Artist's Core

... Sign in!
Artist's Core

Forum pentru arta. In special scris, literatura, rpg. Fuck this mental prohibiton.

Death Note (paused!)

Distribuiţi
    Katya Anjoux - Admin
    The Ultimate, Incontestable Queen.

Data de inscriere : 20/10/2011
    Varsta : 98

Re: Death Note (paused!)

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Noi 03, 2011 10:44 am

Lawliet il analiza cu o atentie nedisimulata, concentrandu-se si pe ochii rosii ai fetei. Un zambet aparu pe buzele ei.
    - Stii tu, Light, Caietul... . Unde e?
    Lawliet incerca sa stea nemiscat ; daca uita de el, poate Misa avea sa continue cu interogatoriul. Nu putea spune ca era foarte incantat in privinta faptului ca ea sa uite ca el era acolo, dar nici nu-l deranja cum l-ar fi deranjat pe ... pe Mello.
    Tacu si astepta.
    Alyce Norquist -Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 22/10/2011
    Varsta : 106
    Localizare : Greenwich

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Joi Noi 03, 2011 10:47 am

Light simti din nou raceala din palme si de data aceasta fiori pe sira spinarii. Pentru un moment, pierdu contactul cu realitatea, cand Misa ii ceru caietul, dar apoi se calma si ii dadu cea mai buna replica de care era in stare:
    - Da, Amane Misa, spuse Light si ii puse caitul in fata ochilor.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Noi 03, 2011 10:49 am

Lawliet isi linse buzele, asteptand. Haideee, conversatia asta e prea stupida chiar si pentru doi adolescenti frumosi si populari. Trebuie sa fie ceva mai mult. Ce caiet? Sau pentru ce e codul "caietul" ?

Misa atinse in treacat mana lui Light si ii strecura o hartie in palma. Hartia din Death Note-ul ei. Rem statea chiar in spate.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Joi Noi 03, 2011 10:55 am

Light se indrepta de spate si se prefacu ca se concentreaza pe ceea ce spunea profesorul pana ce privirile nu mai erau asupra lui. Apoi se uita in treacat in palma si se simti ca o stana de piatra. Simti o rasuflare grea in spate si incerca sa-si calmeze simturile. Apoi isi dadu seama ca era real. Intoarse putin capul si suci ochii cat putu de mult. Vazu o mana osoara acoperita cu panze. Un picior nepamantean. Atunci isi dadu seama intr-o clipa. In spatele sau era un Shinigami. Amane Misa era un al doilea Kira.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Noi 03, 2011 10:58 am

Misa chicoti tare si se apleca periculos de mult spre Light.
    - El e Rem. Acum vreau sa-l vad pe-al tau.

Lawliet se indrepta cat de discret putea ca sa auda, dar nu reusi. Imbufnat, isi deschise cartea si incepu sa citeasca in gol, convins de doua lucruri contradictorii : ori scoala aia era plina de ciudati, ori tocmai isi nimerise din prima tintele.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Joi Noi 03, 2011 11:02 am

Light se intoarse mai tare si privi din cap pana-n picioare Shinigami-ul. Rem...
    O privi pe Misa insistent, incercand sa-i transmita sa astepte, dar nu parea ca-si da seama. Atunci intoarse capul si se uita tinta la profesor. Pe urma se intinse putin si atinse Caietul Mortii. Era absolut sigur ca nu avea sa i-l arate pe Ryuk intr-o sala de curs. Si acel baiat strain avea o privire iscoditoare care ii dadea fiori lui Light. Se apleca sa-i sopteasca asta lui Misa, dar fusese intrerupt.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Noi 03, 2011 11:09 am

- Ce parere ai despre el? E un Shinigami foarte bun. Atat de bun, incat deseori uit ca ceilalti nu pot sa-l vada.
    Misa se departa putin de Light, dorindu-si sa-l sarute, si se aseza mai bine pe scaun.
    - Ah, Kira. suspina ea, dar realiza imediat ca Kira nu era atat de secret precum "caietul" si " shinigami" , cuvinte care nu spuneau nimic lumii daca le-ar fi auzit. Spusese o prostie.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Joi Noi 03, 2011 11:15 am

Light nu mai simtise asta niciodata. O durere ascutita in piept il sageta, iar surerea se simtea pana la tamplele care ii zvacneau.
    Se aseza mai bine pe scaunul lui si se uita socat la Ryuuzaki, care isi intoarse capul.
    O prinse tare pe Misa de mana si o stranse. Apoi se apropie periculos de mult de urechea ei si ii sopti foarte aproape de ureche:
    - Fi atenta la ce spui, Amane Misa. o avertiza el pe un ton amenintator.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Noi 07, 2011 9:37 am

Fata se apropie atat de mult de buzele lui, incat fu aproape sa-l sarute.
    - Sau ce? Ce-o sa-mi faci? Eu am ochii. Ti-as putea scrie numele in caiet in cateva secunde.

