Artist's Core

... Sign in!
Artist's Core

Forum pentru arta. In special scris, literatura, rpg. Fuck this mental prohibiton.

Spartacus - Blood, Tears, and Gold

Distribuiţi
    Katya Anjoux - Admin
    The Ultimate, Incontestable Queen.

Data de inscriere : 20/10/2011
    Varsta : 97

Spartacus - Blood, Tears, and Gold

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Apr 22, 2012 7:31 am

"Ingenuncheat ... in fata unui sarpe rosu."
    Asa spusese. Era sigur. Simtindu-si propriul sange in gura, privi spre nisipul in care statea. Sarpele era acolo, asteptand sa-i sece venele si sa-i ia seva. Si el era in genunchi, da, dar nu ingenuncheat. Nu va fi ingenuncheat, decat cand o va vedea din nou pe Sura, Sura a lui. Si atunci va cadea in genunchi doar la picioarele ei.
    Impingandu-se in sabia tocita, se ridica in picioare cu sunetul oaselor scartaind. Lipsa hranei si soarele il facea sa aiba vederea neclara, dar siluetele se miscau neoprit. Usor de vazut ... usor de doborat.
    Dansul acela al mortii dura cateva clipe pana ce-l rapuse pe primul. Gladiatorul cazut intentionase sa-si bage spada in pieptul lui, dar isi lasase gatul descoperit. Si asta fusese si ultima lui greseala. Dupa ce primul cazu, el fu cuprins de o frenezie a sangelui, simtind o provocare de foc in vene sa sfideze soarta, norocul, Zeii.
    Cu un vuiet permanent in urechi, zgomotul barbar al multimii, lovea in fata si in spate, se rasucea, cadea doar ca sa se ridice din nou. Neganindu-se nici la executia ce probabil il astepta oricum, nici la gustul metalic al sangelui, nici la ranile in care patrunse nisipul, ci doar la ea. Sura. Dupa ce in jurul lui mai ramasera patru cadavre si urletele multimii erau mai dezlantuite ca niciodata, el se prabusi in genunchi cu numele ei in minte. "Pana si serpii mor, Sura. Iar eu o sa te vad din nou."

The infinite in me honours the infinite in you.
    MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 21/10/2011
    Varsta : 34
    Localizare : Everywhere. 8->

Re: Spartacus - Blood, Tears, and Gold

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Apr 22, 2012 7:44 am

Quintus Batiatus zambi atat triumfator cat si uimit de victoria barbatului din arena. " Cum il cheama? Era atat de neimportant ca nici macar nu ii stiu numele" Incepu sa rada doar pentru el apoi se uita la sotia lui, Lucretia.
    - Acesta este barbatul in care o sa investesc banii pentru piscina.
    Pufni in ras neaspteptand reactia sotiei lui. Multimea era innebunita si striga multumita. Lui ii placea ca multimea sa fie fericita si ca toata lumea sa ii adore atat gladiatorii cat si pe el. Se uita in jur si vazu fiecare om in picioare cu mainile sus, urland cat de tare putu, femei cu pieptul gol la care se uita mai mult si chiar si copii care erau prezenti. "Tot poporul meu e aici". Isi intoarse privirea spre Calavius si Albinius care erau in spatele lui si le zambi mandru.
    - Stiam ca va supravietui.
    Minciuna era atat de mare incat nici el nu o credea. Se astepta sa moara de la inceputul luptei. Nu mai spuse nimic si se intoarse spre multime cu fata spre arena si spre invingator.
    - Castigator... se opri pentru ca nu ii stia numele apoi continua:
    - ... Spartacus.
    Urla si el si isi ridica mainile in semn de victorie si multimea deodata cu el strigandu-i numele eroului.

I've given up on you. Love fades. Mine has.
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Apr 22, 2012 8:19 am

Claudius Glaber impinse pocalul cu vin de-a lungul tribunei, strangand din dinti. Il umilise in est, il umilise si acum. Oricat de tare ar fi vrut sa-l vada mort, sa-i stranga firele de par in mana si sa-i arunce lesul departe de Republica, se parea ca Zeii nu-l ascultau.
    Se incrunta spre profitorul de Batiatus, viermele ambitios care preluase ludusul tatalui, si isi inclesta pumnul. "I-a dat si nume acum, acest rahat cu ochi? A indraznit sa dea nume sclavului meu, cumparat de mine?" Privi cu coada ochiului spre sotia lui, Ilythia, stiind -sau mai mult sperand- ca si ea gandea la fel. Fara ochii ei albastri n-ar fi putut avea niciodata atentia sentaroului Albinius, socrul lui.
    Ii atinse usor bratul dezvelit, desi de fapt i-ar fi placut sa o loveasca de furie, si ii facu un semn discret cu capul. "Atrage-i atentia, Ilythia, lua-te-ar dracii. Nu-i poate permite plebeului asta de Batiatus sa-l lase in viata."
    Incerca sa zambeasca, dar nu reusi decat o grimasa chinuite. Ochii verzi priveau direct in cei al tracului, o promisiune la suferinta dincolo de margini. "In curand, barbar blestemat. In curand."

