ferastra.
    Admira cerul de o culoare rosiatica si vazu soarele care nu va mai domni pe cer pentru mult timp. Stia ca ea va fi frumoasa doar ziua. Ea era ca soarele: stralucitoare, orbitor de frumoasa si il respectai mai mult decat pe propria persoana, iar cand era sa pedepseasca, dadea cu foc in jurul lui, iar Anne era ca luna: previzibila, sireata, palida, frumoasa de asemenea si stia mereu cand sa apara. Incerca sa se resemneze cu asta desi cu greu reusea.
    - O sa te astept. Stiu ca si tu ai fi facut asta pentru mine, daca as fi fost in locul tau...ceea ce nu se va intampla vreodata continua in gandul ei.
    Se aseza langa foc si permise flacarilor sa o faca sa para un adevarat demon. Culoarea rochiei crem se transformase intr-un portocaliu, iar ochii ei albastri intr-un rosu demonic. Isi privi reflexia din oglinda si pentru un moment se dadu inapoi cand isi vazu suvitele parca in flacari. Se uita inspre Anne si ii schita un zambet.
    - Chiar daca te vei intoarce de dimineata, eu tot aici o sa fiu.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Feb 05, 2012 1:17 am

- De dimineata! exclama Anne, gatuita de uimire. Clatina vehement din cap si isi aranja cu nevrozitate poalele rochiei.
    - In niciun caz, Mary, in niciun caz. Daca vrea sa ma aiba, asa cum ...
    Vocea i se franse. Privi in pamant ca sa-si ascunda tremurul buzelor. Daca vrea sa ma aiba ... atunci ce ? Ce se va intampla? Ma va lua, pentru ca poate. Imi va terfeli reputatia astfel incat sa fiu cunoscuta ca Tarfa Regala pentru tot restul vietii, sa nu mai fiu buna de luat ca sotie. Nu, asta nu!
    Isi deschise rochia si privi spre ceasul francez de pe perete. Lasa materialul sa-i cada la podea fara sa dea vreo explicatie. Numai cand parul ii fu desprins, si rochia albastra-indigo asezata cu delicatete pe pat, dupa ce Anne isi imbraca camasa de noapte de dantela alba, vaporoasa, in timp ce era asezata la masa de toaleta si-si pieptana pletele negre, atunci vorbi:
    - Trebuie sa mergi tu, Mary. Nu ma cheama la el la orele serii ca sa vorbim despre poezie sau calarit, nici ca sa-i cant ceva. Vrea un singur lucru, si eu, eu nu pot ... .
    Se opri ca sa stranga din buze in oglinda, aratandu-si pometii inalti si bine conturati care o faceau sa para atat de amenintatoare.
    - Nu mai e mult timp, dar inca n-ai intarziat. Rochia pe care o porti e numai buna ...
    Anne se rasuci spre sora ei ca sa arunce o privire spre parul ei blond impletit intr-o cosita groasa, cu cateva fire zburlite, spre pielea bronzata si rochia stramta, usor sifonata. Pentru un om cum ar fi fost Unchiul Norfolk, Regele Francisc al Frantei sau oricare alt nobil de rang inalt, sora ei arata ca o tarancuta durdulie si sanatoasa. Dar pentru Rege era... perfecta.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Feb 05, 2012 1:30 am

Mary se uita la rochia cazuta si la sora ei acum imbracata in camasa ei de noapte si pentru un moment simti cum toate acele emotii pe care le avea pentru sora ei, le are acum pentru propria persoana. Si totusi, nu era asa. Simtea niste furnicaturi in stomac si in tot corpul ei, dar nu era ca Anne se ducea la Rege. Era pentru ca una dintre ele doua trebuia sa mearga la Rege. Chiar trebuie? isi repeta in gand in timp ce timpul trecea si rochia statea acolo pe pat, iar sora ei o privea din cap pana in picioare. Nu, nu trebuie.
    Se uita la Anne si merse langa pat, puse rochia pe umeras si o puse in dulap langa restul rochiilor.
    - Imi pare rau, Anne, dar, nu stiu daca spre fericirea mea sau nu, Regele nu ma vrea pe mine. Si daca nu te duci tu, nu ma duc nici eu ca o inlocuitoare a ta.
    Ofta si puse sireturile rochie alaturi de boneta in cufarul de la capatul patului.
    - Daca vrei sa te duci tu, du-te, daca nu o sa punem pe cineva sa anunte ca nu te simti bine. Sau si mai bine, o trimitem pe Bessie Blount. Ei nu ii pasa de onoare si de ceea ce zic curtenii.
    Doar gandul ca Bessie Blount ar putea fi acolo langa Rege izbucneau gelozia in ea mai mult decat atunci cand aflase ca Anne trebuie sa mearga , dar nu avea de ales. Nu avea de gand sa mearga neinvitata de Rege.
    - Suntem niste Boleyn, nu ne vindem atat de usor reputatia.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Feb 05, 2012 2:10 am

