Artist's Core

... Sign in!
Artist's Core

Forum pentru arta. In special scris, literatura, rpg. Fuck this mental prohibiton.

The Tudors ( cu majore influente din alte parti.)

Distribuiţi
    Alyce Norquist -Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 22/10/2011
    Varsta : 106
    Localizare : Greenwich

Re: The Tudors ( cu majore influente din alte parti.)

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Noi 18, 2011 9:47 am

Charles nu putu rezista tentatiei. Ar fi putut rezista oricui si la orice...dar nu ei.
    Ii cuprinse soldurile cu bratele si se apropie de fata ei, apoi o saruta timid, din varful buzelor, sperand sa nu capete o palma sau chiar o audienta cu Regele.
    Katya Anjoux - Admin
    The Ultimate, Incontestable Queen.

Data de inscriere : 20/10/2011
    Varsta : 97

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Vin Noi 18, 2011 9:50 am

Ce facea? Nu putea sa inteleaga. Mintea ei era acolo, aspra si necrutatoare, strigandu-i sa plece inapoi. Atunci de ce nu se misca?
    Avu macar buna-cuviinta sa nu-i raspunda la sarut. Cel putin la inceput. Apoi, mintea ei disparu intr-un nor de ceata, si ea se ridica incet pe varfuri, lipindu-se de el.
    Ce fac? Sunt o Tudor, sora regelui Angliei, lumea mi se adreseaza cu numele de Regina. El e aproape un plebeu pe langa mine. Isuse, ce fac? Ce fac ?!
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Vin Noi 18, 2011 9:52 am

Brandon se rupse din sarut, uitandu-se in ochii ei si zambind, apoi o saruta din nou, mult mai pasional ca inainte. O stranse, tragand-o cat mai aproape de el pana ce ajunsera sa fie lipiti, ca doua statuete care fac dragoste.
    Indrazni sa puna o mana in parul ei si s-o mangaie, apoi simti cum este starnit.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 21/10/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Everywhere. 8->

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mar Noi 22, 2011 1:39 am

Mary Boleyn nu avu nicio ezitare in a se schimba de fata cu George. Dupa tot ce se intamplase nu mai avea nicio retinere. Isi dadu corsajul jos si deschise usile dulapului. Normal ca nu imi gasesc pijamalele... isi spuse in gandi in timp ce cotrobaia prin dulap. Se enerva si isi scoase hainele si unele le aruncase pe jos, iar altele pe George. Dupa cateva minute le gasi. Isi alese o rochie de noapte rosie, destul de scurta si mulata pe silueta ei. Isi lua in picioare papucii ei pufosi de casa si isi prinse parul in coada.
    Arunca o privire spre George si zambi.
    -George, ar fi mai bine sa pleci.
    Arunca o privire spre Anne.
    -Si eu, si Anne suntem obosite.
    Ii cazu o bretea de pe umar si avu grija sa nu o ridice pana nu avu parte de privirea lui George.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 23, 2011 9:53 am

Margaret se retrase ca arsa, abia revenind cu picioarele pe pamant. Privirea ii era incetosata si simtea cum obrajii ii erau in flacari, dar gasi puterea sa se intoarca si sa o ia la fuga inapoi spre camerele ei, cu sentimentul ca facuse o ingrozitoare greseala incoltindu-i in suflet.

George ridica nepasator din umeri si se aseza mai comod in pat, langa Anne. Sora lui dormea linistita, intr-o pozitie ca de copil, cu pielea palida asezata pe cuvertura rosie. Semana cu un inger din picturile merovigiene, cu pieptul ridicandu-i-se incet in ritmul respiratiei.
    George inchise ochii si zambi incet spre Mary.
    - Sa ma duc unde, hm? Camerele mele sunt atat de pustii si reci. O sa raman aici.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 10:05 am