Alyce Norquist -Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Data de inscriere : 22/10/2011
    Varsta : 106
    Localizare : Greenwich

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Dum Apr 22, 2012 8:35 am

Albinius zambi cand vazu sangele care marca victoria imprastiindu-se pe nisipul proaspat maturat al arenei, apoi se uita cu coada ochiului la Claudius.
    - Macar sa dai aur pe luptatori buni stii, Claudius. striga el, in batjocura, catre sotul Ilythiei, apoi se intinse si ii lua pocalul cu vin din fata, bandu-l cu nesat, si cand vazu picaturi mici si rosii pe vesmantul sau alb ca laptele, se stramba spre sclave, apoi facu un gest al capului care le indica clar ca vor trebui sa spele acele vesminte cu mare atentie.
    Se apleca putin in fata, evitand privirea si intreaga fiinta a sotului fiicei sale, si il privi pe cel care strigase Spartacus. Evident, era Batiatus. Cine altcineva sa fie decat fiul arogant care a preluat ludusul tatalui, gloria si un nume valoros?gandi Albinius, apoi ii facu semn unei sclave celte, aratandu-i pocalul gol din fata ochilor.
    - Umple-l. ii ordona el, sec, apoi continua sa priveasca spre Claudius si Batiatus. Diferentele erau ca de la cer la pamant, desi, in fond, amandoi aveau madulare si capete infundate cu jocuri si aur pe umerii aceia.
    Se apropie de Claudius si il arata cu degetul pe Batiatus.
    - Vezi, fiule? Daca n-ai stiut sa alegi un nume de gladiator, ti-a luat-o altul inainte. spuse Albinius, zambind siret. Si daca nu ma insel, ceea ce nu se va intampla niciodata, in curand, poate iti va fura si gladiatorul de sub ochi.

Cand soarele apune nici, o lumanare nu-l poate inlocui
    Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Dum Apr 22, 2012 8:59 am

Glaber tasni in picioare, dar in aceeasi secunda se opri sa faca ceva ce-ar fi vrut de mult. "Sa zdrobesc capul fosilei astea care se caca aur".
    - Acest trac ... Spartacus, sa-i spunem asa, a fost adus aici sa moara.
    Lovi cu piciorul masa din tribuna, facand vinurile sa se verse.
    - M-a facut de ras. M-a umilit in fata armatei mele. Si a declansat tradarea Republicii.
    Trase aer in piept, si zambi ca si cum nu ar fi facut nimic.
    - Asa ca, ilustru Albinius, nu e totul despre jocuri si rasete! Ai crede ca un nenorocit de senator stie asta!
    Cu acelasi zambet seducator, cobora pentru o clipa privirea sa vada reactia Ilythiei la scaparea lui.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Dum Apr 22, 2012 9:08 am

Ilythia se uita cu ochii ei albastri patrunzatori la sotul ei si nu ii venea sa creada ceea ce vedea. Ii placeau scandalurile, e adevarat , dar niciodata nu crezuse ca unul din ele va fi facut de propriul ei sot. Zambi fals ca sa nu i se vada entuziasmul sau frica si arunca o privire spre Lucretia.
    - Eu...cred ca acest Spartacus si-a meritat victoria, spuse nu prea convinsa pe un ton pitigaiat.
    Se ridica in picioare si se apropie de sotul ei sa il mangaie si il saruta pe obraz.
    - Acum te rog sa iti ceri scuze macar si nu ne face de ras intr-un loc care nu este al nostru. Sunt prietenii nostri, ii spuse la ureche fara ca cineva din preajma lor sa o auda.
    Continua sa ii zambeasca si il mai mangaie pe piept iar apoi pe umeri, ca o sotie iubitoare.