Lawliet isi intoarse capul in partea opusa celor doi si zambi. Degetele lui fugeau pe tastatura telefonului. Near, lucruriile merg mai bine decat ai putea sti.Anunta-l si pe Mello, inainte sa faca o alta criza clasica lui. S-ar putea sa gresesc concentrandu-ma doar pe doi suspecti, dar nu voi sti niciodata. Cred ca am gasit - daca e adevarat ce banuiesc - nu un Kira, ci doi.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 21/10/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Everywhere. 8->

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Lun Noi 07, 2011 10:55 am

Ryuk statea si privea discutia dintre Missa, Light si Ryuuzaki. Incepu sa rada. Nu ii venea sa creada ca exista un om cu ochi de Shinigami. Il privea pe Ryuuzaki care dadea mesaje in ora de logica.
    -Aiiii, Raito ce ai dat-o in bara de data asta! spuse pe un ton scazut, astfel incat Light sa nu il auda. Fata asta te va duce in Rai, dar si in Infern.
    Rase din nou si de data aceasta se facu auzit.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mar Noi 08, 2011 11:12 am

Lawliet tresari cand auzi sunetul soneriei, apoi isi aminti ca era ceva normal. Scoala lui fusese putin diferita decat era scoala copiilor normali. Se ridica, fara sa-i mai astepte pe cei doi, incercand sa dea cat mai putin de banuit. O fata ii zambi in treacat, iar Lawliet facu ochii mari, uimit. Nu avusese prea multa ... pregatire ... in interactionarea cu oamenii de rand. Majoritatea vietii si-o petrecuse din spatele ecranului unui calculator, sau cu Near si Mello. Se pomeni intrebandu-se ce faceau ei acum. Daca o sa reusesc sa ajung la Kira inainte sa ajunga el la mine, urmatorul lucru pe care-l fac va fi sa-i iau pe Near si pe Mello sa lucreze cu mine.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mar Noi 08, 2011 11:26 am

Light puse rapid o mana in ghiozdan si atinse Caietul Mortii, iar asta il facu sa se calmeze putin, dupa sentimentele extreme pe care i le daduse Amane Misa in acea ora simpla de logica. Se ridica si puse ghiozdanul pe umar, dand sa plece, stiind ca Ryuk probabil ca il astepta, sau ii astepta merele.
    Dar cineva il opri, iar el se intoarse.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mar Noi 08, 2011 11:32 am

Amane Misa il prinsa de maneca, si aporape rosi pentru o clipa, la gandul ca il atingea. Isi reveni repede si zambi.
    - Ai grija la caiet.
    Vocea ei era intr-adevar seducatoare, fusta scurta ii acoperea prea putin corpul perfect si rujul rosu de pe buze contrasta cu fata alba. Dar eroul ei n-ar mai fi fost un erou daca ar fi cedat asa de repede.
    Se ridica si iesi din clasa, zambind multumita.
    - Va fi un an grozav, Kira.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mar Noi 08, 2011 11:51 am

Ryuk statea in usa si pentru un moment i se paru ciudat ca toata lumea trecea prin el. Il astepta pe Light, dar cand il privi si il vazu cum se bucura de compania lui Missa, se hotari sa il lase in pace. Se rezema de tocul de la usa, si ii lasa pe toti elevii sa treaca. Politetea... isi spuse el in gand si rase.
    Dar de data aceasta nu se mai putu abtine.
    -Haiii, Raito! Daca nu mananc imediat un mar ma vei vedea mergand in cap!
    Rase si apoi continua:
    -Efectele secundare...dadu din mana spre el si iesi din clasa.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mar Noi 08, 2011 11:54 am

Amane Misa avu o senzatie puternica de frig si de ceva cunoscut, o senzatie pe care majoritatea oameniilor ar fi trecut-o pe seama vremii sau a altor lucruri banale. Dar nu si ea. Ea stia mai bine cum e sa ai un Shinigami langa tine, chiar daca pe al doilea nu-l putea vedea.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 6:30 am

Ryuk continua sa stea in pragul usii si il astepta pe Light. Vreau mere... se gandi Ryuk trist si dezamagit de Light. Dar il vazu impreuna cu Missa si nu stia de ce, dar o considera o piesa foarte importanta in puzzelul "Kira". Asa ca, se hotarai sa mai astepte, desi simtea nevoia mearga cu capul in jos.
    -Raiiiitooo! Stiu ca iti place compania, dar totusi gandeste-te si la mine. Nici nu sti cate grseli faci cand te gandesti doar la tine! Dar acum lasa egoistmul deoparte si da-mi un mar! ii spuse pe un ton certaret si poruncitor.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:20 am

Yagami Light dadu ochii peste cap, stiind ca nimeni nu era atent sa-l observe, si trecu valvartej pe langa colegii sai cei noi, iesind din clasa cu aceeasi nepasare.
    Apoi se relaxa si il simti pe Ryuk langa el. Odata ce iesi din universitate, se indrepta spre parc si scoase un mar din ghiozdan pe care-l arunca cat putu de departe. Intr-o secunda, Ryuk era din nou langa el. Light se aseza pe o banca din spatele a doi copaci stufosi, unde era sigur ca este privat de privirile iscoditoare ale celorlalti studenti.
    - Amane Misa mi-a aratat Shinigami-ul ei. Se numeste Rem.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 9:31 am