Mary ridica din umeri si se aseza pe pat. Cuvertura era rosie ca si rochia ei de noapte. Se intinse pe pat si isi baga picioarele sub plamuma calduroasa. Singura lumina prezenta era cea a lunii. Inchise ochii, dar somnul nu ii venea. Lumina lunii o deranja,dar nu vroia sa o poata stinge. Era atat de obosita si totusi somnul nu venea. Deschise un ochi pe furis si il vazu pe George stand pe patul lui Anne. Se ridica din pat si se duse la fereastra. Peisajul, desi era mirific, nu ii inspira niciun sentiment. Acum cativa ani, sa privesti curtea era ceva extraordinar,de care putina lume avea parte, dar acum ei nu ii inspira niciun sentiment special; doar ceea ce mai simtise pana acum. Afara era groaznic de frig, iar ea deschise fereastra. Vroia sa ia putin aer. Nu ii pasa ca trezeste pe ceilalti. Lasa geamul larg deschis si se intoarse inapoi in pat.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 10:10 am

Charles privi spre usa care se inchise in urma Margaretei. Stia ca nu facuse un lucru tocmai de dorit, dar nu facu decat sa-si treaca o mana peste buze si sa zambeasca, gandindu-se ca daca tot nu putea sa o aiba macar sa se laude in sinea lui sau chiar mai multor soldati idioti ca o sarutase pe Regina...
    Dar nu...nu putea face asta.
    Brandon pleca mai departe, stiind ca pe acel sarut fusese pusa pecetea secretului.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 23, 2011 10:15 am

Anne deschise ochii, doar ca sa-l vada pe George privind-o. Zambi incet si clipi de cateva ori, foindu-se putin in patul strain.
    - E deja dimineata? intreba ea, privind nesigura spre geamul intunecat de negura noptii. Era larg deschis, si vantul infoiase paturile si baldachinele de matase ca intr-o poveste cu stafii. George clatina din cap ca nu si se apropie mai tare de ea, aproape lipindu-si buzele de ale ei.
    - George, nu. sopti Anne, pe jumatate nervoasa, pe jumatate plina de dorinta. Nu fa asta. Aici nu e Franta, sa dormim fiecare in camere separate. Mary e chiar langa noi. Daca ne aude, daca .... ?
    El nu o lasa sa-si termine vorbele, ci o saruta din nou, iar Anne nu avu altceva de facut decat sa raspunda la fel, stand infasurata in bratele lui.
    Ceva se misca in spatele lor.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 10:20 am

Mary deschise ochii. Se ridica din pat si ii privi pe cei doi. Nu se mira, dar totusi nu se astepta ca asta sa se intample chiar acum.
    -George, aici se doarme in camere separate.
    Merse pana la usa si o deschise in semn sa plece.
    -Chiar vrem sa dormim noaptea asta.
    Nu ii intalni privirea lui Anne pentru ca stia ca vor avea o discutie dupa plecarea lui George.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 23, 2011 10:23 am

Anne tacu pentru o clipa, nestiind cum sa reactioneze. Nu se asteptase la asta. Pe de-o parte, mereu isi inchipuise ca cumintica, religioasa, casta si onorabila Mary s-ar fi dus direct la tatal lor daca ar fi aflat de .... de orice-ar fi fost intre Anne si George. Asa ca se bucura ca reactia surorii ei se limitase la atat. Pe de alta parte, latura de Boleyn din ea o facea sa vrea sa se ravrateasca si sa comenteze ; cu ce drept il dadea afara din camera, de parca era vreun strain care-o curta pe ea, nu fratele lor mai mare ?!
    Inchise ochii si isi adanci capul in perna, nevrand sa ia nici o decizie inca.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 10:28 am

George ridica capul din caldura paturilor in care era infasurata Anne si se uita urat la Mary, ca si cum i-ar fi louat painea din fata.
    - Si eu chiar vreau sa stau aici in aceasta noapte. Nu cred ca o intalnire de o ora cu Regele e atat de epuizanta incat sa trebuiasca sa va lipsiti de orice consumator de spatiu din camera. Asa este? ii replica George taios lui Mary, sperand ca inteleaga ca chiar nu va pleca, orice ar spune. Doar tatal sau l-ar fi putut lua din acea odaie in acele momente, si el era prea ocupat cu tarfele probabil, asa ca ramanea.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 10:33 am