Batiatus se uita aprig la el, cu o privire fulgeratoare, aproape ca ii venea sa il trimita la lupta impotriva lui Spartacus. Dar totusi acea furie era doar in mintea lui si incerca sa zambeasca cat de ironic se putea.
    - Sa sti ca era unul dintre vinurile mele preferate. Si totusi, de ce ai facut asta?
    Se uita la el cu o privire acum intrebatoare, dar tot nu il lasa sa dea vreun raspuns.
    - Ce te-a deranjat atat de mult, prietene Gabler? Spartacus? Gazda ta? Locul unde te afli?
    Ii facu semn unui servitor sa umple paharul care il ridica si apoi sorbi o gura de vin.
    - Si mie mi-ar fi dor de acest loc daca as fi in locul tau.
    Ridica paharul spre arena, inchinand in cinstea victoriei lui Spartacus, lucru care facu multimea sa urle si mai mult.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Apr 25, 2012 4:17 am

Lucrezia zambi ascuns, punandu-si o mana lunga pe spatele sotului ei si abtinandu-se sa nu rada la privirea slabaturii nobile de Ilythia cand fata vazuse izbucnirea legatului Glaber. "Oh, Iunona, fa-o de rusine asa de fiecare data cand ne intalnim si iti promit ca o sa-l fac pe Quintus sa-ti sacrifice calul alb" se ruga ea in gand, zambind si mai tare, desi stia ca nu pentru asta erau ofrandele.
    - Si-a meritat victoria intradevar, dar o victorie e greu de acceptat cand este ceva de pierdut. spuse Lucrezia cu diplomatie, atingandu-si buzele rujate una de alta ca sa isi opreasca, din nou, hohotele de ras.

Cuvintele lui Claudius i se oprira in gat, si aproba din cap mecanic ca si cum n-ar fi putut reactiona.
    - Aveti dreptate. Sa bem in cinstea lui Spartacus.
    Isi inclesta maxilarul si lua loc, intorcandu-se doar pe jumatate spre cei din spate.
    - Daarios! striga el catre sclavul sicilian, incercand sa-si piarda furia din glas. Adu din nou vin, pe cheltuiala mea.

Barca scuipa in nisip si-si arunca scutul imediat ce Oenomaus declara pauza. Bucata de lemn cazu dezordonat pe pamant, facandu-l sa-si aminteasca de cate ori de intamplase asta in arena. Nu de multe ori, asta e sigur. De asta inca statea aici, in viata.
    Se indrepta spre umbra cu pasi aproape lenesi, stiind ca nu era una din cele mai active zile de antrenament. Casa Batiatus nu mai avusese de ceva vreme o sansa la niste jocuri serioasa in arena, si asta se refelcta si in modul cum luptau majoritatea gladiatorilor.
    "Majoritatea, intradevar, dar nu si galul asta nebun. Pe scula lui Jupiter, asta inca se straduie in fiecare zi ca si cum intreaga Roma ar fi cu ochii pe el." Inclina din cap singur, sprijindu-se de coloana de piatra. "De asta e cel mai bun. Cu siguranta de-asta." Zambi in sinea lui, asteptand sa simta invidia care ar fi simtit-o odinioara.
    - Crixus! striga el, facandu-i semn Capionului din Capua sa se opreasca din antrenament.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Apr 25, 2012 4:35 am

Ilythia nu isi retrase acel zambet fals de pe buze si continua sa o priveasca pe Lucretia incercand sa proceseze cuvintele pe care le spusese prietena ei.
    - Dar ce este de pierdut? intreba pe un ton curios ca si cum era ceva bun in asta.
    Se uita in jurul ei sa vada reactiile barbatilor, dar nu vazu decat cum Batiatus dadu paharul de vin pe gat si ceru altul fara ca macar sa ii bage in seama cuvintele.

Crixus dadu scutul adversalului sau jos si ii puse sabia de lemn la gat cu un zambet triumfator. "Sclavi. Niciodata campioni." Se intoarse spre Barca si ii facu semn din cap, apoi il striga pe Pietros, baiatul care aduna sabile, sa vina. Baiatul se miscase mai repede ca de obicei.
    - Vino si ia sabia si du-o unde ii e locul.
    Baiatul fara aparare incuvinta si fugi dupa ce ii arunca o privire si un zambet lui Barca.
    Crixus schita un zambet si vazu cum scutul lui Barca statea trantit jos.
    - Pietros, ai uitat de scutul si sabia care sunt pe jos.
    Incepu sa rada cand il vazu pe baiatul care tot facea ture la comanda lui. "Macar mai avem si noi pe aici o forma de distractie." Se indrepta spre Barca cu un mers de campion, cu mainile pe carpa din jurul coapselor lui. Ii arunca o privire apriga lui Barca, urmata de un zambet cand isi aminti de Pietros.
    - Ti-ai gasit partenet, prietene Barca. Sunt curios cum e. Crezi ca pot sa il imprumut?
    Incepu sa rada zgomotos.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Apr 25, 2012 4:43 am

Barca rase si-si inclina pletele negre.
    - Ai putea sa incerci, daca vrei sa simti gustul propriului madular.
    Isi batu prietenul pe umar si continua sa rada, clatinand din cap. "Uimitori, galii astia. Tupeul lor e foarte usor confundat cu prostia"
    Arunca o privire spre Pietros, sperand in tacere ca baiatul se va uita inapoi.