Anne stranse nervoasa din buze si-si descalci cu putere ultima suvita, apoi isi rasfira pe spate parul lung, cu o culoarea ca cea a carbunelui stins. Se ridica in picioare, cu camasa scurta de noaptea abia acoperindu-i genunchii, cu pielea ca de gaina in frigul camerelor lor.
    Ar fi vrut sa o plesneasca, sa o trezeasca la realitate, sa-i urle cum trebuia sa fie oricine -si mai cu seama o femeie- daca vroia sa reuseasca intr-asa o lume. In schimb, isi puse cu grija mana pe obrazul ei cald, si o mangaie cu blandete pe par.
    - Oh, Mary. sopti ea cu dulceata, aplecandu-se sa-si sarute usor sora pe buze. O stranse la piept si-si apleca capul pe umarul ei, cu buzele intredeschise langa urechea ei :
    - Suntem Boleyn. Pentru putere, ne vindem orice.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Feb 05, 2012 2:20 am

Mary isi dadu ochii peste cap, dar stia ca sora ei avea dreptate. Daca va fi preferata Regelui, atunci familia ei va avea putere, bani si tot ce si-au dorit vreodata.
    - Si ce nu facem noi pentru putere!
    Se uita la ea si ii schita un zambet oarecum timid, apoi se duse la dulap si scoase rochia pe care nu o purtase niciodata. Ce ocazie mai buna decat asta sa o port pentru prima oara? Chiar daca nu o sa o port prea mult rosi la gandurile ei, dar nu o lasa pe Anne sa vada.
    - Ok, o sa ma duc si daca nu o sa ma vrea o sa vin inapoi si o sa imi continui viata de doamna de companie a Reginei.
    Isi potrivi rochia crem, acum un pic sifonata si se mai uita pentru ultima oara in oglinda. Arunca o privire la ceas si vazu ca era aproape ora cand trebuia sa plece. Oferi un contur maroniu buzelor si se uita la Anne, oferindu-i un zambet sincer.
    - Am plecat.
    Iesi pe usa inainte sa ii zica Anne ceva si inainta cu pasi marunti spre odaia particulara a Regelui. Tocurile ei sunau ca fanfara pe podeaua de marmura a castelului, dar nu avea de ales decat sa inainteze si sa se roage ca nimeni nu auzea ; mai ales Regina.
    Ajunse in fata usii imense care ducea spre odaia Regelui. Trase adanc aer in piept si deschise usa timid. Il vazu pe Rege si isi abtinu un zambet sau orice alta reactie si se indrepta spre el cu incredere. Ajunsa langa el, facu o plecaciune eleganta, asa cum fusese invatata.
    - Maiestate, spuse cu vocea emotionata, crezand ca ii va fi mai usor.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Feb 06, 2012 10:39 am

Charles Brandon isi puse picioarele incaltate pe masa Regelui si termina paharul de vin, trantindu-l pe masa poate putin cam tare. Se gandi daca sa atace si a cincea aripa de pui cu miere si nuci, dar cineva batu la usa.
    Un zambet salbatic aparu pe fata cavalerului, si acesta ofta, ridicand glumet din sprancene.
    - Ti-a venit raza de soare - sau de luna ? Haide, deschide usa aia, eu o sa ma eschivez si-o sa te las sa te bucuri de ... lumina ei.

Anne se lasa sa cada in scaunul de langa geam, doar pe sfert nefericita ca ea va trebui sa fie cea care asteapta. Isi stranse mai bine halatul gros pe corp si-si ridica genunchii la piept, ca un copil care urmareste un spectacol. Privirea ei era atintita spre cerul pe care luceafarul tocmai aparuse, desi nu era noapte in totalitate.
    Am facut ceea ce trebuia facut. isi spunea, o data la cateva clipe. Si-ar fi dorit insa sa nu-i vina sa urle de amaraciune.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Lun Dec 17, 2018 11:14 am