Mary ii arunca o privire fulgeratoare.
    -George, intalnirea cu regele nu a durat o ora si ,da, sa iei cina cu un om ca ala este foarte epuizant. Si bucura-te ca nu merg la tata. As putea sa ii intrerup orice partida ar avea. Sunt fetita lui si cand e vorba de familie nimic nu e mai presus. Si sti asta, fratioare!
    Ii zambi ironic si mai facu un semn cu mana sa plece.
    -Crede-ma nu avem nevoie de paznic in noaptea asta. Asa ca pleaca, inainte sa iasa un scandal. Aici, la curte nu ai voie sa stai in camera noastra.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 10:36 am

George se ridica, dar nu uita sa o sarute pe Anne din nou. Apoi se indrepta spre usa, dar inainte sa iasa o apuca pe Mary de talie si o trase spre el, privind-o adanc in ochi.
    - Din contra...surioara, la curtea aceasta pot face exact ce vreau eu.
    O saruta pe frunte si pleca spre odaia sa.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 10:39 am

Mary tranti usa in spatele lui George, si nu vru sa isi imagineze zambetul pe care il avu cand auzi zgomotul. O privi pe Anne, si putea sa jura ca se prefacea. Aprinse o lumanare, sa se vada una pe cealalta.
    -Anne, cred ca ar trebui sa vorbim. Nu poti avea o relatie cu George, surioara! E impotriva regulilor! Sti ce s-ar intampla daca ar afla tata?
    O privi pe Anne ingrijorata si astepta un raspuns din partea ei in timp ce flacara de la lumanare se facea tot mai mare.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 23, 2011 10:42 am

Anne mormai o secunda in perna, constienta ca nu se auzea nimic. Apoi astepta cateva clipe pana isi regasi glasul si ii disparu culoarea din obraji, si se intoarse spre Mary cu o privire taioasa si o sclipire ciudata in privire.
    - O relatie, Mary ? Serios? Tu auzi cum suna, macar? E absurd. Nu am nici o relatie cu el, pentru Numele Domnului! E fratele nostru! Era doar frig si ne prosteam putin, iar tu fireste ca intelegi ce e mai grav.
    Tacu cateva clipe, apoi rabufni din nou.
    - Bineinteles, probabil ma crezi asa o tarfa incat nici incestul nu te-ar mira din partea mea!
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 10:47 am

Mary ramase socata de cuvintele lui Anne. Cuvintele ei ii rasunau in minte: iar tu fireste ca intelegi ce e mai grav Era intr-un fel surprinsa. Se ridica in picioare si pe un ton nervos ii spuse:
    -Nu, Anne, nu inteleg ce e mai grav. Inteleg ce se vede! Oricine ar fi vazut ce am vazut eu, ar fi inteles acelasi lucru ca si mine!
    Se intoarse si fara sa vrea rasturnase lumanarea de pe masa. Lumanarea cazu, covorul se aprinse,iar Mary se urca in pat si se ascunse sub patura.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 23, 2011 10:56 am

- Dracia dracului! injura Anne, speriata, apucand ligheanul cu apa de spalat si trantindu-l pe covor. Fumul i se infiripase in par si in nas, dar din fericire nu ajunse la pretioasele ei haine. Lovi cu piciorul descult in mocirla de apa murdara si cenusa pana cand nu mai aparu nici o scanteie. Nici o scanteie, in afara de ochii ei.
    - Mary ... . incepu ea cu un glas amenintator, sperand ca sora ei mai mica stia ce va urma.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 11:02 am

George se opri in capul scarilor care duceau spre odaile domnilor si ale gentilomilor. Auzi o injuratura, dar nu fusese prea sigur. Un zgomot care se produce cand ceva plin cu apa este turnat pe podea si apoi un fasait ca acela cand este stins un foc.
    Se intoarse ca ars si fugi ca un nebun pana la usa surorilor sale si o tranti cu o lovitura a pumnilor.
    Fumul iesea din covorul persan acum ramas doar mocirla si scrum. Mary statea in picioare pe pat si Anne mai ca arunca cu fulgere.
    - Ce faceti aici? Doua nebune! urla el. Doua nebune, asta sunteti! Vreti sa dati foc la castel?! Tu ce cauti acolo sus in pat ca intr-o poezie a tampitului de Wyatt, huh? Si ce dumnezei ati facut sa dati foc?!striga el, neputand sa se opreasca nici macar o secunda.
    Se intoarse si tranti usa, apoi se ridica pe calcaie si fusese intr-o secunda cu fata la surorile sale.
    - Astept...spuse, tragandu-si sufletul si inghitind in sec..astept explicatii.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 23, 2011 11:05 am