Lucrezia se apleca usor spre scaunul Ilythiei, atfel incat sa nu auda nici Quintus, si cu siguranta nici Glaber.
    - E cu siguranta o pierdere pentru stimatul tau sot, draga Ilythia. O mare umilinta, amplificata de ce a spus nobilul tau tata, senatorul.
    Isi tuguie buzele ca si cum i-ar parea intradevar rau.
    - Iar reactia lui ... . Ei, ce sa-i faci, asa sunt barbatii, presupun. Desi nu-mi amintesc ca Quintus al meu sa fi facut asa scene in public.
    Se lasa pe spate pe scaun, si sorbi o gura de vin.
    - Banuiesc ca sunt pur si simplu una din cele norocoase.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Apr 25, 2012 4:57 am

Crixus arunca o privire la madularul lui Barca , apoi la al sau si incepu sa rada.
    - Prietene Barca, sunt sigur ca ceea ce vrei este imposibil pentru mine, insa pentru tine...
    Nu mai continua propozitia lasand un accent pervers.

Ilythia isi sterse zambetul acela prostesc de pe buze.
    - Si ce vrei sa spui? Ca eu sunt una dintre cele ghinioniste?
    Zambea de fiecare data cand privirile servitorilor erau atintite asupra lor pentru a nu da impresia ca se certau. Totusi isi pastrase privirea aceea fulgeratoare de fiecare data cand se uita la Lucretia.
    - Sotul meu este bun si el. Nu stiu ce se intampla cu el, dar are o perioada mai proasta, spuse, incercand sa explice comportamentul sotului ei cand de fapt el ar fi trebuit sa o faca.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Mier Apr 25, 2012 6:43 am

Naevia iesi pentru prima data singura pe balconul care dadea spre curtea gladiatorilor, si avu un sentiment ca si cum ar fi incalcat o lege grava. Scutura pernele de pe baldachin si parfuma matasea care atarna pe lemnul rosu, incercand sa fie atenta la orice detaliu neinsemnat doar ca sa nu se intoarca in camerele ei reci si sa priveasca peretii. "Domina nu se va supara daca fac si putina ordine undeva. Sper. Of, sper ca nu."
    Isi musca buza si se dadu un pas in spate, punand sticla cu parfum in buzunarele rochiei, speriata. Clipi des, incercand sa se linisteasca. "O sa spun ca Diona a facut ordine, nu eu. O sa ma creada. Mereu ma crede." Pentru o singura clipa, privi spre locul unde gladiatorii se odihneau, curioasa daca ei isi vor da seama ca o pereche de ochi albastru-argintiu ii cerceta.

Lucrezia isi duse o mana la gura, prefacut uimita.
    - Oh, pe Jupiter, nici nu as fi indraznit sa insinuez asa ceva, scumpa Ilythia! Sotul tau e unul din cei mai minunati oameni pe care i-am intalnit in viata asta.
    "Dar mai bine as lupta in arena decat sa ma trezesc langa el."

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Mier Apr 25, 2012 7:01 am

Crixus vazu ca pe balcon ceva se misca. Isi ridica privirea in sus sperand ca Barca sa nu isi dea prea mult seama si intalni acei ochi superbi ai lui Naevia. Ii zambi si spera ca aceasta sa nu se sperie de muschii lui.
    Isi cobori privirea spre Barca, dar se multumi cu o simpla privire spre Naevia, desi spera mai mult decat atat.

Ilythia nu spuse nimic din cauza ca nu stia ce sa spuna. Se multumi prin a zambi la complimentul adus barbatului ei si se simtea mandra de el. Ca intotdeauna.
    - Stiu. Este minunat. Este o placere sa il am dimineata langa mine si sa il sarut, ca sa nu mai zic de partile care se intampla peste noapte.