Ryuk il privi,dar privirea lui nu era deloc surprinsa, era chiar nepasatoare.
    -Stiu, ii zise pe un ton nepasator in timp ce se concentra pe marul lui.
    Dupa ce savura maru continua:
    -Si de ce nu m-ai aratat? Iti e rusine cu mine, Raito? spuse Ryuk pe un ton atat glumet, cat si serios.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 10:10 am

- Nu ma incred in Amane Misa, Ryuk. Faptul ca ea mi l-a aratat pe Rem denota cat de neglijenta este. Nepasatoare... . Dar eu te voi arata ei la momentul potrivit, nu intr-o sala de curs. Si in plus, daca apareai, nu mai plecai pana nu te indopam cu merele mamei mele, te asigur. il mustra Light.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 10:17 am

Ryuk rase si se gandi la ceea ce ii spuse Light. Avea dreptate. Era foarte ocupat la vorbitul cu Rem si cu Misa.
    -Da, probabil ca ai dreptate, si totusi tu ai fost mai preocupat decat mine. Iti cam place de Amane Misa? Sau cel putin nu e o persoana pe care sa o lasi sa treaca asa cum faci tu. Gandeste-te cat ne poate ajuta in jocul asta de-a "killerul".
    Ryuk termina marul si intinse mana spre Light sa ii mai dea unul.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 09, 2011 10:49 am

Sayu statea si se uita la televizor, la serialul sau preferat. Statea si admira personajul ei preferat la fiecare scena. Nimic nu mai exista cand venea vorba de serialul ei. Desi ii era foame, nu putea sa piarda nici macar o secventa. Apoi, observa ca numai ea si mama ei erau acasa.
    -Mami, de ce suntem doar noi doua acasa? E deja tarziu. Si tata si Light ar trebui sa fie acasa.
    Mama ei spala niste vase si mai amesteca din cand in cand in mancarea pe care o pregatea pentru cina. Apoi se intoarse catre fiica ei si ii adresa un zambet cald si o privire materna.
    -Trebuie sa apara si baietii. Acum haide ajuta-ma sa pregatesc masa.
    Sayu o ajuta pe mama sa si atunci cand terminara de aranjat masa, usa se deschise.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Noi 10, 2011 7:34 am

Yagami intra in camera cu un aer obosit, dar incerca totusi sa zambeasca.
    - Micuta Sayu!
    Isi lua fiica in brate, fericit sa o revada, mai fericit decat orice alt parinte cu slujba normala. Cum el vedea atatea atrocitati, atatea nebunii, era firesc sa fie mai ingrijorat. Isi lua sotia de mana si arunca o privire intrebatoare in jur.
    - Unde e Light?
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Vin Noi 11, 2011 8:01 am

Sayu se uita si ea in jur.
    -Am crezut ca ai venit cu el! spuse mama lui Sayu, acum realizand ca fiul ei nu se gasea in camera.
    Sayu zambi fericita, desi nu stia de ce era asa de fericita, si spuse pe un ton spontan:
    -Sigur e cu o prietena la biblioteca.Light nu e genu care sa stea seara tarziu.
    Light nu e genu care sa stea seara tarziu...Cuvintele fiicei ei ii rasunau in minte. Si totusi era aproape miezul noptii, iar Light nu era in casa.
    Sayu nu avea grija ca fratele ei ar fi putut pati ceva. Ei ii pasa doar de serialul ei,asa ca merse sa prinda macar sfarsitul episodului.
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mar Noi 15, 2011 11:46 am

Light coti pe strada sa si se aseza pentru a suta oara pe o banca din apropiere. Vroia sa mai tina odata in mana Caietul Mortii. Ii oferea o placere nemaipomenita, o satisfactie aparte. Si totusi, nu putea fi cu adevarat un criminal care atinge punctul culminant doar cand vede cadavrul victimei sale. Criminalii nu sunt victime. Si daca el avea ca victime criminali, inseamna ca era egal cu nimic.
    - Da...sopti el, apoi scoase un mar din ghiozdan si il arunca in aer.
    Vazu o luminita in intuneric, apoi o forma...
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Noi 16, 2011 9:29 am

Deja au inceput efectele secundare. Ryuk statea in maini si il privea pe Light nedumerit.
    -Raitoo, azi mi-ai dat doar un mar si deja incep efectele secundare. Uita-te la mine! Arat ca o ciudatenie!
    Incerca sa isi miste picioarele, dar in schimb i se miscara mainile. Inainta, dupa care incepu sa rada.
    -Raito, nu mai sta sa te uiti la mine ca si cum as fi cel mai ciudat lucru pe care l-ai vazut, si vino sa imi aduci marul ala! Sa sti ca nu e o placere sa merg in maini si sa vad totul cu susu-n jos!

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Lun Dec 17, 2018 11:56 am