Anne stramba din nas, exasperata, si isi trecu o mana prin par.
    - Pai nebuna asta se tot invartea, si rasucea, si imi dramatiza mie intreaga situatie, si in piesa ei penibila de teatru a rasturnat lumanarea si a fugit, ca un copil speriat ce e!
    Lovi din nou cu piciorul in covor.
    - Si eu inghet aici, uda si murdara, de parca as fi sclava ei. S-o fereasca - asculta-ma tu bine -, s-o fereasca Dumnezeu daca a ajuns fumul la haine.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 11:07 am

Cuvintele lui Anne o readusera la realitate.
    -Nu sunt o nebuna, si totul a inceput din cauza voastra! Arata cu mana inspre cei doi in timp ce se dadu jos din pat si avu girja sa nu calce pe covorul ud.
    Il privi pe George.
    -Daca ai fi plecat atunci cand ti-am zis, nu s-ar fi intamplat nimic!
    Isi muta privirea spre Anne:
    -Si nu ma mai fa nebuna,surioara! Pentru ca sti ca nu am facut-o intentionat.
    Isi prinse paru intr-un coc in timp ce astepta un raspuns.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 11:24 am

- Oh, nu. Din contra, Marrianne Boleyn! Daca nu plecam eu nu s-ar fi prefacut in scrum covorul persan al mamei. Dar tu vrei sa ma vezi neaparat plecat de langa Anne, sau ce? striga George, in timp ce scoase o patura din dulap si i-o arunca pe umeri lui Anne, apoi se repezi la Mary si o ridica rapid si fara pic de atentie de pe pat si o puse langa sora sa.
    - Asta nu e bine. Nu e bine. Si toate astea o sa pice pe mine, din cauza voastra! Oh, ar fi bine sa va hotarati care e de vina, pentru ca nu am sa-mi asum toata vina asta, fiti sigure.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Noi 23, 2011 11:26 am

Anne stiuse mereu sa-si joace cartea in fata lui George, si acum avea s-o faca cum nu putea mai bine. Izbucni intr-un plans demn de mila, cu lacrimile curgandu-i pe obrajii albi ca a unei fetite, si se intoarse cu spatele la el, suspinand. Un zambet ii aparu pe buze.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 11:28 am

George lasa un suspins sa-i iasa de pe buze si facu doi pasi mari spre Anne, cuprinzand-o in brate si intorcand-o spre el.
    - OH, Anne. Imi pare atat de rau. Imi pare rau, te rog nu mai plange. spuse el, demn de mila, sarutandu-i obrajii si lacrimile dulci. O sa ma consider vinovat pentru asta, promit. Orice, Annemarie, doar nu mai plange. o ruga el, simtind cum obrajii ii iau foc.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 11:31 am

Mary isi dadu ochii peste cap.
    -Doamne, Gorge, cat de naiv poti fi. Nici pe surorile tale nu le mai cunosti!
    Izbucni in ras si ii managie parul surorii ei, ca un fapt de mila, chiar daca mila nu era sentimentu pe care il simtea in acel moment.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 23, 2011 11:33 am

George se opri si ii dadu drumul lui Anne. Se intoarse cu toata fiinta spre Mary si stranse pumnul, simtind ca daca nu o face avea sa o plesneasca pe sora lui ca pe o tarfa pentru ca spusese asta.
    O saruta pe Anne pe frunte si deschise usa.
    - Vroiam sa curat asta. Mary primeste laudele din cauza ca eu nu am s-o fac. Noapte Buna. spuse, inchizand usa dupa el.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Lun Aug 20, 2018 6:12 am