Quintus Batiatus se uita inspre masa data jos si dadu din mana spre Albinius.
    - Sper ca nu v-ati patat de vinul meu, Senator Albinius. Daca da, voi chema o servitoare sa va stearga peste tot pe unde v-ati patat.
    Ranji si continua pe acelasi ton pervers:
    - Si pe unde nu v-ati patat, bineinteles.
    Ridica paharul si apoi arunca o privire spre sotia lui si spre Ilythia.
    - Doamnelor mi-ar face placere daca ati acorda atentie si barbatilor, sau mie cel putin.
    Intalni privirea lui Glaber si vazu cum Ilythia se desparte de nevasta lui si se asaza la locul ei.
    - Lucretia, cheama un servitor sa puna masa la loc, sa schimbe paharele si sa mai aduca vin.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Mier Apr 25, 2012 8:29 am

Albinius se uita de sus la Batiatus, apoi incuviinta mandru si ii zambi, aplecandu-se spre urechea sa, chiar daca Glaber era intre ei:
    - Nu o singura data i-am sugerat Ilythiei sa te considere ca sot, Quintus. ii sopti el, apoi zambi spre "fiul" sau cu cata rautate putu, desi niciodata n-ar fi casatorit-o pe Ilythia cu un om ca Batiatus.
    Sentimentul e prea amuzant ca sa ma opresc aici.isi spuse Senatorul, apoi continua.
    - Fiilor, spuse Albinius tare, pentru amandoi, ce strica nesabuitul, aduna inteleptul, sa tineti bine minte asta. Pentru ca intotdeauna exista un neam de sclav care strica sangele nobil, dar, de asemenea, intotdeauna a existat al doilea nobil care sterge ramasitele taranului de rand. intepa Senatorul, apoi se uita mandru spre fiica sa: Ilythia, comoara ochilor mei, spune-i bunului Batiatus ce fel de vin doresti. o indemna tatal pe fiica.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Joi Apr 26, 2012 5:25 am

Ilythia ridica o spranceana inainte sa se prinda de gluma stupida pe care o facuse tatal ei. Incerca sa zambeasca, dar nu reusi pentru ca doar simplul gand in a se marita cu Batiatus o facea sa se cutremure pe interior.
    - Tata, nu cred ca acum este momentul potrivit pentru vin.
    Incepu sa rada - prefacut, desigur. Se ridica in picioare si se duse spre Glaber.
    - Eu sunt mandra sa fiu Ilythia Glaber, dragul meu.
    Il mangaie pe fata si ii lua mana pe care si-o puse pe spatele ei, ca intr-o imbratisare. Zambi lui Batiatus care statea in fata ei zambind fara sa stie de ce.

Oenomaus iesi din ludus in curtea unde stateau gladiatorii si isi stranse biciul atat de tare in mana incat, unui gladiator ii putea face rani ; insa lui nu. El era singurul care supravietuise luptei cu Theokoles si probabil si unicul in urmatorii ani. "Crixus nu prea arata a se lupta singur cu acea bestie. "
    Dadu de doua ori cu biciul de pamant si zambi cand vazu cum toti tresarira inafara de Crixus care probabil se obisnuise cu acele lovituri.
    - Pauza a luat sfarsit. Inapoi la antrenamente, spuse pe un ton autoritar si mai dadu odata cu biciul al carui sunet rasuna in intregul ludus.

Pietros se aseza rezemat de zidul ludusului, undeva departe de privirile inspaimantatoare ale gladiatorilor, dar imediat dupa aceea auzise acel zgomot pe care il ura: sunetul biciului care anunta ca pauza a luat sfarsit. Se ridica si isi dadu ochii peste cap fara sa il vada nimeni, mentinandu-si zambetul pe buze pentru ca nimeni sa nu banuiasca nimic.
    Se duse spre cufar si il deschise si lua cate scuturi si sabii de lemn putu. Le lua si le duse la fiecare gladiator plecand repede cand le intalnea privirea si cand vedea ca ii mai si zambesc malefic. Il cuprinsera niste fiori pe sirea spinarii cand se indrepta spre Crixus. Nu avea de gand sa stea cu el la povesti asa ca ii intinse sabia, iar cand acesta o apuca dadu sa se indeparteze.
    - Nu pleca, Pietros. Se vede ca ai dat la toata lumea sabii. Mai stai aici cu mine si cu prietenul Barca.
    Pietros se opri si se intoarse doi pasi.
    - Nu pot. Oenomaus m-a pus sa ascut niste sabii.
    Baiatul nu mai spuse nimic si pleca fara sa se uite inapoi si fericit ca a scapat de data aceasta.

Crixus incepu sa rada zgomots si se uita la Barca.
    - Se pare ca nu are de gand sa se joace cu madularul meu de placere. Cred ca va trebui doar sa ii poruncesc, caci din cate vad ii este destul de frica de mine.
    Arunca o privire spre directia in care fugise baiatul, lasand un zambet pe buzele lui. Intalnii in acelasi timp acea privire infricosatoare si autoritara a lui Oenomaus. Il batu pe Barca pe umar.
    - Sper ca o sa imi acorzi o lupta.
    Se indeparta de el cu sabia si scutul in mana pregatit de o alta victorie, chiar daca era la antrenamente.

