Artist's Core

... Sign in!
Artist's Core

Forum pentru arta. In special scris, literatura, rpg. Fuck this mental prohibiton.

Abisul intunecat (prologul unei nuvele, cred)

Distribuiţi
    Lanny

Data de inscriere : 24/10/2011
    Varsta : 26
    Localizare : Bucuresti

Abisul intunecat (prologul unei nuvele, cred)

Mesaj  Lanny la data de Mier Oct 26, 2011 12:13 pm

Ceata invaluia totul. Parcul era acoperit de o ceata densa pe care chiar si lumina felinarelor de abia o strapungea. Ramurile intunecate pareau a fi ghearele unor monstrii din povestile scrise de Lovecraft, ce incercau sa il traga in abisul intunecat de dincolo de copaci. La acea ora tarzie, parcul nu era cea mai buna cale penru a ajunge la ea, dar era drumul cel mai scurt, iar el nu avea timp, trebuia sa ii spuna... Pasii sai erau singurul sunet din noapte, un tropait periodic, precum ticaitul unui orologiu, iar ceata facea ca aleea ingusta sa para un rau negru in ale carui ape putea sa se innece oricand. Forma unei banci se vedea in fata; il dureau picioarele dupa atata mers si ar fi dat orice pentru 5 minute de odihna; nu putea, trebuia sa continue. Dar cu cat se apropia cu atat devenea mai obosit, pantofii deveneau mai grei cu fiecare pas. In fata bancii incepu sa se contureze o silueta : micuta de statura, dar cu un gat prea lung pentru inaltimea sa, iar mainile erau prea subtiri pentru un om. mult prea subitiri. Brusc, langa banca se aprinse un felinar. Oboseala aceea sinistra disparu la fel de subit cum aparuse, picioarele sale erau din nou usoare si silueta din fata paru sa se dizolva in lumina slaba a lampii. Acum trebuia sa ii joace imaginatia feste, dupa toate problemele...

Isi continua drumul si incerca sa isi aduca aminte. El, proaspat absolvent al unei universitati de prestigiu, ea, o tanara vanzatoare de flori la magazinul din colt. El, fiul unei vechi familii aristocratice, ea, o fata provenind dintr-o familie modesta. In seara aceea avea o intalnire cu o domnisoara din lumea buna, o intalnire aranjata de mama lui, pe care nu o putea refuza, doar familia ii oferea banii atat de necesari unui tanar ca el. Dar, cineva uitase sa cumpere flori, asa ca dorind sa para a fi interesat s-a oferit sa le cumpere el de la floraria din apropiere. Mai fusese la acest tip de intalniri aranjate, dar rezultatul era acelasi, fata nu era pe placul lui. Insa in seara aceea, ajungand la florarie a intalnit-o pe ea. Ajungand in fata tejghelei, fu surprins de aparitia brusca a unei fete dintre niste buchete uriase de flori. Trecand peste socul initial provocat de frumusetea fetei, incerca sa ceara niste trandafiri, dar incepu sa se balbaie...

Un fluierat il trezi brusc din rememorare. Se uita in toate partile, dar nimic, era inconjurat de copaci, de felinare razlete si slabe, singurul lucru care il tinea pe calea cea buna fiind aleea peitruita. O liniste mormantala, de unde venise acel fluierat? Nu venea din imaginatia lui cu siguranta, dar nici natural nu parea. Apoi, silueta aceea ciudata incepu din nou sa se formeze in fata lui. Dar de data asta era insotita de sunete, soapte intr-o limba necunoscuta, dura si patrnzatoare in acelasi timp. Din nou oboseala il acapara, picioarele i se miscau mult mai incet, gandurile ii erau incetosate si respiratia grea. Ceva ii apasa plamanii si pleoapele. Silueta se apropia din ce in ce mai mult. Sau el se apropia de ea? Imaginea ce i se dezvaluia era un de cosmar. Mainile subtiri erau de fapt niste gheare ascutie ce se indreptau spre el. Corpul emana o duhoare cadaverica, iar soaptele deveneau vorbe, apoi urlete, pana cand simti ca nu mai auzea nimic, nici propria respiratie. In gand ii aparu imaginea ei, vocea ei; trebuia sa ii spuna, acolo mergea. Apoi silueta ajunse langa el, ghearele il prinsera intr-o imbratisare mortala, si din varful gatului se deschise o gura imensa plina de dinti. Poarta catre Infern, isi spuse el, amintindu-si de discutia cu ea despre Dante Alighieri si Divina Comedie, un loc pe atat de temut pe atat de cautat. In acea poarta aparu o flacara, apoi inca una si inca una. Ghearele ii strapungeau hainele, ii atingeau pielea, dar nu il taiau. Flacarile isi schimbara culoarea, din rosu, in verde, apoi in albastru. O voce puternica incepu sa vorbeasca, rostind aceleasi cuvinte misterioase pe care le auzea in soapte cu cateva clipe inainte. Vocea il chema, de asta era sigur, il chema in acel abis intunecat, pe care cele trei flacari, acum in numar de zeci si sute, nu il luminau, iar caldura ce ar fi trebuit sa o emane focurile era de fapt un frig, frigul mortilor, racoarea care il tine pe Demon inghetat in strafundurile acelui Iad. Se gandi din nou la ea. Nu a apucat sa ii spuna, asta era ceea ce conta. In fata mortii, unii oameni descopera ca nu frica de moarte pune stapanire pe ei, ci frica de a pierde ceva, iar el o pierdea pe ea...Cu acel ultim gand, gura il inghiti, intunericul il cuprindea cu totul, ghearele inca il imbratisau, dar acum incepea sa le simta mai taioase. Focurile colorate il ardeau, dar nu simtea nici o durere. Atat de usoara era moartea?

Ultima editare efectuata de catre Lanny in Mar Noi 01, 2011 10:08 pm, editata de 2 ori
    Katya Anjoux - Admin
    The Ultimate, Incontestable Queen.
    The Ultimate, Incontestable Queen.

Data de inscriere : 20/10/2011
    Varsta : 98

Re: Abisul intunecat (prologul unei nuvele, cred)

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Sam Oct 29, 2011 12:11 am

Ti-am spus ca e absolut grozav. Btw, avatarul veneration . Genial! Suits you.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 21/10/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Everywhere. 8->

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Sam Oct 29, 2011 12:41 am

E foarte frumoasa. Descrierile si tot veneration
    Lanny

Data de inscriere : 24/10/2011
    Varsta : 26
    Localizare : Bucuresti

Mesaj  Lanny la data de Sam Oct 29, 2011 3:16 am

Multumesc,multumesc. Acu va dau si urmatoru capitol daca v-a placut asta Razz

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Mar Ian 15, 2019 3:16 pm