Ultima editare efectuata de catre MaryBoleyn - Moderator in Lun Mai 07, 2012 8:14 am, editata de 1 ori

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Lun Apr 30, 2012 6:48 am

Ashur stranse pumnii atat de tare incat unghiile, cat de scurte, ii intrasera in palme.
    - Pe sula lui Jupiter...injura fostul gladiator in tacere.
    Medicul se indeparta de el se ii pironi cu privirea genunchiul distrus.
    - Cand?intreba Ashur sec, stiind deja raspunsul, dar sperand ca se inseala.
    - Nu curand...sopti medicul.
    Ashur se ridica rapid cu ajutorul carjelor si se duse in curtea de antrenament.
    Pot sa-mi iau adio de la dinari pe ziua de azi.isi spuse el cand ii vazu antrenandu-se, iar cei de pe margine atintindu-l cu privirea pe gladiatorul de nimic care obisnuia sa adune monedele pentru pariuri inainte de lupte.

Aemelia isi pus vesmantul vaporos pe corp si lua ultima inghititura de vin din Antioch, apoi iesi dintre draperiile matasoase si aproape transparente si facu un usor gest al mainii. O sclava se apropie de ea.
    - Domina.
    - Au inceput jocurile, asa e?
    - Da, domina.
    - Cand?
    - Acum cateva ore, domina.
    Aemelia ii facu semn sa plece, iar fata se indeparta cu pasi grabiti. Se intoarse si trase draperia, strecura capul inauntru pe jumatate si spuse:
    - M-ai facut sa pierd jocurile, dragule. Ai face bine sa meriti. ii spuse ea barbatului care statea dezbracat pe pernele cu puf de gasca, apoi se intoarse si pleca.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Mai 07, 2012 8:27 am

Barca zambi prin maxilarul inclestat, stiind ca arata ca una din hienele pe care le vana tatal lui in Cartagina. Se rasuci la fel de abil ca oricare din acele fapturi, si impinse scutul in fata. Repede. Prea repede. Inainte sa-si dea seama, Crixus il dezechilibra in flancurile laterale.
    Sudui nervos in timp ce incerca sa-si evite caderea la pamant, dar in aceeasi clipa genunchii i se lovira de nisipul fierbinte.
    - Rahati-m-as pe tehnicile tale de gal, Crixus.

Claudius Glaber stranse usor din buze si atinse in treacat mana Ilythiei, incercand sa zambeasca.
    - Iubirea, senator Albinius. Un nectar dulce si rar intalnit.
    Privi spre arena, unde tracus se clatina sub soare si sange.
    - Nici o infrangere nu-si poate proiecta veninul asupra iubirii. Iar una atat de minora precum asta cu atat mai putin. Tracul va muri, draga Batiatus, draga Albinius. De mana mea sau de mana lui Jupiter, va muri.
    Isi ingusta ochii verzi ca o felina, si zambi ironic, lasand sa se subinteleaga ca daca Jupiter nu avea sa faca nimic, el i-ar fi terminat munca.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Lun Mai 07, 2012 8:43 am

Crixus ranji invingator si isi puse scutul in fata madularului. "Orice, dar nu lovi acolo, Barca. O sa imi distrugi si singura placere pe care o mai am in acest ludus." Isi ridica sabia spre el.
    - Se pare ca ti-ai cam pierdut antrenamentul. Pietros se uita la noi si nu ar fi bine sa te faci de ras in fata lui. Pustiul ar fi dezamagit.
    Inainta doi pasi spre el ridicandu-si scutul, pregatit de aparare si isi ridica sabia la nivelul umarului provocandu-l pe Barca la o lupta adevarata. "Nu imi mai pasa de consecinte. Sunt campionul din Capua."

"Se pare ca asta chiar are chef sa poarte o cearta cu madularul meu", spuse Batiatus ranjind pentur a-si ascunde gandurile. Se uita din nou la arena la acel om care statea acolo neclintit inconjurat de patru cadavre.
    - Toata lumea moare, Glaber. Si eu si tu si toti. Poate chiar mai devreme decat acei gladiatori.
    Se uita in sus spre soare , dar isi cobori rapid privirea.
    - Cu seceta asta vom muri de foame si de sete , nu calcati in picioare.
    Pufni in ras, chiar daca tot ce spusese era cat se poate de serios.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Lun Mai 07, 2012 9:01 am

Barca se ridica de pe jos de indata ce auzi numele Pietros, intr-un vartej de caldura si nisip ridicat. Isi smuci scutul in laterala, se sprijini pe piciorul din spate intr-o fandare indrazneata, si sarja cu sabia paralela cu pamantul. Latul lemnului il lovi din plin pe Crixus, si Barca lasa sa-i scape un hohot triumfator de ras de pe buze, de parca ar fi castigat in arena.
    Zambetul ii incremeni pe buze cand vazu cum capul prietenului lui se loveste de nisip. Cineva icni de la balcon.

Naevia se lipi atat de tare de balustrada de lemn ciobit incat rochia alba i se zgarie toata, si aschiile ii ajunsera pana la piele. Cu sunetul propiei inimni batandu-i in urechi, il privi cum cazuse in nisip. Crescuse in ludus, era obisnuita cu toate astea. Tipetele, sangele, moartea. Pentru ea nu erau altceva decat culorile unei tapiserii.
    Insa motivul pentru care isi zgariase rochia, motivul pentru care abia-si recapata suflul de spaima, era ca el o privise. Ochii lui negrii ii prinsera inima, doar pentru o secunda, inainte sa cada. Inainte sa cada.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Lun Mai 07, 2012 9:11 am

Crixus simti durerea in cap inainte sa inchida ochii pentru un moment. Vazu ochii ei in intunericul din fata lui. Ii deschise rapid fara sa ii dea timp lui Barca sa ii puna sabia la gat care , in arena, ar fi insemnat moartea lui sigura. Ii intalnii privirea lui Naevia si din priviri ii soptea ca e bine si ca e doar o lovitura. "Nu va rezista sa ma vada in arena daca de la o singura cazatura se ingrijoreaza".
    Se ridica si isi lua viteza, prinzandu-l pe Barca de mijloc si impingandu-l jos pe nisipul unde a curs sangele adevaratilor gladiatori. Se ridica si ii puse sabia la gat, fara sa mai riste la o alta cazatura sau la o alta umilire.
    - Eu sunt campionul din Capua, galul cel neinvins.
    Isi ridica pentru o clipa privirea spre Naevia si ii zambi apoi continua sa si-o plimbe prin arena de antrenament pentru a nu trezi suspiciuni.

Oenomaus se uita fara expresie la Crixus, dar nu spuse nimic. "Nu esti campion decat cu numele, Crixus. Sa fi pus sa lupti de unul singul cu creatura care aduce moartea oricui nu ai face fata nici macar prima jumate de ora din lupta". Ranji si lasa antrenamentul sa se desfasoare mai departe.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Mai 17, 2012 6:57 am

Spartacus inca auzea urletele multimii pe masura ce maini puternice il trageau afara din arena, cu picioarele atarnandu-i inerte in nisipul incins. Arunca o privire incetosata spre oamenii din dreapta si din stanga lui, garzi puternice, hranite, care nu statusera in soare.
    Unde il duceau? Il luau din ultimul loc in care o vazuse pe Sura, in care ii auzise vocea limpede soptindu-i:
    "Omoara-i pe toti, dragule. Omoara-i pe toti."
    Avea sa moara oricum? Simtea cum mainile il trageau cu scarba, ca si cum ar fi fost deja condamndat, un lepros. Stranse din dinti cu o furie muta, care slabea. Daca nu ar fi fost atat de secatuit de forta, i-ar di doborat pe fiecare.
    Se impiedica in proprile picioare cand dadu peste niste scari care duceau in jos. "Din nou sub pamant, Sura. De acolo, nu stiu ce se va intampla mai departe. Dar am facut-o. I-am omorat pe toti."

Naevia arunca carpa pe jos, si fugi inauntru cu obrajii arzandu-i de rusine. Ajunsa inauntru, se lipi cu spatele de peretele rece al camerelor de sus si stranse pleoapele, clatinand din cap. Ce tocmai se intamplase?Pe Jupiter, Domina si Dominus aveau sa ajunga curand, iar ea se comporta ca o ... ca o femeie libera.
    Doar gandul o umplu de groaza. Nu putea sa se uite dupa gladiatori in timp ce curata balconul, nu putea sa-si faca griji pentru ei sau se arate macar ca-i pasa. Era o sclava, un obiect. "Acum, trebuie sa pricep asta."
    Mai inchise inca odata ochii strans, amintindu-si ochii lui negri ridicandu-se spre a ei, cautandu-i. Isi antinse obrajii fierbinti, clatina din nou din cap, si cobora spre camerele stapani ei.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Joi Mai 24, 2012 7:03 am

Crixus se uita din nou spre balcon , dar deja Naevia disparuse si atunci isi pleca privirea spre Barca.
    - Ridica-te prietene, vreau sa continuam lupta asta.
    "Sa ma distrag", isi spuse Crixus in gand fara sa mai arunce privirea spre balcon si sa vada ca ceea ce cauta nu e acolo .

Batiatus isi arunca in privirea patata cu sangele gladiatorilor sau cel putin al oamenilor numiti gladiatori.
    - Nu merita sa te numesti gladiator cand sangele iti este pe nisipurile arenei. Majoritatea considera ca asta e o onoare.
    Quintus pufni si termina paharul de vin pe care il avea in mana.

Katya Anjoux - Admin

Mesaj  Katya Anjoux - Admin la data de Joi Mai 24, 2012 8:58 am

Barca ranji ca un animal, dandu-si parul negru din fata. Privi spre Pietros insistent, apoi saruta sabia si o indrepta spre Crixus.
    - Sa luptam atunci, gal nenorocit.

Lucrezia surase spre sotul ei si sorbi vinul din pahar, apoi ofta, exasperata de caldura. "Cand putem merge acasa? Piscina trebuie sa fie gata umpluta acum." Doar gandul apei reci si a unei bai cu Quintus trimise fiori pe spatele si pe bratele ei.
    Privind in jur ca sa se asigura ca toti erau atenti la meciul din arena, isi plimba doua degete pe piciorul sotului ei, urcand pana la madularul lui. Clipi din gene si zambi ca si cum nu ar fi facut nimic.

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Joi Mai 24, 2012 9:37 am

Batiatus inchise ochii si inspira adanc, incercand sa ignore placerea care i-o ofereau degetele sotiei lui. Expira si deschise ochii, cu zambetul pe buze si se uita insistent la Lucretia. O saruta pe obraz in timp ce ii sopti :
    - E timp pentru toate, draga mea. E timp pentru toate.
    Facu semn unei servitoare sa aduca mai mult vin dupa care urmari cum garzile luau din arena cadavrele acelor patru asa-zisi gladiatori. Se ridica in picioare si isi ridica si noul pahar cu vin.
    - Se pare ca specatacolul si lupta s-au terminat, domnilor. Mi-ar face placere sa veniti la ludusul meu sa va prezint campionii mei. Ceea ce ati vazut - facu semn spre arena - este doar un om care va deveni gladiator.

Crixus ranji si isi dadu ochii peste cap apoi isi puse scutul la nivelul pieptului, iar sabia o tinea indreptata spre madularul lui Barca. "Acolo te va durea cel mai tare, prietene." Se apropie de el cu viteza, iar taisul acelor sabii de lemn se intalnira.

Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  Alyce Norquist -Moderator la data de Joi Mai 24, 2012 10:30 am

Ashur ignora sunetele luptei si se uita spre piciorul sau ranit.
    Daca nu pot lupta cu bratele si pieptul, atunci sa lupt cu nenorocita mea minte de sirian.gandi el, apoi se duse la soldatul roman din dreptul usii stapanului si il privi increzator.
    - Doresc sa-l anunti pe dominus ca vreau o audienta privata cu el. spuse Ashur, apoi ranji, radiind de incredere.
    Daca nu pot fi luptatorul lui dominus, campionul lui, atunci...

MaryBoleyn - Moderator
    Published Writer.
    Published Writer.

Mesaj  MaryBoleyn - Moderator la data de Joi Mai 24, 2012 11:14 am

[b][Time skip][/b]

Batiatus isi lasa oaspetii sa intre primii, dupa care usile ludusului se inchisera in urma lui.
    - Sa mergem pe balcon, domnilor pana cand garzile vor aduce gladiatorii mei.
    Intrara in casa cand o garda ii puse mana pe piept. Batiatus se dadu in spate si ridica din spranceana.
    - Ce s-a intamplat?
    Garda se uita la el si spuse pe o voce nesigura:
    - Un servitor a cerut o audienta.
    - Sa astepte, spuse Batiatus in batjocora, intrand in ludus.
    Garda il urma, iar atunci Batiatus se intoarse spre el.
    - Am spus sa mai astepte. Servitorii stau la mana mea nu eu la a lor.
    - Dar a spus ca nu poate astepta.
    Batiatus isi dadu ochii peste cap si se indrepta spre odaia sa plin de nervi, cu pasi greoi. Intra inauntru si isi intalni cainele credincios.
    - Ashur. Spune repede ce vrei. Nu am prea mult timp pentru tine daca vreau sa fac scoala asta sa apara in istorie.

Ilythia arunca o privire spre Lucretia in timp ce se indreptau spre balcon. Se uita in spate si cu un zambet prefacut spuse :
    - Quintus a disparut. Oare unde a mers?
    Ridica din sprancene atragator si o lua de brat pe Lucretia continuand sa zambeasca.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Lun Oct 15, 2018 12:21 am